Nedir

Saç Dökülmesi Normal mi?

Herkesin her gün saçı dökülür. Günde 100 saçın dökülmesi normaldir.

Fakat ailenizde kellik varsa, saçlarınız normalden daha fazla dökülebilir. Zaman içinizde başınızda saçların iyice seyreldiği kellik noktaları oluşabilir. Elli yaşlarında erkeklerin neredeyse yarısı bu tür bir saç kaybı yaşarlar.

Hastalılar, ilaçlar gibi diğer faktörler de normalden fazla saç kaybetmenize neden olabilirler.

Her ne kadar saç dökülmesi yaygın bir şey olsa da, özellikle görünüşünüzü çok değiştirdiğinde, birlikte yaşaması güç bir gerçek olabilir. fakat saç kaybınızı tedavi etmenin yolları her zaman mevcuttur. 

Sebepleri

Sebepler

Saç kaybının yaygın sebeplerinden bazıları şunlardır:

 • Kalıtım. Vakaların çoğunda saç kaybı kalıtsaldır, yani ebeveyenlerden birinden veya her ikisinden birden miras alınmıştır. Buna erkek saç kaybı veya kadın saç kaybı denir.
 • Stres. Yüksek ateş, ameliyat stresi veya hastalık stresi dahil.
 • Kemoterapi, kanser hücrelerini öldüren güçlü bir ilaçla yapılan tedavi.
 • Saçı arkaya çok sıkı bağlamak, çok sıkı örgü veya at kuyruğu yapmak, boya veya sık perma yaptırmak saçları döker.
 • Yaş, yaşlandıkça saçınız daha az çıkar. Yaşla birlikte saç incelir ve daha kolay kırılır hale gelir.
 • Kötü beslenme, özellikle yeterli protein ve demir alamama.
 • Hipotiroidizm veya hipertiroidizm gibi trioit hastalıları.
 • Çocuklarda yaygın olan kafa derisinde mantar oluşumu.

Belirtileri

Belirtiler

Belirtileriniz ne tür bir saç kaybı yaşadığınızı gösterir.

Saçlarınız seyreliyorsa, zamanla yavaş yavaş oluyordur ve saçlarınızın döküldüğünü izleyebilirsiniz. Eğer saçlarınız kökünü bırakıyorsa, o zaman parça parça geliyorlardır. Kafanızın her yerindeki saçlar dökülüyor olabilir ki buna genel saç kaybı denir. Ya da yalnızca bir bölgedeki saçları yitiriyor olabilirsiniz ki buna da kısmi saç kaybı denir.

Kalıtsal saç kaybında erkekler genellikle alın etrafındaki veya başın tepesindeki saçları kaybederlerken kadınların saçları kafanın her yerinde incelir.

Kalıtsal saç kaybını görmek için resme bakınız: kalıtsal saç kaybı.

Saçınız görünüşünüzü çok belirlediği için, yeni görünüşünüzden hoşlanmıyorsanız, saç kaybı özgüveninizin zedelenmesine neden olabilir. Bu durum kadınlar ve onlu yaşlar için özellikle geçerlidir.

Teşhisi

Teşhis

Doktorunuz size ne kadar saç kaybettiğinize, saç kaybının ne zaman başladığına, anne ve babanızın kellik sorununun olup olmadığını sorabilir. Kafa tası derinize ve saç kaybı biçiminize yakından bakabilir ve sınamak için saçları hafifçe çekebilir.

Eğer saçınızın dökülme nedeni açık değilse, doktorunuz sizden kan testi yaptırmanızı isteyebilir veya saçınızdan veya kafa derinizden örneklere bir mikroskopla bakabilir.

Tedavisi

Tedavi

Saç dökülmesini nasıl tedavi edeceğiniz, saçın dökülme nedenine bağlıdır. Ayrıca duygularınıza da bağlıdır. Tedaviye ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz, ya da kellik veya saç seyrelmesinden rahatsız olmayabilirsiniz. Seçim size kalmıştır.

Aileden gelen saç kaybı ilalarla ve saç ekimi gibi cerrahi müdahalelerle tedavi edilebilir. Bazı insanlar peruk gibi saç parçaları takmayı tercih etmektedir. Saçınızı farklı şekilde tarama, boyama gibi şeyler de faydalı olabilir. Saç kaybı kontrolünüz altında bir nedenle meydana geliyorsa, örneğin stres veya ilaç gibi, sebepten kurtularak saç kaybını engelleyebilirsiniz.

Tedaviye karar verirken şu sorular üzerine düşünün:

 • Hangi tedavinin işe yarama ihtimali fazladır?
 • Ne kadar sürecek?
 • Kalıcı olacak mı?
 • Yan etkileri ve diğer riskleri nelerdir?
 • Kaça mal olacak ve sigorta karşılıyor mu?

Saçınız Tekrar Çıkar mı?

Saç kaybınız kalıtsalsa, saçınız doğal bir biçimde eski haline gelmez. Tedavi bir kısım saçların tekrar çıkmasına ve daha fazla dökülmenin engellenmesine yardım eder, ancak büyük ihtimalle saçlarınızın tümünü tekrar kazanamazsınız. Üstelik tedavi herkeste işe yaramamaktadır.

Eğer saç dökülmenize neden olan şey ilaçlar, stres veya saça gelen başka bir zararsa, sebep ortadan kalktığında saçlar tekrar çıkmaya başlar. Bu durumun faydası olmazsa, başka bir tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Saç dökülmesinin sonucunda oluşan görüntünüzden memnun değilseniz, tedaviyle özgüven kazanabilirsiniz. Görüntünüzü sevmek istemeniz doğal bir şeydir.

Fakat unutmayın ki tedavi, özellikle ilaçlar ve ameliyatlar, bazı yan etkilere ve risklere sahiptir. Kararınız doktorla enine boyuna konuşmayı ihmal etmeyin.

 

Uzm. Dr. Ahmet Sümen

hocam bayanlar gibi kıvırtarak yürüyorum.ben normal erkekler gibi yürümek istiyorum.lütfen yardım edin.... devamı