Menenjit kızarıklığına dair önemli gerçekler

Menenjitin farklı türleri, birçok unsurdan kaynaklanabilir ve bir dizi belirti gösterirler. Bu belirtiler içinde, bütün vakalarda görülmese de, en önemlilerinden biri, menenjit kızarıklığıdır. Neyin izlenmesi gerektiğini bilmek gerekir, çünkü bu belirti acil tedavi gerektiğinin işareti olabilir.

Menenjit hem beyni hem de omuriliği örten zarların iltihaplanmasıdır. Hastalığın bilinen nedeni, bir virüs veya bakteridir. Ama menenjite sebep olabilecek bir takım ilaçlar ve başka hastalıklar da vardır. Oldukça bulaşıcıdır. Bu yüzden, küçük çocuklar, genç çocuklar ve üniversite öğrencileri gibi uzun süre kalabalık ortamlarda yaşayanlar arasında yaygındır. Bu nedenle her zaman önleyici tedbirler almak tavsiye ediliyor. Menenjit için bağışıklık tedavileri de mevcuttur ve bu, özellikle çocuklar açısından önemli görülüyor. El yıkama gibi düzenli hijyen alışkanlıkları da bakterilerin yayılmasını önleyebilir. Ancak, unutulmaması gereken diğer bir nokta da, mevcut bağışıklık tedavilerinin bütün menenjit çeşitlerinin önüne geçememesidir. 

Viral ve bakteriyel menenjit, hastalığın en yaygın şekilleridir. Hastalıkla birlikte aralarında menenjit kızarıklığının da olduğu, birçok belirti ortaya çıkabilir. Bu kızarıklıklar birbirlerine benzemelerine rağmen, farklı şekillerde ortaya çıkabilirler. Bazı insanlarda sadece birkaç benek olarak başgösterirken, bazılarında vücudun büyük bir kısmını kaplayabilirler. Bazı menenjit vakalarında ise, hiçbir kızarıklık görülmez.

Hastalık viral menenjit ise, kızarıklık, sadece eller ve ayaklar üzerinde veya tüm vücut genelinde ortaya çıkabilir. Görünüşte düz şekilli ve kırmızı renkli olabilir. Bakteriyel menenjitin belli türlerinde ortaya çıkan kızarıklık, iğne başı büyüklüğünde başlayıp sonrasında daha büyük lekelere veya kabarcıklara dönüşen kırmızı veya kırmızımsı noktalardır. Bu tip bir kızarıklık, en çok ellerde ve ayakların da içinde olduğu vücudun alt kısmında belirir. Daha koyu tenli insanlarda kızarıklığı tespit etmek zor olabilir, ancak ayak tabanlarını, avuçları veya karnı kontrol etmek kızarıklığı açığa çıkarabilir, çünkü cildin bu kısımları genelde daha açık renklidir.  

Menenjit veya menenjit kızarıklığının göstergesi olabilecek belirtiler görüldüğü an, acil olarak doktora görünmek hayati derecede önemlidir. Hem viral hem de bakteriyel menenjit belirtilerinin başlangıçta benzer olduğundan, vakit kaybetmeden test yaptırmak gerekir. Bazı menenjit türleri, birçok vaka için, birkaç saat içinde hemen tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Sadece bir tıp uzmanı menenjit türünü belirleyebilir ve uygun tedaviyi başlatabilir.

Birçok vakanın menenjit kızarıklığı belirtileri göstermediğini unutmamak gerekir. Birden başlayan ense sertliği veya grip benzeri belirtiler gibi acil durumların farkında olmak, hızlı bir teşhisi ve bu hastalığın erken tedavisini mümkün kılacaktır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Sari leke hastaliginin tedavisi var mi? Ve buna dair bir gelişme var mi?... devamı