Tiroit Peroksidaz Antikor Testi

Tiroit hastalığı teşhisi koyulması halinde, doktorunuz hastalığın sebebini belirlemek üzere, diğer tiroit testlerine ilaveten bir tiroit peroksidaz (TPO) antikor testi önerebilir. Normalde tiroit bezinde bulunan bir enzim olan TPO, tiroit hormonlarının üretiminde önemli bir rol oynar. Bir tiroit peroksidaz testi, kanda TPO ile mücadele eden antikorları tespit eder.

Vücudunuzda tiroit peroksidaz antikorlarının bulunması, tiroit hastalığının sebebinin Hashimoto hastalığı veya Graves hastalığı gibi bir otoimmün bozukluğa bağlı olduğunu ortaya koyar. Otoimmün bozukluklarda bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla normal dokuya saldıran antikorlar üretir. Tiroit bezine saldıran antikorlar, tiroitte iltihaplanmaya ve işlev bozukluğuna yol açar.

Doktorunuz, hamileyseniz ve Hashimoto hastalığı veya Graves hastalığı gibi bir tiroit hastalığınız varsa bir tiroit peroksidaz testi de isteyebilir. Bu durumlarda tiroit peroksidaz testi, bebeğinizin tiroit hastalığı riski altında olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Tiroit hastası olmayan bazı kişilerde TPO antikorları bulunabilir. Bununla beraber, tiroit peroksidaz antikorlarının bulunması, gelecekte tiroit bozukluğuyla karşılaşma riskini artırabilir. Tiroit işleviniz normalse ve TPO antikorlarınız varsa, doktorunuz gelecekte karşılaşılabilecek tiroit sorunlarına karşı takip amacıyla düzenli muayene önerebilir.

 

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

merhaba hocam tiroidim ağır çalışıyor halsizliğim devam ediyor nedendir... devamı