Çevre faktörü

Büyük şehirlerdeki hava kirliliği, trafik, uzun çalışma saatleri gibi uyku düzenini bozan bazı bilinen etkenlerin yanı sıra bilinmeyen faktörler de var. Günlük hayatınızda tercih ettiğiniz katı ve sıvı gıda ürünlerinin zamanlaması oldukça önemli. Buna ek olarak iyileştirici ve rahatlatıcı etkisi olan bazı ilaçların içeriğinde bulundurduğu kafeine dikkat etmeniz gerekiyor.

Hamburger ve Patates Kızartması

İlk olarak genç yaşlı oldukça geniş bir kitleye cazip gelen hamburger ve patates kızartması ikilisi lezzetli olduğu kadar zararlı da. Sadece vücut şeklini bozarak kilo alımına neden olmakla kalmayıp aynı zamanda uyku düzenini bozduğu kanıtlandı.

 

Kafein; Çay, Kola, Çikolata

 Kafein deyince akla ilk gelen kahve olsa da unutmamanız gereken şey çay, kola ve çikolatada da hemen hemen aynı miktarda kafein bulunuyor. Bu yüzden sağlıklı ve kaliteli bir uyku için kafein içeren bu ve buna benzer gıdalardan uzak durmalısınız.

 

Sigara

Kafeinin uyku kaçıran misyonuna benzer bir stimülan olan nikotin yani sigara da diğer bir uyku düzenini bozan etkenlerden,geç saatlerde içmekten kaçınmanızı doktorlar şiddetle tavsiye ediyor.

 

Kırmızı Et

 Doktorlar protein açısından zengin olan kırmızı etin gün içerisinde tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.Geç saatlerde vücuda faydalı olmamakla birlikte hazmı zor olduğu için uykunuzdan aralıklı olarak uyanarak sağlıklı ve kesintisiz bir uykudan mahrum kalmanıza neden olacaktır.

 

Süt

Çocukken ebeveynlerimiz tarafından yatağımızın baş ucuna uyumadan önce içilmek üzere bırakılan bir bardak ılık sütü doktorlar yetişkinlere de tavsiye ediyor.İçerisinde esansiyel bir amino asit olan triptofan uykuyu tetikleyen bir etkiye sahip.

Karbonhidratlı Besinler

Doktorlar karbonhidrat açısından zengin birkaç kraker, bir iki dilim ekmekle sütün etkisini kandaki triptofan amino asitini arttırdığını söylemektedir.Bu sayede daha kısa sürede derin ve sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz.

 

 

Atıştırma

Uyku öncesi atıştırmayı sevenler için doktorların tavsiyesi azami ölçüde hafif gıdalar tercih ederek, hazmı zor ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak. Buna ek olarak metabolizma hızınızın düşük seviyede seyretmesinden şikayetçi olanların daha da dikkatli olmalı, bilindiği üzere dengeli bir yağ ve kas oranı metbolizma için oldukça önem taşıyor.

 

 

Alkol

Doktorlar akşam saatlerinde yemekle birlikte ve yemek sonrasında alınan alkol miktarına da dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Buna ek olarak yanında mutlaka eş miktarda su ile etkisinin azaltılmasını tavsiye ediyorlar. Ancak yine de yatağa girmeden yaklaşık olarak 4 ile 6 saat önce alkol alınmaması gerektiğini vurguluyor.

Sıvı Tüketimi

Son olarak vücut için büyük bir önem taşıyan su ve su bazlı içeceklerin uyku öncesi tüketimini keserek uyku süresince boşaltım sisteminin de rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Bu bağlamda uyku esnasında tuvalete kalkarak uykunuzun bölünmesini engelleyebilirsiniz.

 

Psk. İdil Saliha KÜNTÜZ

Hocam hayirli sabahlar adim gokhan Hocam 3 aydir uyuyamiyorum ama vucudum dinc duruyor Uyku hapi almak istiyorum bana yardimci olursaniz cok memmun ol... devamı