Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-1

Dışarısı çok sıcaksa ve klimanız yoksa uyumak nasıl da zordur. Yatakta bir o yana bir bu yana dönersiniz ama fayda etmez. Hatta bu hareketlilik hararetinizi daha da artırır; fakat serinleme ve siz uyuyana kadar da öyle kalma yöntemleri var.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-2

Adımlar:

 • Hava dolaşımını artırın. Sıcak bir gece bile normalde vücudunuzdan daha serindir, o yüzden dolaşımı artırmak, sıcak havanın aşırı ısıyı daha sıcak vücudunuzdan almasına yardım eder. Sorun yoksa bir pencereyi açık bırakın. (Düşecek çocuk olmamalı ve pencere, hırsızların giremeyeceği bir yerde bulunmalı.) Farklı istikametlere bakan, esintiye açık birden çok pencere daha da iyidir. Bir pervane kurun. Büyük pervaneler, özellikle tavan pervaneleri, daha az hız ve sesle daha fazla hava verir.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-3

Klima benzeri yöntemler:

 • Klimanın benzerini yapmak için bir pervane ve buz kullanın. Bir poşete buzu (buz erirken suyu tutması için) geniş, sığ bir kaba, örneğin tavaya boca edin. Buz kabını pervanenin tam önüne (pervaneyle aranıza), yatak başı hizasına koyun. Buzla serinleyen oda, bu eriyene kadar önceki havadan fark edilir ölçüde serin olacaktır. Bu süre içinde de uyursunuz zaten!
 • Buz havlusu yöntemini deneyin. Buz küplerini tutan ıslak bir havluyu iki sandalye arasına asın. Pervaneyi havluya ve yatağınıza çevirin. Eriyen buz, havluyu ıslatıp serinletecek ve pervane, size serin havayı üfleyecek. Havlunun altına bir kap koyun ki eriyen buz suyunu tutsun. Sinir bozucu şıp sesini önlemek için havlunun uçlarını dikebilirsiniz.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-4

Yatak serinletme yöntemleri:

 • Askıda duran bir yatak, serinleyen havanın size ulaşmasını, hatta aşağıdan geçmesini sağlar. Hamak ya da portatif karyola deneyin. Her tarafından desteklenen portatif yatak, havada durur, eğilmez, hamaktan daha az sarkar.
 • “Mısırlı Yöntemi”ni kullanabilirsiniz. Sizi serin veya soğuk suyla sarmaya yetecek büyüklükte bir çarşaf veya banyo havlusu ıslatın, çarşafı epey nemli olana ama damla damla su akmayana kadar elinizle sıkın ya da çamaşır makinesinin merdanesinden geçirin. Çarşafı sırılsıklam olmadan nemlenene kadar ıslatmak için sprey şişesiyle su püskürtebilirsiniz. Yatağınızda vücudunuzun altına kuru çarşaf veya havlu yerleştirin, ıslak çarşafı örtü olarak kullanın. Nemli örtü sizi serin tutacak, yatağınızın ucuna pervane yerleştirirseniz serinletme etkisi iyice artar. Aşırı bir sıcak dalgasında, ince bir tişört alıp ıslatabilir, iyice sıkarak giyebilirsiniz. Tişörtteki suyun buharlaşması, sizi birkaç saat uyumanıza yetecek kadar serinletecektir. Bu, serinlemenin çok basit ve doğa dostu bir yöntemidir.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-5

 • Hasır veya bambu paspas alın. Bunlar vücut ısısını tutmaz ve gece boyunca serin kalır. Yakınınızdaki bir markette ucuza bulabilirsiniz.
 • Bir çift pamuklu çorap alın, soğuk suda ıslatın, nemli olana kadar sıkın ve giyin. Ayaklarınızı serinletmek, teninizin ve vücudunuzun toplam ısısını düşürür.
 • Karabuğday yastıkları veya şiltelerini deneyin. Bunlar vücut ısısını tutmaz ve gece boyu serin kalır.
 • Marketlerde satılan “mavi buz”dan birkaç tane alın. Mavi buz, zehirli olmayan bir kimyasal içeren, dikdörtgen, plastik bir kalıptır; buzdan daha düşük seviyelerde donar ve daha uzun süre soğuk kalır. Mümkünse daha büyük kalıplar alın. Onları gün içinde buzdolabında soğutup gece yatağınıza götürün. Eridiğinde nemlenmez, kimyasal içinde kalır. Her kalıbı bir çoraba veya öyle bir şeye koyun, böylece aşırı soğuk gelmez ve yavaş yavaş erir. Sıcak basarsa elinizi veya ayağınızı kalıba koyun ya da birkaç tanesinin yanına uzanın. Kısa sürede serinleyeceksiniz. Bir şişe plastik su soğutabilir veya dondurabilirsiniz.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-6

 • Bir el havlusunu nemlendirip alnınıza koyarak yatın. Onu ters çevirin ve gerektiğinde yeniden nemlendirin.
 • Yatağa yumuşak buz torbası koyun. Birçok marketten “sinüs torbası” veya “termal bileklikler” alabilirsiniz. Bunlar mavi buz kompreslerinden daha yumuşaktır ve o kadar soğumaz (mavi jel olanlar bazen buz yanığı oluşturabilir). Soğuk bir sinüs torbasını ensenize veya termal bileziği kolunuza yerleştirin. Ensenizi serinletmek, vücudunuzun geri kalanını da serinletmenize yardımcı olur.
 • Yastık kılıfınızı soğutun. Çarşaflarınız, örtüleriniz ve yastık kılıflarınızı buz torbalarına koyup gün boyu buzdolabında bekletin. Bu, rahatsız edici sıcaklığa maruz kalmanızı daha azaltarak uykuya daha hızlı dalmanızı sağlar.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-7

 • Pirinç çorabı yapıp buzdolabına koyun ve en az iki saat tutun. Uyumaya giderken çorabı da yanınıza alıp soğuk kompres olarak kullanın. Bunu yastığınızın altına yerleştirebilirsiniz, böylece ters çevirdiğinizde de serin tutar. Torbayı yastık kılıfının veya fermuarı varsa yastığınızın içine de yerleştirebilirsiniz.
 • Kapatılabilir bir poşete biraz sıvı sabun koyun. Poşetin yalnızca yaklaşık ¼’ünü sabunla doldurup buzdolabına yerleştirin. Sabun sertleşmez ama soğuğu buz veya mavi buz muhafazalarından daha fazla korur. Kullanmaya hazır olduğunuzda bunu bir yastık kılıfına koyun veya havluya sarın. Bu, birçok yerleştirme seçeneğine mahal verir. Poşet sert olmadığı için değişkenlik ve konfor sağlar. Kas ağrıları ve acıları için buz torbası olarak da kullanılabilir. Marketten alınan “Yumuşak torba”lara kıyasla daha ucuz bir seçenektir ve aynı şekilde işe yarar.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-8

Serin uyuma pozisyonları:

 • “Kartal duruşu” pozisyonunda uyuyun. Böylece sıcaklık etrafınızda toplanmaz. Ayrıca serin şeyler düşünün.
 • Çıplak yatın. Aklınızda olsun, birçok insan bu yöntemin etkililiğine katılmaz. Bazı insanlar bunun serinlettiğine inanır. Bazıları da terinizin üstünüzde veya yatak örtülerinizde kaldığını, rahatınızı bozduğunu söyler.
 • Mümkünse alt katta yatın. Sıcak hava yükselir, o yüzden alt katlar daha serindir.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-9

Vücut sıcaklığını düşürmek için uyku öncesi alışkanlıklar:

 • Soğuk bir duş alın, banyo yapın veya vücudunuzda soğuk bez gezdirin. Tamamen kurulanmadan yatağa atlayın, bırakın da hava sizi yavaşça kurutsun. Bu sizi uzun süre serin tutarak uykuya dalmanızı sağlar. Duş veya banyo seçenekler arasında değilse başınıza soğuk su sıçratın, mümkünse ellerinizle ayaklarınızı soğuk suya daldırın. Başınız, elleriniz ve ayaklarınız “radyatör”dür, buralara yoğunlaşırsanız daha hızlı serinlersiniz. Unutmayın, bu yöntem geçicidir ve fizyolojik doğruluğundan çok psikolojik olarak mantıklıdır çünkü soğuk duş vücudunuzun gözeneklerini kapatır, bu da uzun vadede vücudunuzu ısıtır. Birçok insanda sıcağa bağlı isilik oluşur. Vücudunuzu serin tutmak ve isilikleri önlemek için duştan sonra tüm vücudunuza talk pudrası dökün. Özel talk pudraları ve isilik pudraları mevcut.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-10

 • Yüzünüzü ıslatın. Nemli bir bez veya havluyla yüzünüzü, kollarınızı ıslatın. (Hala nemliyken) Bir pervanenin veya hava akımının önünde durun. Bu yöntemler hemen ve kolayca işe yarar! Doğal teriniz gibi davranır ama daha hızlı ve büyük ölçekte.
 • Bileklerinizi soğuk musluk altına tutun. Bilekleriniz ve kolunuzun içi, kan akışının vücut yüzeyine en yakın olduğu alanlardır. Onları birkaç dakika soğuk suya tutmak kanınızı serinleterek tüm vücudunuzun serinlemesini sağlayacaktır.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-11

İpuçları:

 • Bir pervane alıp yatağınızın yakınına yerleştirin. Sonra birkaç mandal alıp çarşafınızı pervanenin kenarlarına tutturun. Çarşafın kalanı yatağa ve başınızın/yastığın altına sıkıştırılmış olsun. Klimalı bir balonda uyumak gibi. Müthiş işe yarıyor!
 • El altında mavi buz kalıbı bulundurun. Arada sırada ona avuç içinizle dokunun, soğuk ellerinizle de vücudunuza dokunun!
 • Yatağınızın yanında bir bardak buzlu su tutun, böylece sıcaklamış ve huzursuz kalkarsanız ayağa kalkmadan tekrar kolayca serinleyebilirsiniz.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-12

 • İçinde uyuyacağınız ve uyumaya devam edeceğiniz malzeme ne kadar sıcakladığınıza etki edecektir. Delikli malzemeler daha iyi hava alır ve yapış yapış olmanızı önler. İnce pamuklu tişört ve ince pamuklu şort da işe yarar. Çıplak uyumak sizi daha da sıcaklatabilir çünkü vücudunuzla uyuma örtülerinin arasındaki nemin buharlaşmasına izin vermez; fakat ağır örtülerle örtünmezseniz ve sizi çıplak görmesini istemediğiniz birinin gece gece veya sabahın köründe odanıza dalmayacağından eminseniz çıplak uyuyabilir ve hoş sonuçlar alabilirsiniz. Yine de aklınızda olsun, bu her zaman işe yaramayabilir.
 • Hamakta uyurken hava tüm vücudunuzdan geçer. Yatak vücut ısınızı içine çekerek sizi sıcaklatır. Köyceğiz’den aldığınız hamağı çıkarın ve bir pervane üstünüze üfüre üfüre uyumayı deneyin.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-13

 • Su yatağınız varsa suyun ısıtıcısını epey düşürün. Su yatağının üstünde yatın. Yatak sıcaklığı 29°C’yse bile vücut sıcaklığınız 37°C’dir ve doğrudan temasta ısı transfer oranı ısı yayımından yüz kat daha fazladır. Sizi titretecek kadar üşütebilir. 29°C altına ayarlanmış sıcaklıklar uzun temasta hipotermiye yol açabilir.
 • Yatak odası kapınızı açık tutun ki diğer odalardan yeterince hava akımı gelsin. Unutmayın, bu yöntem eviniz, daireniz vb odanızla aynı sıcaklıkta veya oradan daha sıcaksa işe yaramayabilir.
 • Plastik bir şişeyi kısmen suyla doldurup dondurun. Bir pervanenin önüne koyun; aynı etkiyi verecek ama dökülme olasılığı daha düşük.
 • Hafif bir malzemeden, tülbent ya da dantelden perdeleriniz varsa suyla ıslatın (ya da çamaşır makinesinde yıkayıp yeniden asın). Pencereden gelen herhangi bir esinti etrafı hemen büyük ölçüde serinletecek.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-14

 • Diğer bir seçenek de kocaman, güçlü, mesela çapı 16” bir pervane almak ve uyuduğunuz odadaki değil başka bir odadaki pencerenin önüne dışa dönük yerleştirmek. Sonra pervanenin olduğu ve ev sakinlerinin uyuduğu yere yakın pencerelerin dışındaki bütün pencereleri kapatın. Pervane, sıcak havayı evden veya daireden boşaltıp sakinlerin uyuduğu açık pencereler yoluyla, dışarıdan serin gece havasını içeri çeken bir hava boşluğu yaratacak. Havanın hareket edebilmesi için yol yaratmak üzere, yatak odanızın bir yakınındaki yatak odalarının kapılarını açık tutun. Bu, gürültülü bir pervanenin, aynı sıcak oda ısısını size geri savurmasından çok daha etkilidir. Pervane içe dönükken bazen olduğu gibi ızgaraya küçük böcekleri çekmez. Bu tabii ki geceleyin söz konusu, yani gün boyu evinizin ısındığından hissedilir ölçüde serindir. Eğer uyuyan çok kişi varsa veya daha fazla hava akımı istiyorsanız daha güçlü bir pervane alın ya da başka pencerenin önüne bir pervane daha yerleştirin.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-15

 • Tavan arası veya çatı katına açılan bir kapak varsa gece açık tutun. Bu, evde hapsolan ısıya kaçacak yer sağlar çünkü sıcak hava yükselir.
 • Daha nemsiz iklimde yaşıyorsanız küçük, portatif bir hava soğutma cihazı alabilirsiniz. Bunlar için hava akımı gerekir. Cihazı pencerenin önüne, bir pervaneyi de eşiğe yerleştirip havayı odanın dışına estirin.
 • Üstteki örtüyü hafifçe buğulandırıp plastik bir poşette buzdolabına koyun. Uyumaya hazır olmadan önce hemen çıkarın. Uyuyana kadar sizi serin tutacaktır.
 • Ayaklarınız örtünün dışında uyuyun, vücut sıcaklığınız ayaklarınızdan kaçacaktır.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-16

 • Vücudunuzun en sıcak kısmı olan başınızın etrafında daha fazla hava akımı sağlamak için daha küçük ve sıkı bir yastık kullanın. Başı tutan, oyma tahtadan desteklerle doldurulmuş Afrika usulü “yastıklar” uç bir seçenek olabilir. Serin ve rahatlatıcı kokları olan Japon usulü yasemin ve karabuğday yastıkları da konforlu seçimlerdir.
 • Kuru, düzgün bir yüzeye yaslanın veya uzanın. Alçıpan duvarlar ve çini veya beton zeminler mükemmel örneklerdir. Bunlar vücudunuzdan birkaç derece daha soğuk olsa bile, sıcaklığınızı vücudunuzdan “çekecektir”, hem orada dokunulan alanı ısıtacak kadar kalırsanız serin olan bir yere geçme şansınız da genelde var.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-17

 • Yerde veya yere mümkün olduğunca yakınında uyumak, özellikle de zemin çini veya betonsa epey yararlıdır ve sizinle yer arasında çok az aralık vardır (örneğin katlı bir örtü veya boşluk). Ne var ki, yerde yatmak konforlu değildir; önce yerde uyuyup vücudunuz tutulmuşsa yatağınıza geçmek yarar sağlayacak çünkü zaten uyumaya yakın olacaksınız ve siz uyurken sıcaklık biraz düşmüş olacak.
 • Serinlemek için bir sprey şişesini soğuk suyla doldurun. Dizlerinizin arkasına, ayaklarınıza ve terleyen her yere su püskürtün. Şimdi hemen bir pervanenin önüne geçin!
 • Vücudunuzu serinletmek için yanlamasına yatmayı deneyin.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-18

 • Ana damarlardaki kanı soğutmak için boyna ya da butların arasına soğuk kompres veya buz torbası koyun ama hipotermiye karşı dikkatli olun. Kompresi sallayıp çırparak soğutmaya devam edebilirsiniz; sonunda kuruyacak ve yeniden ıslatmanız gerekecek ama o zamana kadar uyumuş olursunuz. Kompres ve pervane birleşimi kolay ve neredeyse risksizdir.
 • Unutmayın, ısıyı en kolay uç noktalarınızdan, örneğin ayaklarınızdan kaybedersiniz. O yüzden çok sıcak gecelerde çorap giymeyin, bu sizi önemli ölçüde serinletir. Başınızdan da ısı kaybedersiniz, o yüzden saçınızı ıslak tutun.
 • Yatak ucunuza bir pervane yerleştirip üst örtüyü pervanenin üstüne gerin. Hava örtülerin arasında esip üst örtüyü biraz kaldıracak. Hayalet Avcıları’ndaki Maymuncuk ve Bekçi sahnesine benziyor ama sizi serinletecek!

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-19

 • Sıcak bir şişeyi buzdolabından soğuk suyla doldurup ayak bileklerinize ve ayaklarınıza tutun. İşe yarıyor!
 • Bileklerinizi 30 saniye soğuk musluk altına tutun. Cildinizin yüzeyine yakın akan kan serinleyip sizi de serinletecek. Alternatif olarak, bir bileklik alıp suyla ıslatın. Bu da aynı etkiyi yaratacaktır.
 • (Islak herhangi bir şeyi) Bütün buharlaştırma yöntemleri için hava akımı gerekir. Sadece pencereyi açık bırakmak yetmez. Diğer türlü, hava tutabileceği tüm nemi emer ve serinlemenizi önler.
 • Klimayı her dakika çalıştırmaktansa kendinizi sıcak iklime alıştırmak (sizin için de) daha iyidir.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-20

 • Yatmadan hemen önce kendinizi yatağınızdan da sıcak havaya alıştırın. Örneğin, serin yatak odanıza çekilmeden önce daha sıcak, daha az havalandırılmış oturma odanızda veya çatı katında takılın.
 • Eğer yerde (çarşaf üstünde) yatmaya alışkınsanız ıslak bir bezle yeri silip önce pervanenin hava akımıyla kurumaya bırakarak zemini serinletebilirsiniz.
 • Odanızı serinletmenin basit bir yolu, ıslak kıyafetlerinizi bir ipte askıya asarak etrafınızda kurumaya bırakmak. Pervaneden gelen hava onları kuruturken etrafınızdaki hava da serinler.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-21

 • Kuzey Hindistan’ın bazı yerlerinde, aşırı sıcak yazlar sırasında, insanlar (ısının uyudukları yere yayılmaması için) tavandan yere su dökerdi. Benzer şekilde, dış duvarları bir kova dolusu suyla yıkarlardı. Suyun bir kısmı emilir, bir kısmı da beraberinde sıcaklığı götürerek akardı. Serin duvarlar odaları da serinletir.
 • Müstakil evde oturuyorsanız zemin kata ya da büyük odaya geçin. Sıcaklığın yükseldiği üst katlar zemin kat ya da büyük odadan hep daha sıcak olur. Benzer şekilde, ranzada da üst kattan alt kata geçebilirsiniz.
 • Unutmayın, sinir uçlarınız el ve ayak parmaklarınızın uçlarında, onları serinletirseniz hemen bütünüyle serinleyeceksiniz.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-22

 • Sıcak mevsimde klimalı yerlerde ne kadar çok kalırsanız sıcaklıkta daha fazla zorlanırsınız. Vücudunuz terlemeyi sık sık terleyerek “öğrenir” ve beyniniz de sıcak havada daha rahat olmayı “öğrenir”. Her gün sıcak havada, en az yarım saatlik canlı bir yürüyüş yapmayı deneyin. Buna alıştıkça yürüyüşünüzü günün daha sıcak saatlerinde yapmayı deneyin. Bir süre sonra, her yürüyüşte aşırı terleyeceksiniz; bu bir başarı işaretidir. Sıcaklamanın o kadar kötü bir şey olmadığını da fark edeceksiniz. Tabii ki abartmayın. Her zaman sağlığınızı aklınızda tutun, bol su için, çok terlerseniz fazladan tuz tüketin ve kalp krizine karşı önlemlerinizi alın.
 • Geçici bir yöntem, yastığınızı ters çevirmektir. Orası uyuduğunuz taraftan daha serindir ve birkaç dakika öyle kalır. Isınmaya başladığında yastığı yine ters çevirin.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-23

 • Saç bandınızı ıslatın. Sonra sıkın ve yatarken başınıza takın.
 • Uyumaya çalışmadan önce hiç kafeinli içecek tüketmeyin, artan kalp hızınız sizi daha sıcaklatıp sıcağa hassas hale getirecektir.
 • İyi bir öneri de, bulabilirseniz nane aromalı ispirto alıp bir sprey şişesinde suyla karıştırmaktır. 1:1 oranını kullanın. Sıcakladığınızda üstünüze sıkın. İspirto hemen buharlaşarak vücut sıcaklığınızı alacak ve sizi serinletecek.
 • Saçınız uzunsa yatmadan önce lavaboda ıslatın. Saçınızı örgü ya da topuzla toplarsanız sizi saatlerce serinletebilir.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-24

 • Sizi serinletecek pervaneniz varsa ama sesi uyutmuyorsa yatmadan önce 10 dakika en yüksek seviyede çalıştırın (böylece düşük ve orta dereceden daha çok ses çıkaracaktır). Yatmaya hazırlanırken yüksek seviyede tutun ve işittiğinizden emin olun. Sese alışacaksınız ve düşük ya da orta seviyeye ayarladığınızda daha sessiz gelecek.
 • Bazı insanlar için, zihni sıcaktan uzaklaştırmak (mesela televizyon izlemek veya kitap okumak) ısıya aldırmamaya bazen yardım edebilir.
 • Yatmadan önce baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Çorba, sıcak çikolata gibi sıcak gıdalardan uzak durun.
 • Serinlediğinizi düşünmeye çalışın, bu zihinsel olarak sizi serinletecek, böylece vücudunuz da serinleyecek.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-25

Uyarılar:

 • Pervanenin doğrudan hava akımında uzun zaman geçirmek ağır hipotermiye yol açabilir.
 • Çok soğuk duş veya banyo, çeşitli tıbbi durumları bulunan insanlar için uygun olmayabilir. Güvende olmak için, serin veya hafif ılık duş alın.
 • Su yatağının sıcaklığını düşürmek ağır hipotermiye yol açabilir.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-26

 • Su yatağının sıcaklığını düşürmek, onu oda sıcaklığından daha soğuk hale getirebilir. Böyle olursa, havadaki nemlilik plastikteki suda yoğunlaşmaya başlar. O zaman su, köpük tabakayı ıslatır ve ölü deri hücreleriyle birleşerek küf için harika bir ortam yaratır, özellikle de aylar sonra kış için sıcaklığı artırdığınızda. Soğuk keseyi koca bir buz torbası olarak kullanmak istiyorsanız döşeğin üst köpük tabakasını arkaya döndürmeniz, ardından plastiğe yakın yoğun teri emmesi için birkaç çarşaf sermeniz önerilir.
 • Pervanenin ve kablosunun eriyen buzdan yukarıda olmasına dikkat edin. Elektrik kazası geçirmek istemezsiniz.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-27

 • Yatmadan en az bir saat önce hiç fiziksel etkinlik yapmamaya çalışın çünkü bu, kan akışınızı hızlandırır, akabinde uyumanızı zorlaştırır.
 • Pervaneyi kullanmadan önce temizleyin ve yüzünüzün aşırı yakınına yerleştirmeyin. Kirli bir pervane yüzünüze yakın olursa toz parçacıkları yüzünden sabahları sinüs üşütmelerine yol açabilir.
 • Soğuk buzu pervaneye tutarken pervanenin eriyen buza düşmemesine dikkat edin çünkü bu, elektrik şokuna neden olabilir.
 • Banyoda asla uyuyakalmayın çünkü boğulabilir veya hipotermiden ölebilirsiniz.

Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz-28

İhtiyacınız olanlar:

 • Bir poşet buz küpü
 • Sığ kap
 • Pervane
 • Tuzlu su
 • Su
 • Örtü veya çarşaf
 • Yastık
 • Muhtemelen nemli tişörtler ve çoraplar

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Hicam öncelikle bize vakit ayirdiginiz icin tesekkür ederim. Hocam benim sol gögsümde sıcak inne batmalari gibi agrilar var 3 aydır devam ediyor.sol k... devamı