Kullandığımız kozmetik ürünler hakkında bir sürü efsane var. Hepsi de ebedi gençliğin formülü ile alakalı.

Gerçekten işe yarayan yeni yaşlanma geciktirici teknolojisi ile güzellik endüstrisinin yeni bir boyuta sıçradığı doğrudur ancak halen bunlar hakkında efsaneler dönüyor.

En yaygın olan efsanelerden biri cilt serumlarının fiyatı ile ilgili efsane.

Çoğu insan genç görünümlerini korumak için gerçekten pahalı ürünlerden almaları gerektiğine inanıyor. Bu tam olarak doğru değil ve en önemlisi de bu tarz masallar piyasa devlerinin pahalı ürünlerini satabilmeleri için uydurulmuştur.

Profesyoneller gençliğin sırrının aslında çok basit olduğunu söylüyor; cildinizi yalnızca temizleyin ve nemlendirin. Bütçenizi sarsmayacak uygun yaşlanma geciktirici serumlar üreten pek çok firma da mevcuttur. Ancak seçiminiz ne olursa olsun genç bir cilde sahip olmak için cildinizi düzgün bir şekilde temizlemeyi unutmayın.

Gözden geçirmeniz gereken ve çok yaygın olan bir başka efsane daha var. Çoğu kişi yediğimiz yiyecekler ve beslenmenin ciltle herhangi bir alakasının olmadığını düşünür ama bu da bir masal. İşin gerçeği, yiyecekler ve cildin durumu birbiriyle yakından bağlantılıdır.

 Sağlıklı bir beslenme şekline sahip değilseniz tabii ki cildiniz de sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle,  besinlerinizi özenle seçin ve günlük beslenmenizin antioksidan açısından zengin yiyeceklerden oluştuğundan emin olun.

Kuruyemişler, balık, meyve-sebze cilt hücrelerinin yenilenmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olduğundan cildiniz için son derece yararlıdır.

Uyumanın cilt güzelliği ile bir bağlantısının olmaması bir başka efsanedir. Aslında uyumak cildiniz için çok önemlidir ve cilt serumları ile yaşlanma geciktirici ürünlere neredeyse eşittir. Yeterince uyuyamıyor veya uykusuzluk probleminden şikayetçiyseniz, kötü cilt problemleri ile karşılaşmanız doğaldır.

Yeterince uyumaya çalışın ve en önemlisi yatağa normal zamanında gidin. Genellikle kırışıklıklar kötü uyku düzeninin sonuçlarıdır, bu nedenle bu alışkanlıklardan kurtulmaya çalışın.

En büyük efsanelerden biri de yaşlanmayı durduran bir takım ilaçların olduğudur. Bu kesinlikle doğru değil; doğayla savaşacak bir ilaç yoktur. Yaşlanma sürecini yavaşlatmanıza yardımcı yalnızca tek bir yol var, onun anahtarı da doğal ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürmeniz.

Sağlıklı ve zekice davranışlarda bulunun, cildinizi düzgün bir şekilde temizleyin;  sonuçların sizi kesinlikle sevindirdiğini göreceksiniz.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı