Mogadişu’daki Türk Kızılayı Hayat Çadırkenti’nde kalan Somalili ailelerle gerçekleştirdiğimiz sohbetlerimizden duyduklarımız, Türk Kızılayı’nın gerçekleştirdiği çalışmalarıyla amacına ulaştığını gösteriyor. Öyle ki çadırkentte hayatlarına devam eden Somalililer her şeyden memnun olduklarını her defasında dile getirmekten bıkmıyorlar.  Türk Kızılayı Hayat Çadırkenti’nde çocukların ve ailelerinin yeniden hayat bulması yapılanların boşa olmadığını kanıtlıyor. Bu insanların yüzlerindeki gülümsemeyi görmek ise Kızılaycıları daha da heyecanlandırarak onlara güç veriyor.

Türk Kızılayı’nın çadırkentine yerleşenler ise kendilerini şanslı olarak gördüklerini belirtirken yapılan yardım çalışmalarıyla yeni başladıkları hayatlarının daha iyi olacağını ifade ediyorlar.

 “Kızılay Çadırlarında Çok Mutluyuz”

Beş kişilik bir ailesi olan 25 yaşındaki Amira’nın üç çocuğu var. Köyünden ayrılalı beş yıl olmuş. Amira bu süre içerisinde ailesiyle Mogadişu çevresinde çeşitli yerlerde kalmış. Somali’nin kuraklıktan en çok etkilenen kuzey bölgesinden geliyor. İki aydır da en son geldiği kampta kalırken Türk Kızılayı’nın yeni kurduğu çadırkente geleceğini öğrenince çok sevinmiş. İki kızı ve bir erkek çocuğu var. Çadırkente geldiğinden beri ise neler yaşadığını sorduğumuzda, Türk Kızılayı’nın çalışmalarını çok güzel bulduğunu söyledi.

Tüm acil ihtiyaçlarının karşılandığını belirten Amira, bulunduğu çadırda daha önce hiç olmadığı kadar rahat olduğunu ifade etmekten mutluluk duyuyor. Yardım dağıtımının en iyi uygulandığı yerin Türk Kızılayı Hayat Çadırkenti olduğunu söyleyen Amira, “Çok temiz ve düzenli bir yer. Çocuklarımızın ve bizim tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Bir yaşındaki en küçük çocuğum Fatima için ve diğer çocuklarım için artık endişelenmeme gerek yok. Yerleştiğimiz Kızılay çadırlarında çok çok mutluyuz. Gelecekteki hayatlarımız için hazırlıkların başlaması da bizi ümitlendiriyor.” şeklinde konuştu.

“Daha Önce Hayvanlarla Birlikte Kalıyorduk”

Türk Kızılayı Hayat Çadırkenti’ne gelmeden önce bulunduğu kampta hayvanlarla birlikte kaldığını ifade eden 28 yaşındaki Munama’nın ise ve 3 kız ve 1 erkek çocuğu var. Munama’nın beş çocuğu varmış ancak biri çadır kente gelmeden önce hayatını kaybetmiş.

Türk Kızılayı’nın çadırkentinde her şeyin çok güzel olduğunu söyleyen Munama’nın ağzından, “10 yıllık evliliğim var, ilk çocuğum sekiz yıl önce doğdu. Sağlık hizmetlerinden hep yoksunduk. Şimdi ise Kızılay bize sahip çıktı ve buraya geldik. Yeni evlerimiz çok güzel. Bütün kötü şeyleri arkamızda bırakmak bizi sevindiriyor.” sözleri dökülürken gözlerinden de mutluluk okunuyordu.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Oğ Merhaba.oğlum 24 yaşında sağ gözü % 20 ,sol gözü %10 görüyor.Bu akşam CNN Türk de bahsettiğiniz tedavi yöntemi ona uygulanabilir mi?Teşekkürler... devamı