Bal Kabağı

Bal kabağında bol miktarda A vitamini vardır. Retinol, A vitamininden üretilen bir maddedir. Bal kabağını doğal formunda kullanmak ölü hücrelerden arınma, güneş hasarını onarma, cildin doğal rengini geri kazanma, cilt yapısının gelişmesi açısından faydalıdır. Bal kabağı püresini organik bal, biraz limon suyu ve E vitamini yağıyla karıştırarak bir maske hazırlayabilirsiniz.

Pancar

Bu kök sebze Ekim’e kadar en yumuşak halindedir. Lenfatik sistemi uyararak hücrelerden atıkların atılmasını hızlandırır. Bu da matlaşmış cildi canlandırır. Kanın oksijen kapasitesini artırarak cildin daha parlak olmasını sağlar. Pancar suyu veya pancar salatası tüketerek bu faydaları hayatınıza sokabilirsiniz.

Nar

Bu meyve cildin yumuşaklığını, elastikliğini ve genel görüntüsünü geliştirir. Sivilceyi, güneş hasarını ve kırışıkları güçlü antioksidan içeriğiyle azaltır. Bu sayede ciltte enflamasyonu da önler. Birçok yiyeceğe lezzetli bir tat vermesi için nar taneleri eklenebilir. 

Elma

Elmada birçok bioaktif bileşen bulunur. Bunların antioksidan ve antienflamatuar özellikleri vardır. Elmaların cilt kanseri dahil kanserlere karşı da etkisi olduğu bilimsel araştırmalarla desteklenmiştir. Lifli içeriği ile sindirime ve atıkların vücuttan daha etkili atılmasına yardımcı olur. 

Tatlı Patates (Yams)

Tatlı patateste diosgenin aldı bir madde vardır. Bu, bitkilerden elde edilen doğal steroidin hem antienflamatuar hem de yaşlanma karşıtı etkisi vardır. Bazı laboratuar araştırmalarında hücresel kolajen üretimini artırdığı görülmüştür. 

Havuç

Diğer mevsim sebzeleriyle beraber havuçta beta karoten maddesi bulunur. Bu madde kırışıklığa sebep olan mor ötesi ışınların yol açtığı zarardan cildi korur. Siyah noktaları engellemek için bir havuç maskesi yapılabilir. Bunun için havuçları yumuşayıncaya kadar kaynatın ve ezin. İçine bal, zeytinyağı ve limon katın. 15 dakika boyunca yüzünüzde tutun ve yıkayın. Kırışıklar için de iyi gelecektir. 

Kızılcık (Cranberry)

Cildinize bir parlaklık desteği vermek istiyorsanız bu meyveyi konserve değil taze olarak tüketin. Antioksidan ve enflamatuar karşıtı özellikleri olduğu gibi aynı zamanda besleyicidirler. Buruk bir tada sahip bu meyveyi yemek hoşunuza gitmezse, içinde bulunduğu kozmetik ürünleri alabilirsiniz. 

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanasında kolajen yapımını artıran C vitamini bolca bulunur. Cildin hem elastikliğini artırır ve hem de daha genç görünmesini ve hissedilmesini sağlar. Brüksel lahanası pek lezzetli bir yemek olarak görülmez ancak tadının nasıl pişirdiğinizle çok ilgisi vardır. Bu sebeple farklı tarifler araştırabilirsiniz.

Erik

Yoğurda bal ve erik katarak yapacağınız bir maske cildin elastikliğini artırır ve yazdan kalan güneş hasarını iyileştirir. 

Armut

Armutta bolca lif bulunur. Bu da şekerin kana daha yavaş karışmasını sağlar. Şeker kırışıklık ve sarkmış bir cilt demektir. Armutta bolca bulunan C vitamini kolajen yapımı için mecburi bir maddedir. Kolajen sayesinde cilt kırışıksız ve sıkı kalabilir. 

Parlak Bir Cilt İçin 10 Sonbahar Gıdası

Yaz sona ererken cildiniz güneşin altında geçirilen günlerden dolayı kuru ve hassas olabilir. Fakat sonbaharın gelmesi birçok lezzetli mevsim sebzesi ve meyvesinin dönüşü anlamına gelir. Bu lezzetli gıdalar sayesinde cildinizi yenilemeniz mümkündür. Bazı uzmanların formüllerine dahil ettiği bu besinleri siz de bir güzellik merkezine gidemeseniz bile evinizde kullanabilirsiniz.

Prof. Dr. Sinan ZEREN

merhabalar benim penisimde bir leke var uzeri parlak boyle sankı derinin içinde gibi mercimek kadar buyuklugunde ne olabılır saygılar... devamı