Kraniosinostozis

On parmak, on ayak parmağı, düğme bir burun… ve çarpık bir kafatası? Hatta görünürde küçük bir anormallik yeni ebeveynleri bir döngüye yöneltebilir.  Peki ya yeni bebeklerinin başının şekli anormal durumda olduğun da? Kafatası kemikleri çok erken kaynadığında anormal kafa şekli oluşur. Bu kraniosinostosiz olarak adlandırılır. Bu tedavi edilebilir bir durumdur. Kraniosinostozisin neden olduğu şekilsiz bir başın temel özellikleri hakkında her şeyi öğrenin.

Türler

Doğumda görülen şekilsiz bir baş neden solduğu zaman birçok farklı biçimi alabilir. Kafa şekli zamanından önce kaynaşmış kafatası kemikleri üzerine dayanır. Başın ön kısmında kaynaşmış kafatası kemikleri başın yan tarafındaki kaynaşmış kemiklerden farklı bir kafa şekli oluşturacaktır.

Pozisyonel Yamuk Kafalılık

Anormal şekilli başların tek nedeni kraniosinostozis değildir. Kafa, bir bebek uzun süreli aynı konumda yattığı için bozuk şekilli olduğunda buna pozisyonel yamuk kafalılık denir. Sabit basınç alan üzerinde itmeye ve onu düzleştirmeye başlar. Bu durumun nasıl önleneceğini ve zaten oluşmuşsa nasıl tedavi dileceğini öğrenmek için burayı okuyun.

Nedir

 “Çocuklar küçük yetişkinler değildir.” Bu pediatrik cerrahların hastaları hakkında söyledikleri bir deyişdir. Bu doğrudur! Çocuklar hala büyüdükleri için onların tedavi edilmeleri gerekir böylece tüm potansiyelleri hem zihinsel hem de fiziksel açıdan zararlı bir şekilde etkilenmeyecektir.

Pediatrik Plastik Cerrahi son derece uzmanlık isteyen bir alandır. Pediatrik Plastik Cerrahinin yüzleşmesi gereken önemli bir sorun (endişeli ebeveynler bir tarafa) hastalarının hala büyümekte olduğu gerçeğidir. İşlemde çocuğa yardımcı olmak için gerçekleştirdikleri herhangi bir işlem gelecekteki büyümesini tehlikeye atmadan yapılmalıdır.

Yanıklar

Çocuklar yetişkinlerden daha fazla yanıklara karşı hassastırlar. Küçük oldukları için bir yetişkine hiçbir sorun teşkil etmeyen bir yanık, bir çocukta büyük bir soruna neden olabilir. Farklı yanık tiplerini ve hangi yanık tipinin tıbbi müdahale gerektirdiği hakkında her şeyi öğrenin.

Yarık Dudak

Yarık dudak yaygın bir şekil bozukluğudur. Fazlasıyla belirginliği güçlükle algılanabilir. Her miktarda yarık dudak endişeye neden olabilir. Neyse ki bir yarık dudak deformitesi onarılabilir. Yarık dudak onarımı plastik cerrahlar tarafından favori işlemlerlerden biridir. Bazı plastik cerrahların isteyerek gönüllü zamanları ve bu deformiteleri onarma becerileri çok değerlidir.

Nedir

Yarık damak yarık dudaktan tamamen farklı bir şekil bozukluğudur. Birlikte oluşabilecekleri de doğrudur ama yarık dudak dudakla sınırlıyken, yarık damak ağız tavanını etkiler. Yarık dudağın aksine yarık damak ilk bakışta görülmeyebilir. Ama normal günlük aktivitelerini gerçekleştirmek için onarılması gereken bir kusurdur. Yarık damak yemek yemeyi, içmeyi, konuşma ve işitmeyi etkileyebilir.

Hedefler ve Yarık Dudağın Onarılma Zamanı

Yarık dudağı onarmak için uygun zaman ne zamandır? Ve yarık dudağın onarılması neden önemlidir? Bunlar sadece çocuklarında deformite olan herhangi bir ebeveynin aklındaki sorulardan bazılarıdır. Yarık dudağı onarma zamanı göz önüne alındığında birçok faktör hesaba katılır.
Eğer bir çocukta hem yarık dudak hem de yarık damak varsa her zaman damak onarımı yarık dudak onarımını takip eder. Halbuki yarık dudak onarımı belirgin bir estetik bileşene sahip olduğu için. Yarık damak onarımının nedenleri fonksiyona daha fazla, görünüme daha az dayanır.

Mikrosi

Genellikle pek çok kişi gözlük kullanma yetisi verildiği için alır. İki kulak olmadan bu basit görev daha zor hale gelir. Bir kulak veya iki kulak olmadan doğan çocuklar hem psikolojik hem de işitme sorunlarıyla karşı karşıyadır. Pediatrik plastik cerrahlar doğal bir kulak şekli ve biçimine yakın bir kulak yapabilirler.

Kepçe Kulaklar

Büyük kulaklar veya kulaklar kafadan çok uzakta çıkıntı (ayrıca kepçe kulak olarak da bilinir) psikolojik travma kaynağı olabilir. Bu yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da kepçe kulakların düzeltilmesi bir çocuğun yaşamı üzerinde muazzam derecede olumlu etkisi olabilir.

Özer SELİMOĞLU

hocam eko raporunda bebegin ias de renkli dopper iupheli renk geçisi izlendi diyor.nurdaki çocuk uzmani kalbinde delik oldugunu söyledi tedavisi içi... devamı