Ölçülü doz inhaler (ÖDİ) elle kullanılan, ilacın ölçülü bir dozunu doğrudan akciğerlere ulaştıran bir alettir. İlaç genellikle sprey tüpü şeklindedir.

Hazne adı verilen bir ara bağlantı parçası ile birlikte ÖDİ kullanmak ilacın çoğunu akciğerlerinize ulaştırmanın en etkili yoludur. Haznenin işlevi, siz solumadan önce ilaca bir bekleme bölgesi sağlamaktır. ÖDİ ile birlikte hazne kullanmak ilacın solunan miktarını arttırır ve soluk alırken ilacı sıkmakta sorun yaşıyorsanız işinizi kolaylaştırır. ÖDİ ile hazneyi ayna karşısında kullanarak pratik yapmak işe yarayabilir. Hazne, yan etkilerini önlemek için her zaman inhale (solunum yoluyla alınan) kortikosteroidlerle birlikte kullanılmalıdır.

Bir ÖDİ farklı ilaçları almak için kullanılabilir. İlacın tipi sizin özel durumunuzu tedavi etmek için hangi ilaçlara ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Örneğin, ÖDİ ile astım krizini engelleyen bir ilaç ya da KOAH belirtilerini hafifleten bir ilaç kullanılabilir.

Bazı ilaçlar için belirli bir tip ÖDİ kullanmanız gerekebilir. Yeni bir ÖDİ aldığınızda her zaman doktorunuzla ya da eczacınızla birlikte kontrol edin.

Özer SELİMOĞLU

Hastamizin kalp kapaklari degisti.ınr degeri suan 3.6 comadini hangi dozlarda kullanmaliyiz... devamı