Gebelik kadının vücudunda genel sağlığını etkileyen bir çok hormonal değişikliğin gerçekleştiği bir aşamadır, ve saç da istisna değildir.

Çoğu kadın gebelikleri sırasında saçlarında bariz bir uzama deneyimlerken diğerleri kalın saçın donuklaştığını veya gevşekleştiğini gözlemler. Gebelikle ilişkili en yaygın saç dökülmesi tipi doğumdan sonraki bir ila altı ayda gerçekleşir ve Telogen Effluvium olarak bilinir.

Vücudunuzun herhangi bir hormonal değişiklikten geçmediği normal günlerde saçın yaklaşık %90’ı uzarken diğer %10 dinlenme aşamasındadır. Bu dinlenmekte olan saçlar her 2-3 ayda bir dökülür ve yeni saçın uzamasına izin verir. Gebelikten sonra saç dökülmesi oldukça yaygındır ve kadınların %40-50 kadarı bunun kurbanı olur. Bu, doğumdan sonra östrojen seviyesi normale geri döndüğünde gerçekleşen geçici bir saç dökülmesi tipidir. Aynı zamanda gebelikten sonra, dinlenme aşamasına giren saç sayısı da artar ve dinlenme aşaması kısalır, bu durum daha fazla saçın dökülmesine sebep olarak saçın normal uzamasını aksatır. Çoğu kadın saçın uzama aşamasında kalmasına sebep olan ve yeni saçın uzamasını teşvik eden vücutta artan östrojen hormonu seviyesine bağlı olarak gebelik aylarında sağlıklı saç uzaması yaşar. Östrojen saç foliküllerine sinyaller gönderir ve onlara büyümeleri ve dökülmeyi bırakmaları için talimat verir. Artan östrojen seviyesi aynı zamanda metabolizmanızı da iyileştirir, bu da kafa derisine esaslı besleyici maddeleri gönderir. Östrojenin yanı sıra gebelikleri sırasında iyi bir diyete sahip olan ve yararlı vitaminleri alan kadınlar gebelik sırasında sağlıklı saç uzaması da yaşarlar. Saçın dinlenme aşaması da gebelik sırasında artar böylece herhangi bir zamanda saçın daha çok kısmı dinlenme aşamasında olması her gün daha az saçın dökülmesine sebep olur. Bu, saçı kalın ve dolgun yapar. Ayrıca gebe kadının saç dokusu da bazen değişir, düz saç kıvırcık, dolgun saç gevşek veya kuru saç yağlı saça dönüşebilir. Bu da gebelik sırasında gerçekleşen ve saçın yapısını etkileyen hormonal değişiklikler yüzündendir.

Her ne kadar alışılmadıksa da bazı kadınlar gebelik sırasında azımsanamayacak saç kaybı yaşarlar; bu durum vücutlarının doğru miktarda mineraller ve vitaminler almadığının bir göstergesidir. Böylesi kadınların mümkün olduğunca kısa zamanda eksikliklerini tedavi etmeleri önemlidir çünkü küçük bir demir eksikliği bile saçı kuru ve zayıf yapabilir ve doğal sağlıklarını etkileyebilir. Doğumdan sonra gerçekleşen saç dökülmesi gerçekleşir gerçekleşmez normal saç uzaması bir kaç ay içinde geri döner. Gebelik sırasında veya sonrasında saç dökülmesi kel noktalara veya parçalara yol açabilen veya kalıcı saç kaybına sebep olabilen ağır bir saç dökülmesi tipi değildir.

Aşağıda her gebe kadının gebelik sırasında veya sonrasında saç dökülmesi olasılıklarını önlemek veya azaltmak için yapması gereken bir kaç saç bakımı ipucu yer almaktadır:

1. Vücudunuzun doğru hormon dengesine sahip olmasını temin etmek için gebelik sırasında ve sonrasında doktorunuza danışmaya devam edin.

2. At kuyruğu, saç eklentileri, örgüler, sıkı bigudiler gibi saç stillerinden kaçının,  çünkü bunlar saçınızı çeker ve gerer, dökülmesine sebep olur.

3. Saç uzamasını teşvik eden ve saç foliküllerinin sağlığını koruyan flavonoidler ve antioksidanlar içeren meyve ve sebzelerden bol bol yiyin.

4. Saçınıza nazik davranın ve aşırı fırçalamaktan kaçının.

5. Gebelik sırasında boya gibi kimyasallar kullanmaktan kaçının, çünkü saçınız bu renklendirici ajanlara farklı bir şekilde yanıt verebilir.

6. Biotin ve silis içeren hafif şampuanlar ve kondisyonlayıcılar kullanın.

7. Saçı nemliyken nazikçe fırçalayın ve ince taraklardan kaçının.

8. Çok sıcak kurutma makinelerinden kaçının. Eğer bunları kullanmak istiyorsanız soğuğa ayarlayın.

9. Dengeli bir diyetle birlikte B vitamini kompleksleri, Biotin, bioflavonodilerle, C vitamini, E vitamini, çinko vs. gibi besleyici maddelerden alın.

 

Gebeliğin yanında saç dökülmesi aşağıdaki üreme sağlığı meseleleri ile de ilişkilidir:

 

  • Doğum kontrol haplarının veya herhangi bir hormonal doğum kontrol yönteminin kullanımının bırakılması
  • Düşük veya ölü doğum
  • Kürtaj
  • Hormonal dengesizlik

Kadınlar gebelik sırasında saçlarında gerçekleşen sürekli değişikliklerle kendileri uğraşmalıdırlar. Bu aşamadan geçen tüm gebe kadınlar bu değişikliklerle mücadeleyi öğrenmelidir. Profesyonel saç uzmanlarından veya salonlardan yardım almak bazen oldukça pahalı ve zaman alıcı olabilir. Bu salonlara para ve zaman harcamaktansa gebelik sırasında ortaya çıkan farklı saç durumları ile mücadele etmeye yarayan saç aksesuarlarına harcamak daha iyidir. Ayrıca gebelik sırasında kullanımı güvenli esansiyel yağlarla masaj yaparak da kafa derinizin çeşitli durumlarını tedavi edebilirsiniz.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı