Subdural hematom beyin dışında kan toplanmasıdır. Subdural hematom genellikle ciddi kafa yaralanmaları sonucunda ortaya çıkar. Subdural hematom nedeniyle beyinde oluşan kanama ve artan basınç yaşamı tehdit edici olabilir. Bazı subdural hematom vakaları kendiliğinden çözülür; diğerleriyse ameliyat yoluyla akıtılır.

Nedir?

Subdural hematomda kan beyni çevreleyen doku katmanları arasında birikir. En üst katmana dura adı verilir. Subdural hematomda kanama, dura ve bir sonraki katman olan araknoit arasında görülür.

Subdural hematomun yol açtığı kanama kafatasının altında beynin dışındadır; kanama beyinde gerçekleşmez. Bununla birlikte kan biriktikçe beyin üzerindeki basınç artar. Beyin üzerindeki basınç subdural hematom belirtilerine yol açar. Eğer kafatasının içerisindeki basınç oldukça yüksek bir seviyeye çıkarsa subdural hematom bilinç kaybına ve ölüme yol açabilir.

İLGİLİ MAKALE

Kafa Yaralanması

Op. Dr. Salih AYDIN

Merhbalar hocam ben kadir yavuz 22 yaşındayım 2000 yılında trafik kazası geçirdim. Açık kafa tranvası (sağ temporoparietal çökme fraktütü + akut epidu... devamı