Pelvik ağrı, çoğunlukla aşağı karın bölgesinde oluşur. Ağrı sabit olabilir veya gelip gidebilir. Eğer ağrı ciddiyse, günlük faaliyetlerinizi kesintiye uğratabilir.

Eğer bir kadınsanız, adet dönemlerinizde can sıkıcı bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu, aynı zamanda cinsel ilişki sırasında da olabilir. Pelvik ağrı, rahim, yumurtalıklar, doğum kanalı, rahim ağzı veya vajina gibi pelvik bölgesi organlarından birinde bir sorunun işareti olabilir. Aynı zamanda bir enfeksiyon belirtisi veya idrar yolu, bağırsaklar, rektum, kas veya kemik ile ilgili bir sorun da olabilir. Eğer bir erkekseniz, sebep çoğu zaman prostatla ilgili olabilir.   

Ağrının sebebini bulmak için birçok tıbbi test yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Tedavi, sebeplerine, ağrının ne kadar kötü olduğuna ve ne sıklıkta oluştuğuna bağlı olacaktır.

Kronik Pelvik Ağrı Hakkında 5 Yanlış Kanı

1. Ağrı, tamamen kafamın içinde.

Gerçek: Pelvik ağrının sinir bozuklukları, pelvik nöropati, hassas bağırsak sendromu, fıtık, interstisyel sistit(ağrılı mesane sendromu), endometriyozis, lifli tümör (fibroma) gibi birçok farklı fiziksel nedeni olabilir. Pelvik ağrı, çoğunlukla sinir sistemi, dokular veya kaslarda yaşanan değişimler yüzünden kronik hale gelir. Herhangi tipteki kronik ağrı, depresyon veya kaygı bozukluğu gibi psikolojik etkenlerle içinden çıkılmaz hale gelir.   

2. Sadece kadınlar, pelvik ağrıdan şikayet ederler.

Gerçek: Kronik pelvik ağrı, en çok kadınlarda görülür, ama erkekler de kronik prostat iltihabı, kronik testis ağrısı veya prostat ağrısından kaynaklanan pelvik ağrıdan şikayetçi olabilirler.

3. Sadece cinsel tacize uğramış kadınlar, pelvik ağrıdan şikayetçidirler.

Gerçek: Jinekologa gidenlerin %10’unun, şikayeti pelvik ağrıdır. Daha önce hiç cinsel tacize uğramamış kadınlar kronik pelvik ağrı yaşayabilirler; ancak 15 yaşından önce uğranılan cinsel taciz, ilerde kronik pelvik ağrı gelişmesi olasılığını arttırır.

4. Pelvik ağrının sadece bir nedeni ve onu teşhis etmek için basit bir testi vardır.

Gerçek: Maalesef pelvik ağrının birçok nedeni vardır ve onu teşhis etmek çoğunlukla bir eleme sürecinden geçmeyi gerektirir. Pelvik ağrı, üreme organları hastalıkları veya bozuklukları, ürolojik bozukluklar, kas ve iskelet sistemine ait bozukluklar, mide ve bağırsak hastalıkları veya bozuklukları ve nöropati kaynaklı olabilir.

5. Etkili hiçbir tedavisi yoktur; kronik pelvik ağrı ile birlikte yaşamayı öğrenin.

Gerçek: Kronik ağrıyı tedavi etmenin, normale dönmenin ve yaşam kalitesini iyileştirmenin birçok yolu vardır. Kronik pelvik ağrıyı iyileştirmenin genelde en iyi yolu, içinde ilaç tedavisi, ameliyat, enjeksiyonlar ve bilişsel davranış terapisinin olduğu bir dizi tedavi görmektir.

Op. Dr. Gökçer UZER

Hastalıkla ilgili bilgi almak istiyorum size nasıl ulaşabilirim... devamı