Nedir

Aromaterapi, bitkilerden özütlenen esaslı besleyici maddeleri ve kan durdurucuları içeren esansiyel yağların tedavi amaçlı kullanımıdır.

Aromaterapi, yağ kullanımını ve cilde masaj yapılmasını içerir. Saç dökülmesi durumunda yağ, kafa derisine uygulanır ve masaj yapılır. Aromaterapi saç dökülmesinin ve cilt bozukluklarının tedavisinde yeni bir yöntem değildir, saç dökülmesi gibi problemlerin tedavisinde yüzyıllardır uygulanmaktadır.

Faydaları

Aromaterapi Saçın Yeniden Kazanılmasına Nasıl Katkıda Bulunur?

Saç dökülmesi hormonal dalgalanmalar, saç foliküllerine doğru düşük kan dolaşımı, kötü bağışıklık yanıtı ve genetik yatkınlık gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Kadınlarda saç dökülmesi doğrudan adet döngüsü ve gebelik sırasındaki hormonal dalgalanmalarla ilişkilidir. Gebelik sırasında bir kadının vücudunda hormon üretiminde çarpıcı değişiklikler olur ve sonuç olarak saç folikülleri etkilenir. Saç folikülleri küçük kan kapilleri ile sarmalanmıştır. Bu kapillerden akan kan oksijen, mineraller ve vitamin taşır.

Hormon yokluğuna veya aşırı üretimine bağlı olarak foliküller ve kapiller sertleşir. Aromaterapi, esaslı yağların kullanımı ve kafa derisinin masajı ile sertliği azaltır. Masaj, saç foliküllerini ve kapilleri canlandırır ve bol oksijen tedarikini sağlar.

Kötü bağışıklık yanıtı kadınlarda saç dökülmesinin bir başka sebebidir. Kötü bağışıklık yanıtı terimi bağışıklık sisteminin vücudun kendi hormonlarına ve hücrelerine karşı yıkıcı yanıtı anlamına gelir. Bu durumda saç folikülü hücrelerine ve hormonlara vücudun kendi bağışıklık sistemi kötü bir şekilde yanıt verir ve sonuç saç foliküllerinin hasara uğramasıdır. Saç dökülmesinin en kötü sebebi kötü bağışklık yanıtıdır. Kötü bağışıklık yanıtı durumunda esansiyel yağlar, bağışıklık sistemini vücudun kendi hormon ve hücrelerini tanıması için güçlendirir. Masaj, bağışıklık sisteminin bir bileşeni olan lenfoid tıkanıklığını açar.

Aromaterapi, bakteriyel ve mantar kolonilerini yok eden termal reseptörleri canlandırır. Mantar enfeksiyonu, kadınlarda saç dökülmesinin en önde gelen sebebidir. Mantarlar büyümeleri için kanın foliküllere tedarik ettiği besleyici maddelerle beslenir.

 

Yağlar

Aromaterapi İçin Hangi Yağı Kullanmalısınız?

Bitkisel saç dökülmesi takviyeleri en iyi aromatik yağlardır. Bunlar saçı korumak veya yeniden kazanmak için saç foliküllerine tüm esaslı besleyici maddeleri ve mineralleri sağlamayı hedeflerler. Bitkisel saç dökülmesi takviyelerini kullanmak güvenlidir ve herhangi bir ölümcül veya ağır yan etkiye sebep olmazlar.

Sonuç

Sonuç:

Aromaterapi, kadın ve erkek kelliğinin veya saç dökülmesinin en güvenli ve etkili tedavisidir. İşlem, esaslı besleyici maddeleri içeren esansiyel yağların kullanımını ve kafa derisine masaj yapılmasını kapsar. İşlem en çok yatmaya gitmeden önce yapılır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı