Çoğumuz zamanımız olmadığı için, bu tip konulara özen göstermediğimiz için ya da yalnızca ne derece büyük önem taşıdığının farkında olmadığımız için yüz bakımımızı ihmal ederiz.

Fakat şunu aklımızdan çıkarmamamız gerekir ki, yüzümüze uygulayacağımız cilt bakımı, bir günümüzden başlayarak tüm hayatımızı etkileyecek derecede büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuda sadece ihmal sebebiyle geri dönüşü mümkün olmayan problemler yaşamamız mümkün olabilir.

Hepimiz doğru şekillerde gerçekleştireceğimiz düzenli yüz egzersizlerinin, iyi beslenmenin ve yeterince dinlenmenin daha güzel ve sağlıklı bir cilt için zemin hazırladığını bilmemize rağmen, yine de çoğunlukla ihmal söz konusudur.

Şunu unutmamak gerekir ki, tüm bu sayılan davranışları uygulamak hayatımızdan küçük bir zaman dilimini kaybettirmesine karşı bize tam bir memnuniyet, iyi bir sağlık ve güzel bir cilt kazandırmaktadır. Sonuçta hepimiz sağlıklı ve güzel bir yaşam sürmek için beslenmeliyiz. Genel sağlığımızı sürdürebilmemiz, pürüzsüz ve canlı bir cilt yapısına sahip olabilmemiz için doğru biçimlerde beslenmemiz ve egzersiz yapmamız gerekir.

Siz doğru beslendiğiniz zaman cildiniz kendi kendisini yenilemesi ve onarması için gereken bütün vitamin, mineral ve besinleri alacaktır.

Bol bol su için, su yanlış çalışan ya da çalışmayan mekanizmaları düzelten bir yaşam iksiridir. Sağlıklı ve parıldayan bir cilde sahip olmak için kullanabileceğiniz en basit ve sağlıklı ipucu, bol bol arıtılmış su içmektir. Arıtılmış su içmek cildinizi sağlıklı tutmanız için mükemmel bir yoldur.  

Güneş tehlikeli midir?  Evet, ama nasıl? Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak cildinize zarar verir. Ultra Viole ışınlarla gelen radyasyon, kırışıklıklara, erken yaşlanmaya, yaşlılık lekelerine ve hatta kansere neden olabilen birçok hasardan sorumlu olabilir.

Bu yüzden bu ışınların etkilerinden korunmak büyük önem taşır. Her gün güneşi iyi biçimde yansıtan ve cildinizi nemli tutan (en az 15 faktörlük) bir güneş kremi kullanın. Bu söylediğimizden cildiniz güneşe hiç maruz kalmamalı gibi bir sonuç çıkartmayın, cildinizin günde 15 dakika boyunca güneş ışığına ihtiyacı vardır.

Günlük yüz cilt bakımı rejiminize katkıda bulunabilecek çeşitli yüz cilt bakımı ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünler, arındırıcılar, güneş kremleri, nemlendiriciler, yüz temizleyiciler, ton kazandırıcılar, bitkisel besin takviyeleri ve benzeri diğer kozmetik malzemelerini içerir.

Yüz bakımı, cildinizin yüz bölgesinde bulunan kısmına buhar, gözenek temizleyiciler, kremler, losyonlar, maskeler, sıyırma ve masaj gibi teknikler uygulanarak gerçekleştirilen ve derinlemesine etkili olan bir tedavi şeklidir. Genellikle Spa merkezlerinde uygulanır.

Diğer bir deyişle yüz cilt bakımı içeriği, nemlendirici, koruyucu ve temizleyici şeklinde üç adım ile tanımlanabilir. Temizlik tam bir yıkama ile cildin kirden, tozdan ve diğer kirleticilerden arındırılmasını içermelidir. Yüzünüzü temizlerken sabun kullanmayın. Çünkü sabun gözenekleri tıkayan yabancı maddelere kıvam kazandıran bir içeriğe sahiptir. Yüz temizliği için sabun içermeyen ve nemlendirici etkisi olan yüz yıkama ürünleri kullanın.

Temizlik işleminin ardından çok yağlı olmayan bir nemlendirici ya da yağlı olmayan bir vazelin uygulanabilir. Bu uygulama yüzünüzü yıkadıktan veya banyodan çıktıktan sonra cildinizin nemini hapsederek korumaya yardımcı olabilir. Yüz bakımı için en önemli belirleyici cildinizi güneşten ne kadar iyi koruduğunuzdur.

Şimdi, cildinizi neden korumanız gerektiğini ve bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi biliyorsunuz. Bir dahaki sefere aynaya baktığınızda cilt koruma için gereken bütün adımları uyguladığınıza emin olun. Son olarak, unutmayın! Cildiniz değerli bir hazinenizdir!

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı