Nedir

Meningokok menenjit, nadir görülen ciddi bir hastalıktır. Beyni ve omuriliği kapsayan zarın iltihaplanmasına neden olur. Her yıl gelişmiş ülkelerde 2600’den fazla insan, menningokok menenjit hastalığına yakalanır. Bu hastalık hemen tedavi edilmezse ölümcül olabilir ya da vücutta ciddi şekilde hasar bırakabilir. Tedavi edilmesine rağmen, meningokok menenjit hastalığı genellikle ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan her beş kişiden birinde, ciddi komplikasyonlar görülür.

Sebepler

Bakteriler ve de virüsler, menenjitin iki ana sebebidir. Ayrıca meningokok olarak da bilinen, Neisseria meningitidis bakterisi, meningokok menenjite neden olur. Çocuklarda ve gençlerde, meningokok bakteriyel menenjitlerin en yaygın sebebidir. Yetişkinlerdeyse, en yaygın ikinci sebep olarak görülür.

Meningokok bakteri, vücudun bir bölümünde enfeksiyona neden olabilir; örneğin deride, sindirim sisteminde, solunum sisteminde. Bilinmeyen sebeplerle, bakteri kan dolaşımı yoluyla sinir sistemine de yayılabilir. Sinir sistemine ulaştığındaysa, meningokok menenjite neden olur. Bakteri ayrıca, şiddetli baş ağrısı, acı ya da enfeksiyon sonrasında doğrudan da sinir sistemine girebilir.

Eğer ona neden olan bakterilere maruz kalıyorsanız, meningokok menenjit olma riskiniz artıyor demektir. Ayrıca son zamanlarda bir solunum enfeksiyonu kaptıysanız da, meningokok menenjit olma riskiniz artmış demektir. Bebekler, çocuklar ve gençler, daha yüksek risk grubundadırlar. 

Belirtiler

Meningokok menenjit, ölümle ya da beyinde hasar, felç, kangren ya da sağırlık gibi ciddi komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Bu sorunları engellemek için, hızlı hareket etmek oldukça önemlidir. Beklemeyin. Hemen bir yardıma başvurun. Bir acil servise gidin ve aşağıda belirtilen belirtilerin farkına vardıysanız hemen 112’yi arayın:
 • Menongokok menenjit belirtilerini fark ettiyseniz,
 • Ortaya çıkan belirtiler yapılan tedaviyle düzelmiyorsa,
 • Menengokok menenjite maruz kaldığınızı düşünüyorsanız.
Testler, menengokok menenjit teşhisini doğrulayabilir. Doktor IV, yani intravenöz (damar içi) yoluyla penisilin ya da seftriakzon gibi antibiyotiklere başvurabilir. Siz ya da çocuğunuzun, artan omurilik sıvısı basıncıyla ilgili sorunlarını tedavi etmek için; ayrıca diğer ilaç türlerine ihtiyaç duyulabilir. Doktorlar, bazen steroitlere de başvurabilir.

Siz ya da sevdiğiniz kişi, bu güne kadar meningokok menenjit rahatsızlığı geçirmiş biriyle yakın temasta bulundurunuz mu? Bu yakın temas, okulda teması, çocuk bakımını, evde ya da işte teması da içerir. Eğer bu soruya vereceğiniz cevap evetse, bu enfeksiyondan korunmak için antibiyotik almanız oldukça önemlidir.

Meningokok Menenjit için Aşı Var mıdır?

Meningokok menenjit, tedavi edilse bile oldukça ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle, bu enfeksiyondan korunmak daha iyi bir yaklaşımdır. Meningokok aşı, menenjit hastalıklarını önleyebilir. Gelişmiş ülkelerde, iki çeşit meningokok aşısı kullanılır:
 • Meningokok konjuat aşı (MCV4):Bu aşılardan biri, 9 aylıktan 55 yaşa kadar olan yaş grubu üzerinde kullanılmaya onaylanmıştır. Diğeriyse 2 yaşından 55 yaşına kadar olan yaş grubunda kullanılır.
 • Meningokok poliozid aşı (MPSV4):55 yaş üzeri kişilerde kullanılabilen tek aşıdır.
Meningokok rahatsızlıkların bütün türleri engellenemese de, her iki aşı türü de bu rahatsızlığın birçok türünü engelleyebilir. Her ikisi de,10 kişinin dokuzunda etkilidir. MCV4, daha uzun süreli bir koruma sağlama eğiliminde olup,ilgili rahatsızlığın geçişini engellemede daha etkilidir.
Doktorlar, 11’den 18’e kadar çocuklar ve genç yaştaki hastalar için, tek dozda verilen MCV4 dozunu tavsiye ederler. Ayrıca risk altındaki diğer kişilerin de aşı tedavisi uygulandığı düşünebilir. Bu şunları içerir:
 • Meningokok menenjitlere maruz kaldığını düşünen insanlar
 • Yurtlarda kalan yüksek okul birinci sınıf öğrencileri
 • Ordu acemi erleri
 • Meningokoksal hastalıkların yaygın rahatsızlıklar olduğu, Afrika gibi dünya ülkelerine seyahat edenler
 • Bir bağışıklık sistemi hastalığı olan hasarlı dalağa sahip ya da terminal komplementli bileşen eksikliği olan kişiler
 • Meningokok bakteriye sık sık kalan laboratuar personeli
Yüksek risk grubunda olan insanlar için ikinci bir doza ihtiyaç duyulabilir.
Eğer çok hastysanız, aşının planlandığı zamana kadar bekleyin. Eğer aşağıda belirtilen belirtileri fark ettiyseniz aşıda uzak durun:
 • Bir önceki doza aşırı alerjik reaksiyon gösterenler
 • Herhangi bir aşı bileşenine karşı şiddetli alerjisi olanlar
 • Daha önce Guillain-Barre Sendromu ya da akut dissemine ensefalomiyelit geçirmiş olanlar
Enfeksiyon alanında orta şiddette bir acı ve kızarıklık,genellikle görülen bir durum olup ciddi bir sorun olarak ele alınmamalıdır. Fakat aşıya karşı aşırı bir duyarlılık gösteriyorsanız, hemen doktorunuzu arayın. Bu durum yüksek ateş, halsizlik ya da nefes almada güçlül çekme, hızlı kalp atışları ya dabaş dönmesi gibi alerjik reaksiyonların belirtilerini içerir.