Baharatlı Besinleri Sevenler İçin Öneriler

Sadece mide ekşimeniz yüzünden baharatlı yemeklere veda etmek zorunda değilsiniz.

Mide ekşimesinden şikayetçi insanlar arasında yapılan bir araştırma, baharatlı besinlerin en büyük suçlular arasında olduğunu ileri sürüyor. Baharatlı besinlerin kötü şöhretlerini hak edip hak etmedikleri tartışmalı bir konudur. Birçok farklı besin mide ekşimesini tetikleyebilir. Ama neyse ki bir dolu baharatlı yemeğe hayır demek zorunda kalmayacaksınız. Birkaç pratik öneri, yardımcı olabilir.

Mide Ekşimesini Önlemek İçin Mide Ekşimenizi Tetikleyen Şeyleri Bulmak

Araştırmacılar mide ekşimesini tetiklediği görülen uzun bir besin listesini bir araya getirdiler. Alkol, ekşi meyveler ve meyve suları, karbonatlı içecekler, kahve ve kafein, çikolata, domates sosu, yağlı yiyecekler, nane ve tabii ki baharatlı besinler bu listededir.

Fakat listeden tek bir besin öne çıkmaz. Bazı kişiler için aynı besin yedikten sonra sorunlara yol açarken diğerleri için sorun olmaz.

Mide Ekşimesini Tetikleyen Şeylere Dair Yanlış Kanıları Ortadan Kaldırmak

Teoride asit reflü ve mide ekşimesi belirtilerine en fazla neden olan besinler, midenin üstündeki kapakçığın gevşemesine neden olanlardır. Nane, alkol ve kafeinli kahvenin bu yöndeki etkisinin diğerlerinden çok olduğuna inanılır. 

Şimdiye kadar araştırmacılar bunların ve diğer belli besinlerin mide ekşimesi belirtileri üzerindeki etkilerini test etmek üzere tasarlanan deneylere baktıkları zaman kurulan ilişkileri destekleyecek çok az kanıt buldular.

Hatta baharatlı besinler bile en kötü suçlu olma şöhretini hak etmeyebilir. Hararet yaptıkları kesin, ama bu asit reflüye neden oldukları anlamına gelmez. Sadece mideyi rahatsız edebilirler.

Belirli bir yiyeceğin sizde sorun yaratması durumunda ondan uzak durmak yapılacak en iyi şeydir. 

Mide ekşimesi sorunu yaşayanların bile popülerleşmiş yanlış kanılarla yanıltılabilmesi yüzünden uzmanlar birkaç hafta sürecek bir yeme günlüğü tutmayı tavsiye ediyorlar.

Mide ekşir ekşimez neyi ne kadar yediğinizi not edin. Aynı zamanda soruna neden olabileceğini düşündüğünüz ama sorun olmayan besinlerin izini sürün. Bu şekilde besinleri gereksiz yere elemek zorunda kalmayacaksınız. 

Mide Ekşimesini Önlemek İçin Yemekleri Daha Küçük Porsiyonlarla Yiyin

Mide ekşimesinin sizi acılı ezmeye hayır demeye zorlamasına hazır değil misiniz? Sonrasında yapılabilecek en iyi şey yediğiniz miktarı sınırlamaktır.

Büyük bir porsiyon yemek yediğiniz zaman kapakçık üzerindeki basınç artar. Bu nedenle büyük bir porsiyon yemekten sonra reflü yatkınlığı ortaya çıkar. Eğer yemek sizi geğirtiyorsa sorun daha kötüdür, çünkü midenin tepesindeki kapakçığın açılmasını gerektirir. Açıldığı zaman sıkışmış havanın dışarı çıkmasına izin verir, bazen asitli mide içeriğini havayla birlikte getirir. Bazı insanlar için yemeğin yanında karbonatlı içecekler içmek sorunu azdırabilir.

Yağlı yemekler aynı zamanda reflü riskini de arttırabilir. Yağlı yemekler, midenin boşalmasını geciktirir, çünkü yağın sindirilmesi daha uzun sürer. Midede yemekler daha uzun kaldıkça reflü olma ihtimali daha da artar. Mide ekşimesini ve GÖRH (gastroözefageal reflü hastalığı) hastalığını önlemek için yağda kızartılmış yiyecekler yerine fırınlanmış, ızgara veya tost edilmiş yiyecekleri seçin ve tereyağını az tüketin.

Mide Ekşimesini Önlemek İçin Erken ve Sık Aralıklarla Yiyin

Mide ekşimesi sorunu yaşayan bazı kişiler bütün bir güne daha sık aralıklarla yayılmış daha küçük porsiyonlu yemekler yiyerek rahatlama sağlarlar. Örneğin hafif bir kahvaltı, hafif bir ara öğün, hafif bir öğle yemeği gibi. Akşam yemeklerini erken yemek de yardımcı olabilir.

Uzmanlara göre mide ekşimesi sorunu yaşayanların yaklaşık %50’sinin gece reflüsü vardır. Bu durum özellikle tatsızdır, çünkü uzandığınız zaman daha fazla mide içeriği özofagusa doğru akabilir. Gece reflüsü aynı zamanda uykuyu bölebilir. Bu yüzden yatmadan en az üç saat önce akşam yemeğini yemiş olun. Bu, siz uykuya dalmadan önce midenin boşalmasına izin verecek kadar yeterli bir zamandır. 

Mide Ekşimesini Önlemek İçin Yerçekimine Güvenin

Gece reflüsünü hafifletmenin bir diğer yolu iki tahta bloktan fazla bir şeyi gerektirmez. Yatak başucunuzu birkaç santimetre yükseltmek mide içeriklerinin yukarı çıkmaması için yerçekimine yardım eder. Aynı zamanda geceleri vücudunuzun üst tarafını yükseltmek için takoz şeklinde bir yastık da kullanabilirsiniz.  Ama çok aşırıya kaçmayın.

Mide Ekşimesini Önlemek İçin Sakız Çiğneyin

Tükürük yiyeceklerin özofagustan (yemek borusundan) mideye ilerlemesine yardımcı olur ve mide ekşimesi belirtilerini hafifletir. Tükürüğü arttırmak için yemekten sonra veya bir mide ekşimesi atağından sonra sakız çiğnemeyi deneyin. Fakat nane aromalı sakızlardan kaçının, çünkü naneli sakızlar midenin üstündeki kapakçığı gevşetebilir.

Mide Ekşimesini Önlemek İçin Sağlıklı Olun

GÖRH’ten kaçınmanın en güvenilir yolları, başarması en zor olanlar olabilir: Sigara içiyorsanız sigarayı bırakın ve aşırı kiloluysanız kilo verin. Çalışmalar sigara içenlerin sigara içmeyenlere kıyasla mide ekşimesine daha yatkın olduğunu gösteriyor. Ve insanların daha uzun süre sigara içtiklerinde asit reflü sorunu yaşamaları olasılığı da daha fazla oluyor.

Aşırı kilolu olmak mide ile özofagus arasındaki kapakçığın üstündeki basıncı arttırır. Bir çalışma vücut kitle endeksindeki her 5 birimlik artışın GÖRH riskini %1.2 oranında arttırdığını gösteriyor. Daha küçük porsiyonlarla yemek ve her yemekten sonra biraz yürümek mide ekşimesini önlemeye yardımcı olduğu gibi kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba ben 17 yasindayim sol gözümden salazyon ameliyati olmam gerekiyo ancak tekrarliyomus bazisi bunu onlemek icin neler yapmaliyim cok korkuyorum ... devamı