7-8 Saatten Az Uyumayın

Çalışmalar, sadece yeterli uyumakla, çok az uyumak arasındaki uçurumun çok derin olduğunu gösteriyor. Yeterli uyku belki de sağlığınıza, ruh halinize, cinsel yaşamınıza, kilo kontrolünüze ve daha birçok konuya büyük katkılar sağlayabilir.
 
Eğer tavsiye edilen 7-8 saatlik gece uykusundan daha az uyuyorsanız, işte size bu gece bilgisayarınızı kapatmak, ışıkları söndürmek ve yatağa bir saat erken gitmek için 9 sebep.

Daha Sağlıklı Olmak

Geceleri iyi uyumak, hastalıklardan bağışık ve uzak kalmanızı kalmanızı garanti etmez. Ama peşpeşe yapılan çalışmalar; yetersiz uyku ile kalp sorunları, kalp krizi, diyabet ve obezite gibi ciddi sağlık sorunları arasında bağlantı olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Birçok vakada uykusuzluktan kaynaklanan sağlık riskleri, ancak yıllar sonra ağırlaşır. Ancak her bu zaman böyle olmayabilir de. Bir çalışma, 10 sağlıklı yetişkin üzerinde, vardiyalı işçilerin kesintili uyku tarzlarının etkilerini taklit etti. Sadece dört gün sonra, üç katılımcının kan şekerlerinin ‘ön diyabet’ seviyesinde olduğu belgelendi.

Daha İyi Seks Hayatı

ABD’de bulunan Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, insanların yüzde 26’sı, sadece yorgun oldukları için seks yaşamlarının kötüye gitme eğiliminde olduğunu belirtiyorlar. Erkeklerde düşük testosteron seviyesi ile az uykunun bağlantılı olduğunu gösteren kanıtlar vardır, ancak bu ilişkinin doğası net değildir.
Yeterli uyumamak şüphesiz aşk hayatınızı daha dolaylı bir şekilde de etkileyebilir. Eğer 28 yaşında ve yorgun bir haldeyseniz, bir buluşma sırasında sinemada uyuyakalmanız, hiç de iyi olmaz. 

Daha Az Ağrı

Eğer kronik bir ağrınız varsa ya da yeni meydana gelmiş bir yaralanmadan dolayı akut ağrılarınız varsa, yeterli uyumak acılarınızı gerçekten hafifletebilir. Birçok çalışma, uykusuzluk ile ağrıya daha duyarlı olmak arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Acı içinde olmak da uyumayı zorlaştırır.
 
Araştırmacılar iyi uyumanın, ağrı üzerinde bir ilaç kadar etkili olduğunu göstermişlerdir. Bazı durumlarda ağrı kesici yerine uyku ilacı yazmak, daha çok fayda sağlayacaktır.

Daha Az Yaralanma Riski

Yeterli uyumak aslında sizi güvende tutar. Uyku yoksunluğu, Challenger uzay mekiğinin düşmesi ve Exxon Valdez petrol tankerinin karaya oturması gibi birçok bilinen felaketle ilişkilidir. Bilim insanları, her beş otomobil kazasından birinin uykulu araba kullanmaktan kaynaklandığını tahmin ediyorlar.
 
Kuşkusuz, tükenmiş bir haldeyseniz, her türlü kazaya daha açıksınız demektir. Tökezlemeniz, merdivenden düşmeniz ve sebzeleri doğrarken elinizi de kesmeniz daha yüksek bir ihtimaldir. Bu tür ev kazalarının ise, ağır sonuçları olabilir. 

Daha İyi Bir Ruh Hali

Yeterli uyumak keyifli olma isteğini garanti etmez. Ama muhtemelen, yorgun olduğunuz zamanlar daha huysuz olduğunuzu fark etmişsinizdir. Hepsi bu kadar da değil. Yeterli uyumamak, duygusal yaşam düzeninizi de etkiler. Çok yorgun olduğunuzda patronunuzla ters konuşma ihtimaliniz, gözyaşlarına boğulmanız ya da kontrolsüz bir şekilde gülmeye başlamanız daha kuvvetle muhtemeldir.
 
Kronik uykusuzluğun, uzun dönemde ruhsal durumu nasıl etkilediği daha az nettir. Uykusuzluğun depresyon, kaygı ve da yüksek intihar etme riskiyle bağlantılı olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, uykusuzluğun depresyonun ve kaygının bir semptomu mu yoksa nedeni mi olduğu belli değildir. 

Daha İyi Kilo Kontrolü

Yeterli uyumak kilonuzu düzenlemenize-korumanıza yardım eder, uykusuzluk ise aksine kilo alma riskinizi arttırır. Peki, ama neden? Sorunun bir bölümü davranışsaldır. Eğer kronik olarak yorgunsanız, yürüyüş yapmak üzere dışarı çıkmak ya da işten sonra sağlıklı bir akşam yemeği pişirmek için enerjinizin olması ihtimali azdır.
 
Sorunun diğer bölümü ise fizyolojiktir. Leptin hormonu kendinizi dingin hissetmenizde kilit bir rol oynar. Yeterince uyumadığınız zaman leptin seviyesi düşer.
 
Sonuç: Yorgun olan insanlar bir şekilde daha açtırlar ve sonra özellikle çok yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler yemeye can atarlar.

Daha Keskin Düşünen Zihin

Hiç, kötü bir gece uykusundan sonra, beyniniz birinci viteste saplanıp kalmış gibi ya da belirsizlik ve karmakarışıklık duygularıyla uyandığınız oldu mu? Uykusuzluk nasıl düşündüğünüzü de etkiler. Kavramanızı, dikkatinizi ve karar verme yeteneğinizi zayıflatır. Çalışmalar, uyku yetersizliği çeken kişilerin, iyi dinlendikleri zamana göre matematik ya da mantık sorunlarını çözmede daha kötü olduklarını ortaya koymuştur. Bu kişilerin, anahtarlarını yanlışlıkla buzdolabında bırakmak gibi tuhaf hatalar yapma ihtimalleri de daha yüksektir.

Daha Güçlü Hafıza

Unutkanlık mı hissediyorsunuz? Kabahat uykusuzlukta olabilir. Çalışmalar, biz uyurken beynimiz günden kalanları işleyerek sağlamlaştırır. Eğer yeterli uyumazsanız, anılar doğru şekilde depolanmaz gibi görünmektedir ve kaybolabilirler.
 
Dahası, bazı araştırmalar uykunun yanlış kuruntular geliştirme ihtimalini de düşürdüğünü ileri sürmektedir. Birçok deneyde, insanlardan bir seri sözcüğe göz atmaları istendi. Daha sonra ne hatırladıkları test edildi. Bu aralıkta uyumayan kişilerin, aslında daha önce görmemiş oldukları sözcükleri “hatırlama” eğilimleri daha fazlaydı. 

Daha Güçlü Bağışıklık Sistemi

Yeterli uyuyabilmek, akut üst solunum enfeksiyonlarını (comman cold) engeller mi? Belki. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, bu düşünceyi teste tabi tuttu. Araştırmacılar 150’den fazla kişiyi izlemeye aldı ve iki hafta boyunca bu kişilerin uyku alışkanlıklarını gözlemlediler. Daha sonra da bunları bir üşütme virüsüne maruz bıraktılar.
 
Gecede 7 saat ya da daha az uyuyan kişiler, gecede en az 8 saat uyuyan kişilerle karşılaştırıldığında, hastalığa yakalanma eğilimleri neredeyse üç kat daha fazlaydı. Yeterli uyumak belki üst solunum yolu enfeksiyonlarından kesin bir koruma sağlamaz, ama bunun yapılması, eczanelerde bulacağınız herhangi bir şeyden daha yararlı bir şey gibi görünmektedir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

ben çok terleyen bir yapıya sahibim ellerim de çok fazla terliyor uyurken de çok fazla terliyorum ki bu kış mevsiminde dahi olabiliyor.teşekkür ederim... devamı