Kabullenme

Sakatlığı olan insanlar, temel olarak sakatlığı olmayan bir dünyada yaşıyorlar. Sakatlıkları olan kişiler başkalarından farklı olmayan biçimde yaşam sürdürmek istiyorlar. Kısıtlamalarının sınırları dahilinde yapılması gerektiğini tamamen fark ederek alışverişe gidebilmek, sinemalara gidebilmek, dışarıda yemek yiyebilmek ve hayatın tadını çıkarabilmek istiyorlar.

Kabullenme

Sakatlığı kabul etmek ve hastalık tarafından dayatılan kısıtlamaları yeniden tanımlamak sakatlıkları olan kişiler için en büyük sorundur. Katı gerçeklikler vardır. Pahalı ekipman ve ilaçlar gerekebilir. Sakatlara özel scuter, dönüştürülmüş taşıt, ses tanıma yazılımı, ortotik, tıbbi tedavi ve sayısız yardımcı ekipman türü sakatlıkları olan kişiler için günlük yaşamı daha iyi hale getirir ama bir bedeli vardır. Yaşam daha pahalı hale geldikçe genelde çalışma kabiliyeti azalır. Maddi güvenlik daha da önem kazanır. Belirsiz bir gelecek kişide korku yaratabilir.

Ayarla ve uyum sağla

Ayarla ve uyum sağla, bir sakatlıkla yaşayan kişinin düsturu haline gelir. Sakatlıkları olan kişiler kariyer değiştirmeye veya hiç çalışmamaya zorlanabilirler. Bağımsızlıklarının bir kısmından feragat etmeye zorlanabilir.

Bazı sakat olmayan kişilerin doğal karşılayabileceği ama sakat kişilerin bırakması gereken deneyimler vardır. Örneğin sakat kişiler şunları yapamayabilir:
 • Çocuklarla aktif oyunlar oynamak
 • Rekabet sporları yapmak
 • Seyahat etmek
 • Uzun yola çıkmak
Kalabalık etkinlikler göz korkutucu, sosyal durumlar rahatsız edici hale gelir. Kendinizi oraya bırakıyor musunuz yoksa soyutlanma örtüsüyle kaplanma riskini mi alıyorsunuz?

Gizli gerçekler mi sert gerçekler mi

Sakatlıkları olan insanlar için sert gerçeklerden daha sinir bozucu olan şey gizli gerçeklerdir. Sakatlıkla yaşamak zordur ama şöyle insanlarla karşılaştığınızda daha da can yakabilir:
 • Sabırsız
 • Kaba
 • Duyarsız
 • Düşüncesiz
 • Talepkar
 • Kötümser
 • Yardımcı olmayan
Sabırsız kişiler yaşamda sakatlıkları olan kişileri acele ettirmeye çalışırlar.

Düşüncesiz kişiler sakatlar için tuvalet kabinlerini, park yerlerini, sakat kişiler için öze tasarlanmış tesisleri kullanırken görülebilir. Düşüncesiz kişiler, sakat bir kişi için işleri çok daha kolaylaştıracak basit bir eylem olsa da kapıları bile açık tutmazlar.

Kaba ve duyarsız kişiler genelde sakatlığı olan kişilere genelde gözlerini dikip bakarlar. Gördükleri şey hoşlarına gidiyor kendilerini sakat kişinin konumunda hayal ediyorlar gibidir. Gözünü diken kişiyi yok saymazsanız rahatsızlık veren bir durum ortaya çıkar.

Talepkar ve sakatlığınızın gerçeklikleri hakkında anlayıştan yoksun kişiler can sıkıcı da olabilirler.

Kötümser kişiler sinir bozabilir ve incitici olabilirler. Kötümser kişiler, sakatlıkları olan kişileri desteklemek, cesaretlendirmek veya başarılarını övmek yerine bir sakatlık sahibi olmanın kötü yanlarına odaklanırlar.Kötümser veya olumsuz kişiler sakatlıkla yaşamanın gerçekleri hakkında bilgi edinmek istemezler. Peşin hükümlü fikirleri vardır ve fiziksel olarak sakat kişilere numara yapıyorlarmış veya tembellermiş gibi davranırlar. Daha da kötüsü, olumsuz kişiler fiziksel olarak sakat kişilere bazen hiç sakatlıkları yokmuş gibi davranırlar.

Yardımcı olmayan kişiler sakat kişileri sinirlendirebilecek veya canlarını sıkabilecek başka bir kategoridir. Sakat olmayan çoğu kişi için birçok görev çaba gerektirmez. Aynı görev sakatlığı olan bir kişi için muhtemelen imkansızdır. Ampul ve havalandırma filtresi değiştirmek, duşları ovalamak, torba torba alışveriş yapmak günlük yaşamın parçasıdır.

Kendinizi olumlulukla sarın

İster sakat olun ister olmayın, kontrol edebileceğiniz şey kendinizdir. Bütün insanlar zorluklarla karşılaşır, sakatlıkları olan kişiler farklı zorluklarla karşılaşır. Sabırsız, kaba, duyarsız insan dünyasından kurtulamazsınız ama onlara nasıl tepki gösterdiğinizi kontrol edebilirsiniz.
 • Sabırsız kişiler sizin daha sabırlı olmanızı sağlar.
 • Duyarsız insanlar sizin daha duyarlı olmanızı sağlar.
 • Olumsuz insanlar sizin olumlu tepki vermenizi sağlar.
Karşılaştığınız her olumsuz kişiye karşılık çok daha fazla olumlu karşılaşmalarınız olur. Kendiniz, sizi iyi hissettiren ve size iyi davranan kişiler, şeyler ve deneyimlerle sarın.

Doç. Dr. İsmet Tamer

kalp kapakcıkları metal olan ve kan sulandırıcı kullanan kişiler HERBALİFE NİTEWORKS VE HERBALİFELİNE kullanabilir mi. veya hangi ürünleri tavsiye ed... devamı