Tedavisi

Hem kronik pelvik ağrı hem de vulva ağrısına yönelik standart tedavi ilaç tedavisidir ve ilaç tedavisinin amacı ağrıları ve rahatsızlığı dindirmektir. Ancak bu ilaçların yan etkileri vardır ve etkileri zamanla azalır. Maalesef başarılı tedavi sonuçları üzerine olan kanıt tabanlı araştırmalar ciddi derecede eksiktir.

Kişisel bakım uygulamaları, özel diyetler ve yardımcı teknikler kullanan kas rahatlatma eğitimleri, kronik pelvik bozukluklar için geniş çapta kullanılan diğer tedavilerden bir kaçıdır. 

Kişisel Bakım

Kronik Pelvik Ağrı ve Vulva Ağrısı için Kişisel Bakım Uygulamaları

Vulva ağrısı veya kronik pelvik ağrısı olan kadınlar, ağrıyı ve anüsle vajina arasındaki bölgede tahrişi kontrol etmek için tedavilerine kişisel bakım uygulamalarını seve seve ekleyeceklerdir. Ağrılı bölgeye bir ısıtma yastığı koyma, banyo küvetinde oturma (örneğin Aveeno banyosu) veya ağrılı bölgeye ısı kompresleri uygulanması yaygın tedavi uygulamalarıdır. Sıcak nem kan dolaşımını iyileştirmede iyi olduğu kadar tetik noktası gerilimini ve kas spazmını azaltmada da etkilidir. Aynı zamanda belli hijyen uygulamaları da vulva tahrişi olan kadınlarda yararlı olabilir.   

Diyet

Vulva Ağrısı İçin Diyet

Kronik pelvik ağrı ve vulva ağrısı çeken kadınlar düşük-oksalat diyetinden fayda görebilirler. Oksalat, bitki kökenli yiyeceklerde bulunan kimyasal bir maddedir. Vulva ağrısı veya kronik pelvik ağrısı olan kadınlarda, idrara çıkma zorunluluğu, sıklığı, kas ve eklem ağrısı ve rektal kaşınma ve yanma belirtilerinin yanında ağrının yoğunluğu ile ilişkili olarak idrarlarında yüksek değerde kalsiyum oksalat olduğu görülmüştür. Et, balık, yumurta ve süt ürünleri düşük oksalat diyetine uygun yiyeceklerdir. Kabuklu yemişler, ekşi meyveler, buğday ürünleri, çay, kakao ürünleri, zencefil, biber ve tarçın gibi baharatlar, soya ve yerfıstığı ürünleri ve domates yüksek oksalat değerli yiyeceklerdir. İlk eylem planı olarak bir düşük-oksalat diyeti deneyen birçok kadının ağrılarında önemli ölçüde azalma görülmüştür, ancak tek başına düşük-oksalat diyeti, belirtileri her zaman azaltmak için yeterli değildir. İdeal bir iyileşmeyi yakalamak için genelde düşük-oksalat diyetini ek bir tedavi ile birleştirmek gerekir.          

Vitamin Takviyesi

Vulva Ağrısı ve Kronik Pelvik Ağrı için Vitamin Takviyesi

Hiperoksalüriyi (aşırı miktarda cereyan eden oksalüri) tedavi etmek ve hiyalüronidaz (dokulardaki hiyalüronik asidi parçalayan bir madde) salınmasını engellemek için bilinen bir bileşim, belirtileri azaltmada son derecede faydalıdır. Sitratın yapısı, oksalatlara benzer ve dokularda bazen onun yerini alır. Yaklaşık üç ay boyunca diyetini sitratla birleştiren çoğu kadın, belirtilerde yaklaşık yüzde 70’lik bir azalmaya tanık oldu. Aşırı miktarda kullanılırsa kalsiyum sitrat, tahriş edici olabilir ve dozajları genelde azaltılmalıdır veya yeniden ayarlanmalıdır. Günde üç kere ağızdan alınan iki adet kalsiyum sitrat tableti (200 mg), idrardaki oksalatı etkisizleştirmek için tavsiye edilen dozdur. Vulva ağrısı olan kadınlar, düşük-oksalat diyetinden ve kalsiyum sitrattan çok fayda görürler.

Kas Rahatlatma Eğitimi

Vulva Ağrısının Tedavisi için Kas Rahatlatma Eğitimi

Kronik pelvik ağrı, pelvik taban, kalça ve alt sırttaki aşırı kas gerilimi yüzünden oluşabilir veya sürebilir. Bu nedenle duruşun yeniden düzeltilmesi, kasların rahatlaması, elle tedavi, kasılmış kasları esnetmek için uygulanan bir program ve ağrı gidermeye yönelik pozisyonları içeren tedaviler etkili olabilir. Ağrı ve kas spazmını azaltmak, eklemlerin hareketliliğini ve kas uzunluğunu eski haline getirmek için uygulanan tedaviler, hasta uzun süredir hatalı bir duruşu sürdürmeye devam ediyorsa etkisiz olacaktır, bu nedenle duruşun yeniden eğitilmesi, kas rahatlatma programının önemli bir bölümüdür. Çünkü uzun süreli oturmalar çoğunlukla pelvik ağrıyı arttırır. Doğru bir oturma duruşu hakkındaki eğitim, kronik pelvik bozukluğu olan kadınlar için çok önemlidir.

Pelvik taban kasları rahatlatma eğitimi, bir esneme veya egzersiz rutininden önce gelir ve kas gerilimini azaltmak için oldukça faydalıdır. Kas spazmı olduğu zaman pelvik kasın eski sağlığına kavuşması, ağrının giderilmesinde merkezi önemde olabilir. Ağrılarının uzun süredir devam etmesi depresif hastalıkların ortaya çıkmasıyla sonuçlanabilir, bu durumdaki kadınların zaman içinde hareket kabiliyetleri azalmaya başlar. Bu nedenle tedavi edici egzersiz, bu durumun giderilmesinde önemlidir. Genel egzersiz, özellikle bir yürüyüş programı, aerobik,  kapasiteyi arttırmayı, dolaşımı iyileştirmeyi, stres seviyesini azaltmayı ve vücudun endorfin üretimini arttırmasını amaçlar. Koşma veya yüksek ritimli aerobik, pelvik taban kas spazmının artmasına neden olabilir, bu nedenle sakınılmalıdır.  

Yardımcı Teknikler

Vulva Ağrısı ve Kronik Pelvik Ağrı için Yardımcı Teknikler

Gerilimi artan kaslar, hasta veya klinisyen herhangi bir değişiklik saptayamadığında bile biyolojik geri-bildirim tedavisinden fayda görür. Bu, özellikle pelvik taban kasları için geçerlidir; çünkü sinirlerin tahribi, duyum bozulmalarına yol açabilir. Hastadan, biyolojik geri-bildirim teknolojisini kullanırken dinlenmesi ve ani kas spazmlarını görselleştirmesi istenir. Bu tip bir kas eğitimi, ağrıyı azaltacak şekilde zayıf pelvik kasları güçlendirirken diğer kas rahatlatma çabalarının etkinliğini arttırabilir. Pelvik taban kaslarını dengeleyen biyolojik geri-bildirim destekli bir egzersiz programı, vulva ağrısı ve kronik pelvik ağrı belirtilerini azaltabilir veya tümüyle yok edebilir. Biyolojik geri-bildirim programı, genelde pelvik taban egzersizleri ve pelvik taban kaslarındaki yaralı dokuyu esnetmek ve tetik noktalarını azaltmak için yapılan rektal masajın bir bileşimidir. Tedavinin başarılı olması birkaç haftayı veya ayı alabilir, çünkü sonradan kazanılan kas gerilimi, “daha önce öğrendiğini unutmalıdır”.      

Vajinal, rektal veya yüzey elektrotları kullanan elektrikli uyarım, tedavi planına eklenebilir ve ağrıyı dindirmeyi sağlar. Seçilen frekanslarda elektrikli uyarım, kasları yorarak ve kas faaliyetini daha normal şekline getirerek, tetik noktalarını ve kas spazmını azaltabilecek şekilde ritmik kasılma ve rahatlatma yaratır. Tekrarlayan kas kasılmaları da kronik kas spazmı yüzünden oluşan yanmayı dağıtmaya yardımcı olabilir. Elektrikli uyarım, hastaya tedavi programına daha çok katılmasına izin verecek ve ona tedavinin etkili olacağı ümidini verecek şekilde, tedavinin erken safhasındayken ağrı seviyesinde ani bir azalma sağlayabilir. 

Vulva ağrısı ve kronik pelvik ağrısı olan kadınlar, düşük-oksalat diyeti kadar çeşitli tedaviler ve terapileri de denemeye teşvik edilmelidir.

İLGİLİ MAKALE

Vulva Ağrısı Nedir?

Op. Dr. Korkut ARSLAN

İç dudakların estetiği sonraki tamamen diş dudaklarin içinde kalmis yani kapali bir vulva görünümüne kavusabilirmiyim muayene ucretlimi bu amaliyat fi... devamı