Şişmanlığın iyi bir şey olmadığını çoğumuz öğrendik, artık "bir dirhem et bin ayıp örter” diyen kimselere pek rastlamıyoruz. Araştırmacıların yeni gündem maddesi ise göbek. Gerçekten de son yıllarda göbek hadisesine fena halde takmış durumdalar. İleri sürülen (ve büyük oranda da ispatlanan) görüş, tip 2 diyabet, koroner arter hastalığı gibi pek çok hastalığın gelişimi için göbek çevresinin kilodan daha ciddi ve belirleyici bir risk faktörü olduğu yönünde.

Araştırmacılar bu bulgulardan yola çıkarak, yaşları 50’nin uzerindeki 100.000 kişiyi (az buz değil) 10 yıldan uzun sure, ölüm oranları (belli hastalıklara bağlı değil, tüm nedenlere bağlı ölümler) yönünden takip etmişler. Daha detaylı tanımlamak gerekirse; bu 100.000 kişinin göbek çevreleri, kiloları ve boyları ölçülerek takip edilmeye başlanmış. 10 yıl içinde ölenler ve hayatta kalanlar takip edilerek, göbek çevresinin bu sure içerisinde ölüm ile olan ilişkisi araştırılmış (uzun vadede hepimizin ölümlü olduğu dolayısı ile nihai  ölüm riskimizin %100 olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım).

Peki kimi göbekli kimi göbeksiz kabul etmeliyiz? Genel olarak; göbek çevresinin erkeklerde 102 cm’den fazla, kadınlarda ise 88 cm’den fazla olması "göbeklilik” olarak kabul ediliyor.  Bu tanımlamaya bakılırsa, A.B.D’de yaşları 50’nin uzerinde erkeklerin %50’si, kadınların ise %70’i göbekli durumda (İtiraf etmeliyim ki bu oranlar kendimi iyi hissetmemi sağladı).

Gelelim araştırmanın sonuçlarına;

1-    Göbek çevreniz ile ölüm riskiniz arasında gayet belirgin bir ilişki var. Yani normal kabul edilen göbek çevresinin uzerine eklenen her santimetre, bir şekilde ömrünüzden götürüyor.

2-     Yaşınız 50’nin uzerinde ise, erkek iseniz ve göbek çevreniz 120 cm’den fazla ise önümüzdeki 10 yıl içinde ölüm riskiniz (Allah geçinden versin elbette ama) göbek çevresi normal olan birisine gore 2 kat artmış durumda. Benzer şekilde yaşı 50’nin uzerinde olan bir kadın iseniz ve göbek çevreniz 110 cm’nin uzerinde ise ölüm riskiniz erkeklere kıyasla daha da artmış durumda (2.3 kat)

3-    Kanaatimce çalışmanın sonuçlarını daha ilginç hale getiren ise göbek çevresi ile ölüm riski arasındaki ilişkinin kilodan bağımsız olması. Başka bir deyişle kilo olarak zayıf kabul edilecek bir kiloda olsanız bile şayet göbekli iseniz ölüm riskiniz ayni şekilde artmış durumda.

Uzun lafın kısası, uzun ve de sağlıklı yaşamak istiyorsanız göbekten kurtulmanın bir yolunu bulacaksınız. Yukarıdaki ölçümlere gore kendisi de göbekli sayılan birisi olarak, makalenin tartışma kısmında göbekten kurtulmanın bir yolu yazılmış mi diye aranıp durdum. Maalesef araştırmacılar bu konuda suya ve sabuna dokunmamayı tercih etmişler. Dolayısıyla bu konuda önerisi olan herkese açığız… 

Yasal Uyarı: Yayınlanan makalenin tüm hakları Haber Romatik sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi makalenin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan makalenin bir bölümü, alıntılanan makaleye aktif link verilerek kullanılabilir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba Mayıs'ın 1 de nişanlımla birlikte olduk boşaldı ve 8inde adet gördüm normalde Ayın 30unda tekrar adet olmam gerekiyordu belirtilerini göst... devamı