Duodenit, ince bağırsağın başında, yani onikiparmak bağırsağında oluşan yangıdır. Onikiparmak bağırsağının kaplamasında yangı karın ağrısı, kanama ve diğer sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. En yaygın duodenit sebebi, Helicobacter pylori (H pylori) adı verilen bir tür bakteriyle ilişkili mide enfeksiyonudur.

Birçok insan H pylori bakterisini küçük yaşta kapıyor ama belirtiler çok yaygın olarak yetişkinliğe kadar görülmez. Bazı insanlarda H pylori enfeksiyonu duodenite neden olur, tedavi edilmezse onikiparmak bağırsağında ülsere (açık yaraya) yol açar. Ağır hastalık ve steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar gibi uzun süreli ilaç kullanımı, alkol veya tütün de duodenitle sonuçlanabilir. Daha az yaygın olarak, duodenit Crohn hastalığından da kaynaklanabilir.

Duodenit belirtileri daimi ya da aralıklı olabilir. Hastalık kişiler arasında da değişiklik gösterir. Eğer neden H pyloriyse belirtileriniz enfeksiyon tedavi edilene kadar kalacaktır. Duodenditi olan bazı insanların hiç belirtisi olmazken bazılarının yanıcı ağrısı, kusmalı veya kusmasız bulantısı olabilir.

H pyloriyle ilişkili duodendritte enfeksiyon antibiyotiklerle başarılı biçimde tedavi edilebilir. H pyloriyle ilişkili olmayan duodendritte mide asidini azaltan ilaçlar etkili tedavi sağlayabilir. H pylori enfeksiyon riskinizi, ellerinizi su ve sabunla yıkamak gibi genel temizlik pratiklerini uygulayarak azaltabilirsiniz. Yaşam tarzı değişiklikleri, örneğin alkolü sınırlamak ve steroid olmayan iltihap önleyici ilaç (NSAID) kullanımınızı kısıtlamak H pyloriye bağlı olmayan duodendit riskinizi azaltabilir.

Karın ağrısı, kanlı veya siyah katran rengi dışkı, kanlı veya siyah kusmuk gibi ciddi belirtilerde acil yardım isteyin (112’yi arayın).

Duodendit tedavisi görüyorsanız ama  hafif belirtiler tekrarlıyorsa veya kalıcıysa da acil tıbbi bakım alın.

Dr. Canan YILDIRIM

Makata cisim kaçtı yumurta nasıl cıkar doktor hanım bagırsakı yırtarmı... devamı