Safra kesesi taşlarının neden olabileceği sağlık sorunları:

  • Safra kesesi iltihaplanması. Safra kesesi boynunda takılan safra taşları safra kesesi iltihabına (kolesistit) neden olabilir. Kolesistit şiddetli ağrılara ve yüksek ateşe yol açabilir. 
  • Ana safra kanalının tıkanması. Safra taşları, safranın safra kesesinden veya karaciğerden ince bağırsağa doğru ilerlediği tüpleri (kanallar) tıkayabilir. Bunun sonucunda sarılık veya safra kanalı enfeksiyonu (kolantit) ortaya çıkabilir. 
  • Pankreas kanalının tıkanması. Pankreas kanalı, pankreastan ana safra kanalına doğru ilerleyen bir kanaldır. Sindirime yardımcı olan pankreas sıvısı pankreas kanalından geçer. Safra kesesi taşı, pankreas kanalını tıkayabilir. Bu durum da pankreas iltihabına (pankreatit)  yol açabilir. Pankreatit, genellikle hastanede tedavi gerektiren yoğun ve devamlı karın ağrılarına neden olur.
  • Safra kesesi kanseri. Daha önce safra kesesi taşı olmuş kişilerde safra kesesi kanseri riski daha fazladır. Buna karşın safra kesesi kanseri oldukça nadir görülür. Kanser riski artmış olsa da, safra kesesi kanseri ihtimali oldukça düşüktür. 

Prof. Dr. Sinan ZEREN

Anneme cekilen tomografide karaciger buyuklugu normaldir. Karaciger parankim dansitesu normalden dusuktur.(hepatosteatoz). Intrahepatik safra yollari ... devamı