Bir koku bizi zamanda yolculuğa çıkarabilir, bambaşka bir yere götürebilir. Bununla da alakalı bir şekilde kokular ruh halimiz üzerinde etkili olmaktadır. Yapılan araştırmalar belli kokuların kişilerin bulunduğu duygu durumunu değiştirebileceğini göstermiştir. Nedeni de beynimizdeki koku merkezinin duygular ve öğrenmeyle ilgili bölgelerle doğrudan bağlantılı olmasıdır. Ayrıca kokunun işlendiği kısım hatıraların saklandığı hipokampusla yakından ilişkilidir.  Peki meyve kokularının ruh haline etkileri nelerdir ve bunlardan nasıl faydalanabiliriz?

Sağlığa birçok faydasının yanında limon stres seviyelerini olumlu anlamda değiştirebilir. Limon kokusu enerjiyi artırır, daha iyi hissetmeyi ve daha iyi konsantre olmayı sağlar. Birçok temizlik ürününün limon aromalı olması tesadüf değildir. Çoğu kişi limon kokusunu temiz olmayla ilişkilendirir. Hatta yapılan çalışmalarda görülmüştür ki kişiler limon kokan odalarda bulunduklarında ortamı kirletmemeye daha çok dikkat ederler.

Limon kokusu aromaterapide kirlilik ve kusur gibi duygulardan arınmak için kullanılır. Ayrıca özgüveni artırdığı belirtilir. Limon kokusundan faydalanmak için ister esansiyel yağları kullanabilir ister kendinize bir limonata hazırlayabilirsiniz. Kızgın, gergin veya yorgun hissettiğinizde limonun yatıştırıcı kokusu işinize yarayacaktır.

Meyve kokularının ruh haline etkileri bir diğer turunçgil olan portakalda da görülür. Yapılan araştırmalara göre portakal kokusunun rahatlatıcı bir etkisi vardır. Daha olumlu hissetmeyi sağlar ve yatıştırıcıdır. Eğer stresli bir işiniz varsa ya da evdeyseniz ve daha dingin hissetmek istiyorsanız portakal aromalı bir oda kokusu edinebilir ya da portakal esansiyel yağı damlattığınız pamukları odanın çeşitli yerlerine bırakabilirsiniz.

Meyve kokularının ruh haline etkilerinin yanında fiziksel sağlık için de yararları mevcuttur. Şaşırtıcı olabilir ancak her zaman çok dikkatimizi çekmeyen, yeşil bir elmanın kokusu ağrıları azaltabilir ve gerginliği hafifletebilir. Elmaların kendisini tüketmek de birçok fayda sağlar ancak sadece kokusundan bile yararlanabilirsiniz. Yapılan çalışmalara göre yeşil elma kokusu migren şikayetini hafifletebilir, baş ve boyun bölgesinde görülen kas spazmlarını azaltabilir. Bunların yanında genel gerginliğe ve strese karşı faydalıdır. 

Meyvelerden elde edilmiş esansiyel yağları ılık bir kap suya damlatarak, pamuklara damlatarak ya da difüzör denilen ve kokuyu havaya yayan cihazlar aracılığıyla kullanabilirsiniz. Ya da bir dahaki sefere oda kokusu seçerken meyvelerin bu özelliklerini değerlendirerek karar verebilirsiniz.

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı