Pelvik ağrının nedenini bulmak, bazen doğru sonuç açığa çıkana kadar dikkatli ve sistemli bir sınamayı gerektirebilir. Pelvik ağrının birçok farklı nedeni vardır ve bunların çoğu jinekolojik değildir.

Bulmacayı çözmeye başlamanın ve ağrının kaynağını yakalamanın en iyi yolu, doktorunuza ağrının detaylı bir tarifini yapmaktır. Sabah, öğleden sonra ve akşam tutacağınız günlük bir ağrı çizelgesi, ağrının izini sürmenize yardımcı olabilir: Nerede? Ne zaman oluşuyor? Onu daha iyi veya daha kötü yapan nedir? Neleri yemek onu etkiliyor? Ağrıya baş dönmesi, kusma veya ishal eşlik ediyor mu? Herhangi bir mesane belirtisi var mı? Ağrının yeri, ciddiyeti ve fiziksel faaliyet veya yemeyle olan herhangi bir ilişkisi, hangi organların işin işine karıştığını belirlemeye yardım edecektir. Diğer belirtilerin varlığında daha ileri testlere ihtiyaç duyulabilir, bu da vücudun başka kısımları üzerinde odaklanmaya yardımcı olabilir.  

Tam bir fiziki muayene, işin sonraki bölümüdür ve mesanenin, bağırsakların, karın duvarı kaslarının ve pelvik organların kontrolünü kapsar. Çoğunlukla “çoklu-disiplinli bir yaklaşım” ağrıyı değerlendirmenin en faydalı yoludur. Bu yöntem, ağrının kaynağını bulmak ve onu tedavi etmek için tecrübelerini ve problem çözme becerilerini birleştiren sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekip gerektirir.  Ekip genelde bir jinekologdan, bir ağrı uzmanından ve bir psikologdan oluşur. “Ağrı klinikleri” bu amaç için oluşturulmuşken bu profesyoneller, aynı zamanda asıl doktorunuzla veya jinekologunuzla da bir araya getirilebilir. Jinekolog, ağrının olası jinekolojik nedenlerini değerlendirmekten sorumludur ve ağrı yönetimi doktoru, ağrının diğer nedenlerinin teşhisinde ve tedavisinde bilgi sahibidir. Ayrıca bir ürolog (idrar sistemi), mide-bağırsak hastalıkları uzmanı (mide ve bağırsak) veya ortopedist (kaslar, eklemler ve kemikler) gerekebilir. Terapist, stresi, ailevi veya evlilikle ilgili sorunları veya acizlik veya depresyon hissini, ki hepsi de ağrıyı etkiler, değerlendirmek üzere hazır bulunur. Terapist, aynı zamanda stresi azaltma ve ağrıyı giderme için etkin bir tedavi planlamaya yardımcı olabilir. Bu size bir sürü iş gibi görünebilir, ama ağrısız bir hayat uğraşmaya değer bir hedeftir.

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba hocam babam yemek yiyemiyor bir kac kasik corba ictimi kusuyor kronik hasta dediler ama kusmasina bir cozum bulamadilar psikiyatri doktoruna d... devamı