Gecede 6 saatten az uyumanın sağlık açısından kilo almaya daha meyilli olmak gibi riskler taşıdığı biliniyor. Başka bir ciddi sıkıntı da şeker hastalığı (diyabet) ile ilgili olarak ortaya çıkmakta. Harvard Üniversitesi’ne bağlı Brigham and Women’s Hastanesince yeni yapılan bir araştırmada da görülüyor ki yeterli uyku uyunmadığında, vücut, yemek sonrasında hücrelerin şekeri kullanmak için ihtiyaç duyduğu insülin hormonunu yeterince salgılamamaya başlıyor. Bu da şekerin kanda kalıp kan şekerinin yükselmesi demek.

VİDEO: ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET)

Ayrıca metabolizma da yavaşlayıp kalori yakımı düşüyor ki az uykuyla kilo alma arasındaki ilişkiyi de açıklayan bir durum bu. Alınan kalorinin sabit kalması durumunda metabolizmadaki yavaşlamanın yılda 5-6 kilo almaya neden olabilecek boyutta olduğu hesaplanmış. Dr. Orfeu Buxton ve arkadaşlarının araştırma sonuçlarını dilerseniz Science Translational Medicine dergisinde bulup inceleyebilirsiniz.
 
 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Hocam Merhabalar; Sol elimin baş parmağında çok aşırı olmasa bile derimin içinde bir kaşıntı var. Gece yatmama ya da günlük hayatıma engel olmuyor anc... devamı