Çocuklar üvey anne babaya mutlaka tepki gösterecekler diye bir şey söz konusu değildir. Bazı çocuklar yeni duruma rahatlıkla uyum gösterebilirler. Bazen okul öncesi dönemdeki çocukların alışmaları daha kolay olmaktadır. Hatta yapılan araştırmalar, kız çocukların, erkek çocuklara göre daha kolay uyum sağladıklarını göstermiştir.

Ancak okul çağı çocukları ve ergenler için durum biraz daha zor olabilmektedir. Dolayısıyla bu çocuklar çeşitli tepkiler gösterebilirler. Okul başarıları düşebilir, hırçınlaşabilirler, agresifleşebilirler ya da tümüyle içlerine kapanabilirler. Bu tepkilerin biçimi ne olursa olsun, onları iyi tanımak gerekir. Çocuk gerçekten üvey anne ya da babaya mı tepki gösteriyor yoksa altta yatan farklı bir neden mi var, bunu araştırmak gerekir.

Çocuk okul başarısızlığı, alt ıslatma, parmak emme ya da içine kapanma biçiminde tepkiler verebilir. Ancak hangi tepkiyi verirse versin, ebeveynler mutlaka çocuğun yanında oldukları mesajını vermelidirler. Gerekli hallerde öğretmenleri ve çocuğun hayatındaki diğer yetişkinlerle de konuşularak, ona bir destek sistemi oluşturulmalıdır.

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba hocam babam yemek yiyemiyor bir kac kasik corba ictimi kusuyor kronik hasta dediler ama kusmasina bir cozum bulamadilar psikiyatri doktoruna d... devamı