Konuşma yetisine sahip olmasak ve konuşmamıza yardım eden organlarımız kötü bir formda, kötü bir biçimde olsa neler olurdu hiç gözünüzün önüne getirdiniz mi? Eminim hepimiz boğuk konuştuğumuz ya da yutkunmakta zorlandığımız zamanlarda bunu gözümüzde canlandırmışızdır. Bu durum, gırtlağınızın bozulmasından başka bir şey değildir.

Ses kutunuz, tıbbi söylenişiyle gırtlağınız, solunum sisteminin çok önemli bir parçasıdır ve konuşmamız, ıslık çalmamız, şarkı söylememiz, bağırmamız ve fısıldamamızı sağlayan ana organ gırtlaktır. Bu nedenle gırtlak yani ”larynx” adı, başka bir sözcükle birleşerek, iltihaplanma anlamına gelir ve bu da ‘larenjit’ olarak adlandırılır. Ancak larenjit konusuna geçmeden ve larenjitin bulaşıcı olup olmadığını gözden geçirmeden önce, larenjitin ne olduğunu ve bundan etkilenen organların hangileri olduğunu bilmek önemlidir.

 Larenjit Bulaşıcı Mıdır?

Enfeksiyon: Eğer larenjite bir bakteri, mantar ya da başka türde bir enfeksiyon neden olmuşsa, bulaşıcı olabilir; tıpkı birçok solunum enfeksiyonu ve soğuk algınlığında olduğu gibi. Bununla birlikte, viral bir enfeksiyonun neden olduğu viral larenjit vakalarında, birbiriyle çelişen faklı düşünceler vardır. Bir düşünce akımına göre, bulaşıcı değildir ve normal koşullarda birkaç gün içinde düzelme görülür. Diğer düşünce akımıysa ”bulaşıcıdır” der. Bunun gerekçelerinden biri de, larenjitin değil, ona neden olan soğuk algınlığı ve gribin bulaşıcı olduğunu söylemektir. Yani teknik olarak “Larenjit bulaşıcı mıdır?” sorusuna cevapları ”hayır” olur.

Ses tellerinde zorlanma: Eğer larenjit, ses tellerine fazla yüklenmekten kaynaklanmışsa, bulaşıcı olmayabilir. Aksine, bulaşıcı olması için açık bir neden yoktur, çünkü gırtlak enfeksiyonu taşıyan belli bir ajan yoktur. Eğer nara attığınızı ya da bağırdığınızı kendiniz biliyorsanız, birazcık fazla boğukluk ve kısılmanın bulaşıcılığından kaygı duymanıza gerek yoktur.

Öksürmek: Larenjitin (gırtlak iltihabının) nedenlerinden birisi de öksürmektir. Bu nedenle, gırtlağınızın şişmesi sürekli öksürmekten kaynaklanıyorsa, durum aldatıcı olabilir. Bu durumda larenjit bulaşıcı olabilir de olmayabilir de. Fazla öksürmek enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir; eğer tabii enfeksiyon varsa. Ancak böyle bir neden mevcut değilse ve kuru bir öksürük varsa, larenjit bulaşıcı olmayabilir. Net bir şekilde evet ya da hayır demek zordur. Yani sonuç olarak, larenjitin ne kadar bulaşıcı olduğuna ilişkin tartışma şu basit ifadeyle sonuçlanabilir: Evet bulaşıcı olabilmektedir.  

Larenjit Ne Kadar Süreyle Bulaşıcıdır?

Bütün söylenen ve yapılanlara ve larenjitin ne kadar süre bulaşıcı olduğuna ilişkin araştırmalara göre maksimum bir haftadır. Normalde birkaç gündür. Eğer nedeni bakteriyel ya da fungal (mantar) enfeksiyonsa, larenjit bulaşıcı olabilir. Ancak bu soru, öncelikle bulaşıcılığın bilindiği zamanlarda ortaya atılacak bir sorudur.  

Yani esasen, larenjitin bulaşıcılığıyla ilgili birbiriyle çelişen düşünceler vardır. Hep söylendiği ve yapıldığı gibi: Bulaşıcı değilse bile, dikkatli olmak ve yanınızda mendil bulundurmak gibi önleyici tedbirler almak her zaman çok daha iyidir.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

Kıllanma için diane 35 kullanıyorum aşırı derece sivilce çıktı sebebi ilaç mıdır?... devamı