Hepimizin bildiği gibi kuaför masrafları oldukça pahalı ve saça ayrılan süre çok fazla zamanımızı alıyor. Üstelik, saçlar en az 3-4 haftada bir dip boyası ve bakım yapılmaz ise kötü görünüyor. Neyse ki, istediği saç rengine sahip olmayan ve saçlarını boyamak durumunda kalan hanımlar için saç rengini uzun süre boyunca korumanın yolları mevcut. Bu yöntemleri uygulayarak hem bütçeden hem de zamandan tasarruf etmek mümkün. Peki nedir bu yöntemler?

Doğru rengi bulun

İlk olarak yapılması gereken şey, size gerçekten yakışan doğru saç renginizi bulmaktır. Doğru kararı çoğu zaman tek başınıza veremeyebilirsiniz. Bu yüzden güvendiğiniz bir kuaförden fikir istemek ile işe başlayın. Kızıl, kırmızı, turuncu, yeşil gibi renkler kolay akan ve kalıcı olmayan renklerdir. En iyi kuaförlere de gitseniz en fazla 5 yıkama sonra renk solacak, akacak ve değişecektir. Bunu mutlaka göz önünde bulundurun. Yani, eğer saç renginizi uzun süre kullanmak istiyorsanız çabuk akan renkleri tercih etmemelisiniz.

Zamanlamayı doğru yapın

Saçımızdaki doğal yağın saç boyasının ömrünü uzattığını biliyor muydunuz? Saç bakım uzmanları bu yüzden "saçlarınızı temizken değil, kirliyken boyayın” der. Yani, saçlarınızı boyamadan önce en az üç gün boyunca saçınıza şampuan sürmekten kaçının. Boyadıktan sonra da aynı şekilde birkaç gün boyunca şampuan kullanmamaya özen gösterin. Bu hem saç diplerinin yanması, kaşınması gibi sıkıntıları ortadan kaldıracak, hem boyanın uzun süre kalıcı olmasını sağlayacak, hem de boyanın saça başka bir dış etmen (şampuan) olmadan tek başına nüfuz etmesi ile saç renginin zaman içinde daha güzel oturmasını sağlayacaktır.

Derinlemesine bakım yapın

Saça yapılan derinlemesine bakımlar, boyalı olsun ya da olmasın her zaman iyi bir fikirdir. Saça yapılan maskeler saçlarınızın daha sağlıklı ve yumuşak olmasını sağlar. Saça yapılacak boya uygulamasından bir hafta önce yapılan derinlemesine bakım maskesi saç renginin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Saçın boyanmasından sonra da yine bir hafta aralıklar ile devam edilebilir. Aktarlar veya bakım mağazalarından saç yapınıza uygun olanları temin edebileceğiniz saç bakım maskeleri, saçları çevresel olumsuz etkenlerden korur ve saç renginin solmasına engel olur.

Alkol içeren ve ağır ürünlerden kaçının

Kuru saçların saç rengini daha kısa sürede soldurarak, akmış, kötü, yorgun bir renk bıraktığını artık bilmeyen yok. Yapmanız gereken şey, saçınız için sprey, jöle, krem ya da köpük gibi her hangi bir malzeme almadan önce, ürünün içindekiler listesinin okumak. Eğer listede alkol var ise, aldığınız ürünü rafa geri koyun. Alkol saçları kurutur ve zarar verir. Yağlı saçlar her zaman daha sağlıklıdır ve boya renginin daha uzun süre kalmasını sağlar.

Doğru şampuanı seçin

Şampuan ve saç kremlerinin üzerinde yazan "renk koruyucu” yazısı sanıldığı gibi satış amaçlı yapılan bir yutturmaca değil. Aslında bu ürünler, diğer şampuan ve kremlere oranla, renk solmasını durduruyor. Bu yüzden siz de saçınıza boya yaptıktan sonra bu ürünlerden kullanmaya özen gösterin.

Nasıl duş yapacağınızı bilin

Güneş, saçı kurutan ürünler ve fönün saç rengini soldurduğu doğru, ama aslında daha büyük bir suçlu var : içme suyu. Duş almanız, duşu alış şeklinize göre farklı sonuçlar yaratır. Durulama yapma haricinde, suyun saçınıza direk olarak temas etmesinden kaçınmaya özen gösterin. Sıcak su saçları kurutan faktörlerdendir ve gözeneklerin açılması boya renginin soldurur. Yani, saçlarınızı durularken, suyun ılık veya soğuk olmasına dikkat edin.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba,dr.hanım ben 26 yaşındayım benim çok gür ve uzun sağlıklı saçlarım vardı,kesim yaptırdım kesimden sonra aşırı dökülmeye başladı ve gür olan sa... devamı