Bunlardan birinci grup, akciğer embolisi teşhisinin konulduğu andan itibaren başlayan heparin ve ona benzer, kan pıhtılaşmasını engelleyici ve enjeksiyon şeklinde yapılan ilaçlardır.
 
Tedavinin ilk aşamasında bu ilaçlar kullanılır. Birkaç günlük bir tedaviden sonra, hastanın uzun süre evinde tedavisini sağlayacak, tablet şeklindeki ilaçlarla bu tedaviyi devam ettirmek gerekir.
 
Tedavi süresi risk faktörüne bağlı olarak değişmekle birlikte, 3 ayla yaşam boyu arasında değişir. Örneğin hastalık genetik bir faktöre bağlıysa, bu yüzden bir pıhtılaşma sorunu yaşanıyorsa, bu genetik faktör yaşam boyu devam edeceği için, tedavinin de yaşam boyu devam etmesi gerekir.

Video: Akciğer Kanserinde Teşhis
 
Ancak hastanın geçirdiği bir ameliyattan sonra akciğer embolisi geliştiyse, 3 ila 6 aylık bir sürede tedaviyi sonlandırmak mümkündür.
 
Ama her ne olursa olsun şunu unutmamak gerekir; bir kez akciğer embolisi geçiren bir insanda tekrar akciğer embolisi çıkma riski, diğer insanlara göre daha fazladır. Yani nüksetme ihtimali yüksek olan bir hastalıktır. 

Özer SELİMOĞLU

2005 yılında sağ ayağıma emboli pırtı attı.Sağ bacağım kangırene çevirdi.Şuan diz altından kesik pırotez kullanıyorum. Aynı şekilde 2009 yılında bağıs... devamı