Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Peyami Cinaz ve Çocuk Diyabet Grubu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, bugün yapılan YGS'ye İzmir'de yaşayan ve insülin pompası kullanan bir diyabetli gencin alınmadığının öğrenildiği belirtildi.

Açıklamada, bu tutumun diyabetli çocuklar, gençler, aileler ve diyabetle uğraşan sağlık ekibi için kabul edilemez olduğu ve büyük üzüntü yarattığı ifade edildi.

VİDEO: ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET)

Türkiye'de 20 bin civarında diyabetli çocuk ve genç olduğu, diyabetli gençlerin merkezi sınavlarda çeşitli sorunlar yaşadığı belirtilen açıklamada, bu nedenle 14 Şubat 2012'de ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'in ziyaret edildiği ve içinde insülin pompası olan çocukların sınavlara girebilmesi de dâhil bütün konuların ayrıntılarıyla iletildiği kaydedildi.

VİDEO: ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET) İLAÇLARI

Bu görüşmede, ÖSYM Başkanı Demir'in diyabetli öğrencilere dilekçeyle başvurduklarında gerekli kolaylığın gösterileceğini net bir şekilde ifade ettiği hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi:

''Hal böyle iken ve bu ziyaretle ilgili haberler basında geniş bir şekilde yer almışken sınav görevlilerinin katı bir tutum sergiledikleri anlaşılmaktadır. Bir an öğrencinin dilekçe vermediği ihtimali olsa bile konuyla ilgili uzmanlara kolayca ulaşılarak insülin pompasının o çocuk için hayati önemini ve sınav için hiçbir sakıncası olmadığını saptamak mümkündür. Gösterilen tutum, nedeni ne olursa olsun yaşam zorluklar içinde geçen bir öğrencinin eğitim hakkıyla ilgili mutlaka telafi edilmesi gereken bir sonuca yol açmıştır. Diyabetli çocuk ve gençlerin tedavisiyle uğraşan hekimler olarak 14 Şubat 2012'de yaptığımız görüşmede bu gibi konulara çok duyarlı olduğunu gördüğümüz Prof. Dr. Ali Demir'in, bu öğrencinin ve varsa benzer öğrencilerin mağduriyetini giderecek bir çözüm bulacağına inanmak istiyoruz.'' 

Op. Dr. Sinan GÖKER

şeker hastası sizden randevu alıp gelmek istiyoruz. SAYGILAR... devamı