Safra kesesi taşlarının oluşma nedeni henüz bilinmemektedir. Doktorlar, safra kesesi taşlarının olası nedenleri arasında şunları yer alır:

  • Safranın fazla kolesterol içermesi. Normal koşullarda safranız, karaciğerden dışarı atılan kolesterolü çözebilecek miktarda kimyasal içerir. Buna karşın eğer safranızda çözülebilecek miktardan daha fazla kolesterol varsa, bu kolesterol kristallere ve ardından safra taşlarına dönüşebilir. Safranızdaki kolesterolün kanınızdaki kolesterol seviyesi ile bir ilgisi yoktur.
  • Safranın fazla bilirubin içermesi. Bilirubin, vücudun kırmızı kan hücrelerini parçalaması sonucu üretilen bir kimyasaldır. Karaciğer sirozu, safra yolu enfeksiyonları ve bazı kan hastalıkları gibi belirli sağlık sorunları karaciğerin fazla miktarda bilirubin üretmesine neden olur. 
  • Safra kesesinin tam olarak boşalmaması. Safra keseniz tam olarak veya yeterli oranda boşalmazsa, safra yoğunlaşabilir ve bu durum safra kesesi taşlarının oluşumuna neden olur.  

Op. Dr. İlker ABCI

merhaba hocam mr raporunda safra kesesi lumesi 18x21mm boyutnda tas dalak orta kesim anteriorda 10x15 aksesuar dalak periportal bolgede 7x16mm boyutla... devamı