Hepimizin bildiği gibi tırnakların altında bulunan anormal şeyler tırnak bozukluklarıdır. Birçok kişi tırnak altında bulunan herhangi bir küçük işareti ihmal eder ve zaman geçtikçe sorun çok daha karmaşık bir hale gelir.Bu gibi tırnak bozukluklarını önlemek için iyi formüle edilmiş ve doğru bir tırnak bakımı gerekir.

Mikroskobik bitkiler! Evet, vücudumuzun birçok mantar, bakteri ve hatta mikroskobik bitkiler gibi mikroorganizmalar için bir konak olduğu doğrudur. Şunu bilmeniz gerekir ki, derimiz üzerinde ve saç ve tırnaklardaki ölü derilerde yaşayan mikroskbik bitkiler mantar enfeksiyonlarına sebep olur ve tırnak bozukluklarına yol açar.

Tırnak bozukluklarının en yaygın belirtileri, tırnaklarda kırmızı ve ağrılı şişlikler, tırnakların üzerinde beliren renk değişikliği ya da lekeler, bazen ortaya çıkan çıkıntı, çukur ve izlerdir. Bazı tırnak bozuklukları tırnak üzerinde kahverengi ve siyah şeritler görünmesine neden olur.

Bu tırnak bozuklukları neden ortaya çıkıyor? Tırnak hastalıklarının oluşumu için muhtemel sebep, enfeksiyonlar, iyi veya kötü huylu tümörler, cilt hastalıkları veya bazı genel sistem hastalıklarıdır. Kendiliğinden ortaya çıkan tırnak bozuklukları, bazen belirli bir neden olmadan gelişirler.

Bu tırnak bozuklukları için yüksek risk altında olanların, aşırı su, ısı ve neme maruz kalma, genetik yatkınlık, dar ayakkabılar giymek gibi nedenleri vardır, kimyasal hasar ve diyabetik bir durum bile tırnak bozukluklarına yol açan enfeksiyonlar için bir sebep olabilir.

Tırnak bozukluklarının çeşitli tip ve kökenleri vardır. Örneğin tırnak yatağında oluşan Paronisisi enfeksiyonlarının nedeni bakteri ve mantarlardır. Doğal tırnak plağı ile tırnak yatağı arasında ve/veya yapay tırnak ile doğal tırnak arasında Psödomonas enfeksiyonu oluşur. Onikomikoz ile sonuçlanan mantar enfeksiyonu, proksimal ve lateral tırnak kıvrımlarında ve eponikyumda oluşan bir yırtık yoluyla vücuda girebilir.

Pençe tipi tırnaklar, kalınlaşmış tırnak plağı ile karakterizedir ve genellikle travma sonucu oluşur, bu duruma Onikogrifoz denir. Tırnak kalınlaşması, şekil bozukluğu ve sonunda tırnak plağı kaybına neden olan Tinea Unguis mantarlardan kaynaklanır. Adından da anlaşılacağı gibi Onikatrofi bir atrofidir ya da tırnağın parlaklığını kaybetmesine, küçülmesine ve bazen tamamen düşmesine neden olan, tırnak plağının aşırı zayıflamasıdır. Yaralanma veya bir hastalık bu bozukluktan sorumlu olabilir.

Koilonisi, Melanoniki, Onikoreksi, Lökonişinin, Beau Çizgileri, Pterjiyum, Sedef ve Kırılgan Tırnaklar gibi pek çok diğer tırnak hastalığının hepsi farklı belirtiler gösterir.

Dolayısıyla bir güzellik merkezine yeni bir saç veya yüz bakımı için her gittiğinizde, ileride oluşabilecek tırnak bozuklukları ya da hastalıklarını önlemek için tırnak bakımı yaptırmayı da unutmayın. Tırnaklarınızı gözlemlemeye devam edin!

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

selamlar günnur hanım bi konu hakkında danısıcaktım babamın ilk tırnaklardan basladı hastalıgı biz mantar olabilir sanıyorduk ama bi zaman sonra ayak ... devamı