Nedir?

Menenjit, en başta çocukları ve yaşlıları vuran yaygın bir hastalıktır. Enfeksiyon geçtikten sonra bile, vücudun belli yerlerini uzunca bir süre etkileyebilen, bakteriyel ve viral olmak üzere iki tür menenjit vardır. Menenjit ve işitme kaybı önemli ölçüde birbiriyle ilişkilidir. Menenjit ve işitme kaybının nedenlerini anlamak için menenjitin arkasında yatan detayları bilmek gerekir. Menenjit, sinir sistemini oluşturan zihnin ve omuriliğin koruyucu örtüsü meninkslerin iltihaplanmasıdır.

Viral ve bakteriyel olmak üzere iki tür menenjit vardır. Bir virüs veya bakteri vücuda ne zaman girerse girsin, virüs veya bakteriyel menenjitin konumlandığı beynin veya omuriliğin belli bir yerinin iltihaplanması yoluyla, vücudun savunma mekanizmasının harekete geçmesine neden olur.

Her iki menenjit türü de son derece ciddi tehlikeler taşımasına rağmen, iğneler de dahil olmak üzere ilaçlarla ve tabii ki erken teşhis ile hastaların büyük bir kısmının iyileşme şansı vardır. Ancak, menenjit geçtikten sonra bile, ne yazık ki, vücuda önemli hasarlar verebilir. Örneğin işitme kaybı bu hasarlardan biridir.

Bağlantı

Menenjit ve işitme kaybı, hastalığın sinir sistemine, beyne ve omuriliğe zarar vermesi nedeniyle birbirleriyle bağlantılıdır. Sinir sistemi, nefes alma ve nefes verme, yürüme ve işitme gibi normal hayati fonksiyonları kontrol eder. Hastalık bu yönde oluştuğunda, işitme sorunlarının yanı sıra konuşma ve görme üzerinde de bir takım kalıcı sonuçlara yol açabilir. Temelde işitme sorunları gibi sorunları tetikleyen, menenjitin mikrobiyal şeklidir.

Tedavi

İşitme sorunlarını nasıl tedavi edebilirsiniz?

Menenjit ile birlikte işitme sorunları ile karşılaşırsanız, yapılacak en iyi şey doktorunuzu görmektir. İşitme becerinizin tam olarak ne kadar azaldığını belirlemek için işitme testleri yapılacaktır ve ne tip destekli işitme cihazlarının sizin için işe yarayabileceğine dair tavsiyelerde bulunulacaktır. Eğer hasar bir kulakta işitme sorunu yaratmışsa, o zaman yalnızca tek destekli işitme cihazına ihtiyaç olacaktır; eğer her iki kulakta da işitme sorunu oluşmuşsa o zaman çift destekli işitme cihazına ihtiyaç olacaktır. Sağlık teknolojisindeki ilerlemelerle duymayı arttıran işitme cihazları kullanılması sorun olmayacaktır.

Menenjit ve işitme sorunları ile karşılaşıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey, işitmenin azalması ile birlikte bu durumla nasıl yaşanacağını öğrenmektir.

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

Oğlumun geniz eti sorunu var ameliyat dedi dr...ama biz beklemeye aldık çünkü 3,5 yaşında,sonra 10 gündür işitmesinde problem olduğunu fark ettik tekr... devamı