Hassas bağırsak sendromu belirtileri olan ishal ve kabızlık hemoroidi alevlendirebilir. Ayrıca eğer bazı yiyeceklerden kaçınmakla ihtiyacınız olan yeterli besin maddesini alamayabilirsiniz. Bu da yetersiz beslenmeye yol açar.

Ama İBS’nin hayatınızın bütün kalitesi üzerindeki etkisi en önemli komplikasyon olabilir. İBS günlük hayatınızda şu kısıtlamalara neden olabilir:

  • Arkadaşlar ve aileyle planlar yapıp bunları gerçekleştirememek. Eğer İBS’niz varsa, evden uzaktayken belirtilerle başa çıkma güçlüğü yaşamanız sosyal ilişkilerden kaçınmanıza sebep olabilir.
  • Sağlıklı bir seks hayatının olamaması. İBS’nin fiziksel olarak verdiği rahatsızlık cinsel ilişkiyi zevksiz ve hatta ızdıraplı hale getirebilir.
  • Mesleki potansiyele ulaşamamak. İBS’li kişilerde işe gitmeme normal kişilerde görüldüğünden üç kat daha fazladır.

İBS’nin bu etkileri hayatı dolu dolu yaşamadığınızı hissetmenize, bu da cesaretinizin kırılmasına ve hatta depresyona neden olabilir. 

Prof. Dr. Aydın YAĞMURLU

Aydın Hocam Merhaba.2003,2005,2007 doğumlu 3 çocuğum var.Çocuklarımda İnstenstinal Lenfenjektazi hastalığı var.Daha önce çocuklarıma bağırsak kısaltma... devamı