Masaj terapisi, dünya çapında farklı kültürlerde uzun bir geçmişe sahiptir. Bugün insanlar çok çeşitli sağlıkla ilgili sorunlar için farklı tiplerde masajlar kullanır. Gelişmiş ülkelerde masaj terapisi genelde tamamlayıcı ve alternatif tıbbın (CAM) bir parçası olarak görülür; fakat yine de bazı geleneksel kullanımları bulunur.

Masajın Geçmişi

Masaj binlerce yıl geçmişe dayanır. Antik Çin, Japonya, Hindistan, Arap ulusları, Mısır, Yunanistan (Hipokrat ilacı “ovuşturma sanatı” olarak tanımlar) ve Roma’dan kalma yazıtlarda ortaya çıkmıştır.

Masaj Avrupa’da Rönesans döneminde yaygınca kullanılmaya başlandı. 1850’li yıllarda İsveç’te okumuş olan iki Amerikalı hekim, Amerika’yı masaj terapisiyle tanıştırdı; burada ünlendi ve çok çeşitli sağlık sorunları için tanıtıldı. 1930 ve 1940’lı yıllarda meydana gelen bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile beraber masaj Amerika’da gözden düştü. Masaja karşı ilgili 1970’li yıllarda tekrar canlandı, özellikle de atletler arasında.

İnsanlar masajları sağlıkla ilgili birçok sorun için kullanır; buna ağrı giderme, spor yaralanmalarını iyileştirme, stresi azaltma, rahatlatmayı arttırma, sıkıntı ve depresyonayönelmeyle genel iyiliğe yardımcı olma dahildir.

Mesaj Terapisini Tanımlamak

“Masaj terapisi” terimi birçok farklı tekniği içerir. Genel olarak terapistler kasları ve vücudun diğer yumuşak dokularını bastırır, ovar ya da hareket ettirir. Genellikle ellerini ve parmaklarını kullanırlar; fakat bazen ön kollarını, dirseklerini ve ayaklarını da kullanabilirler.

Masaj Terapi Tipleri: Birkaç Örnek
İsveç masajında terapist uzun dokunuşlar, yoğurma, derin dairesel hareketler, titreşim ve darbeler kullanır. Spor masajı İsveç masajına benzerlik gösterir ve özellikle sporcuların ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır. Birçok diğer örnek arasında derin doku masajı ve tetik nokta masajı bulunur; bu miyofasiyel tetik noktalarına, bastırıldığında acı veren ve vücudun diğer bölgelerinde belirtilerine neden olabilen kas “düğümlerine” odaklanır.Masaj terapistleri özel ofisler, hastaneler, bakım evleri, stüdyolar ve spor ve fitness tesisleri dahil olmak üzere birçok ortamda çalışmaktadır. Bazıları aynı zamanda hastalarının evlerine ve iş yerlerine gider. Genellikle sakin ve rahatlatıcı bir ortam sağlamaya çalışırlar.

Füsun YILMAZ

Merhaba,ben bu hafta üniversite tercihi yapıcam ama fiyoterapi ve rehabiilitasyon bölümü ile dil ve konuşma terapisi arasında kaldım.Bana yarcımcı ola... devamı


Terapistler hastalara genellikle belirtileri, tıbbi geçmişleri ve bekledikleri sonuçlar hakkında sorular sorarlar. Aynı zamanda ağrılı veya gergin bölgeleri bulmak ve ne kadar basınç uygulayacaklarını belirlemek için dokunarak bir değerlendirme de yapabilirler.

Genellikle hasta ya bol kıyafetlerle ya da soyunmuş bir şekilde (masaj yapılacak bölge hariç bir örtüyle örtülü olarak) yatar. Terapist ten üzerinde sürtünmeyi azaltmak için yağ veya losyon kullanabilir. Bazen kişilere sandalyede otururken masaj yaptırır. Masaj seansları oldukça kısa olabilir ya da bir saat ya da daha fazla sürebilir.

Araştırma Sonuçları

Masaj terapisi, işe yarayıp yaramadığı veya nasıl yaradığı hakkında bilimsel araştırmalar sınırıdır; masajın bazı hastalara yararlı olabileceği kanıtlar bulunuyor. Özel sağlık durumları üzerindeki etkililiği konusunda henüz genel olarak sonuçlar çıkarılamıyor.

Ancak, bir analize göre araştırmalar masaj terapisinin etkiliği olduğu genel sonucunu desteklemez. Analize dahil edilen araştırmalar tek bir masaj seansının “endişe durumunu” (belirli bir duruma karşı tepki), tansiyonu ve kalp hızını azaltabildiği ve çok sayıda seansın “karakter endişesini” (genel endişe durumunu), depresyonu ve ağrıyı azaltabildiğini ileri sürüyor. Buna ek olarak, son yıllarda yapılan çalışmalar masajın belirli rahatsızlıklara iyi gelebileceğini önerir, örneğin:
 • 13 klinik deneyi üzerine 2008 yılında yapılan bir inceleme, masajın kronik bel ağrısına yararlığı olabileceğine dair kanıt bulmuştur. Amerikan Ağrı Topluluğu ve Amerikan Hekimler Koleji tarafından 2007’de hazırlanan klinik uygulama rehberi, kronik bel ağrıları olan hastalar konvansiyonel tedaviye yanıt vermediği durumlarda hekimlerin CAM terapilerini ve masajı (aynı zamanda akupunktur, kiropraktik, ilerlemeli rahatlama ve yoga) kullanmayı düşünmelerini önermiştir.
 • İlerlemiş kanseri olan 300’den fazla tedavisi olanaksız hastayla yapılan çok konumlu bir araştırma, masajın bu hastalar için ağrıyı gidermekte yardımcı olabileceği ve morallerini düzeltebileceği sonucunu çıkarmıştır.
 • Kronik boyun ağrısı olan 64 hastayla yapılan bir araştırma, terapötik masajın fonksiyonu geliştirme ve belirtileri giderme açısından bir kişisel bakım kitabından daha yararlı olduğunu bulmuştur.
Masaj terapisinin vücudu nasıl etkileyebileceğiyle ilgili sayısız teori bulunuyor. Örneğin, “kapı kontrol teorisi” masajın beyne gönderilen ağrı sinyalleri engellemeye yardımcı olan bir simülasyon sağlayabileceğini önerir. Diğer teoriler masajın serotonin veya endorfin gibi bazı kimyasalların salınmasını uyardığını veya vücutta yararlı mekanik değişikliklere neden olabildiğini ileri sürer. Ama bu çeşitli teorileri test etmek için başka çalışmalar da gerekiyor. Masaj terapisi az sayıda ciddi riskler taşıyor görünüyor, tabii doğru bir şekilde eğitilmiş bir terapist tarafından gerçekleştirilirse ve uygun önlemler alınırsa. Rapor edilen ciddi yaralanma sayısı oldukça azdır. Masaj terapisinin yan etkileri geçici ağrı veya rahatsızlık, morarma, şişme veya masaj yağlarına karşı hassasiyet veya alerji içerebilir.
Masaj terapisiyle ilgili önlemler aşağıdakileri içerir:
 • Kanamalı hastalığı veya düşük trombosit sayısı olan kişiler ve varfarin gibi kan inceltici ilaçlar kullananlar kuvvet kullanılan masajlardan kaçınmalıdır.
 • Masaj kan pıhtısı, çatlaklar, açık veya iyileşen yaralar, cilt enfeksiyonları veya zayıf kemikler (örneğin, osteoporoz veya kanser kaynaklı) olan veya kısa süre önce ameliyat edilen bölgelerde yapılmamalıdır.
 • Masaj terapisi kanser hastaları için genel olarak güvenli görünse de kanser hastaları derin veya yoğun baskı içeren masajlar yaptırmadan önce onkoloji doktorlarıyla görüşmeleri gerekir. Tümör üzerine uygulanacak herhangi bir doğrudan baskı genellikle tavsiye edilmez. Kanser hastaları masaj terapisiyle ilgili endişelerini onkoloji doktorlarıyla görüşmelidir.
 • Gebe kadınlar masaj terapisine başlamadan önce sağlık görevlileriyle danışmalıdır. 
 • Mesaj terapisini olağan tıbbi tedavinizin yerini alacak şekilde veya tıbbi bir sorunla ilgili bir sağlık görevlisiyle görüşmeyi ertelemek için bir sebep olarak kullanmayın.
 • Eğer tıbbi bir rahatsızlığınız varsa ve masaj terapisinin size uygun olup olmayacağı konusunda kararsızsanız, bu endişelerinizi sağlık uzmanınızla görüşün. Sağlık görevlisi bir masaj terapisti seçmeniz konusunda da size yardımcı olabilir. Aynı zamanda rahatsızlığınızla ilgili masaj terapisine ilişkin yayınlanmış araştırma makaleleri de araştırabilirsiniz.
 • Masaj terapisine karar vermeden önce terapistin eğitimi, deneyimi ve yeterlilik belgeleri hakkında sorular sorun. Aynı zamanda gerekli olabilecek seans sayısını, fiyatlarını ve sigorta kapsamını sorun.
 • Masaj terapistin diğer CAM uygulamaları (örneğin, baharatlar veya diğer eklemeler veya özel bir diyet) kullanmayı önerirse öncelikle olağan sağlık görevlinizle bu konuyu görüşün.
 • Sağlık bakımı sağlayıcılarınıza kullandığınız herhangi bir tamamlayıcı veya alternatif uygulama konusunda bilgilendirin. Sağlığınızla ilgilenirken neler yaptığınıza dair tam bilgi verin. Bu koordineli ve güvenli bakım sağlar.