Saç uzamasını etkileyen çok sayıda faktör vardır; bunlar ya saç uzaması sürecini tetiklerler ya da saç gelişimini kısmen veya tamamen aksatırlar.

Saç uzaması faktörlerini iki kategoriye ayırabiliriz:

Hızlı saç uzamasında rol alan faktörler

  • Saç gelişimi sürecini aksatan faktörler

 

Hızlı saç uzamasında rol alan faktörler:

  • Dengeli beslenme
  • Depresyonsuz yaşam
  • Kuvvetli bağışıklık sistemi

 

Dengeli Beslenme:

Dengeli beslenme saç uzamasını büyük oranda arttırır çünkü bir hücrenin protoplazması normali aşarsa ve hücre bölünürse saç üretilir. Hücre bölündüğünde aynı zamanda saçın çoğunu yapan keratini oluşturur.

Depresyonsuz Yaşam:

Saç uzaması hormonlarla doğrudan ilişkilidir. Depresyon hormonların dalgalanmasına sebep olur ve sonuç olarak saç dökülmesine yol açar.

Kuvvetli Bağışıklık Sistemi:

Bağışıklık sistemi vücuda saldıran veya vücut içindeki zararlı maddelere karşılık verir. Bağışıklık sistemi zayıfsa yabancı uyarıya kötü bir şekilde karşılık verir ve sonuç olarak saç folikülleri aşırı sebum üretmeye kışkırtılır ve iltihaplanıp tıkanırlar.

Saç Gelişimi Sürecini Aksatan Faktörler:

Kalıtım:

Ebeveynlerinizden biri ergenliğinde saç dökülmesi yaşamışsa sizin de ergenliğinizde aynı çeşit saç dökülmesini yaşama olasılığınız yüksek. Kalıtım, yeni birey için yönergeleri kodlayan genler aracılığyla nakledilir. Böylesi saç dökülmesi genleri vücudunuza geçirilmişse büyük bir olasılıkla bunu yaşayacaksınız.

Sigara:

Sigara içmek hücrelerden oksijeni uzaklaştırır ve vücut için aşırı derecede toksik bir gaz olan karbon monoksiti arttırır. Bu durum doğrudan cildinizi etkiler ve saç folikülleri iltihaplanır. Sigara içmek doğrudan saç dökülmesi ile ilişkilendirilmese bile farklı faktörlerin onunla bir araya gelmesi durumunda saç dökülmesine katkıda bulunabilir.

Alkol:

Alkol aşırı derecede zararlı bir maddedir; foliküler bozukluğunuz varsa ya saç dökülmesi ile ya da sivilce ve çıban çıkması ile belirti veririr.

Sonuç:

Saç dökülmesi beslenme, sigara kullanımı, alkol ve bağışıklık sistemi gibi farklı faktörlerle ilişkili foliküler bir bozukluktur.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı