Nedir

Larenjit          

Larenjit ses tellerinin veya gırtlağın sesinizin kısık ve pes çıkmasına neden olacak şekilde iltihaplanmasıdır.

Larenjit kısa süreli veya uzun süreli (kronik) olabilir. Çoğu zaman aniden başlar ve iki haftadan uzun sürmez.

Kronik belirtiler 2 hafta veya daha uzun süren belirtilerdir. Belirtileriniz iki haftadan uzun sürerse doktorunuzla görüşünüz, çünkü larenjite çok daha ciddi bir sorun yol açmış olabilir

Sebepleri

Sebepler

Larenjit şu nedenlerden kaynaklanıyor olabilir:

  • Nezle veya grip. En yaygın sebebi budur.
  • Asit reflü. Bu larenjit türüne aynı zamanda reflü larenjit denir.
  • Sesi fazla kullanmak, mesela futbol maçlarında bağırmak.
  • Alerjiler veya sigara dumanı gibi şeylerin tahrişi.

Asit reflü kronik larenjitin en yaygın sebebidir. Fakat kronik larenjit, sinir hasarı, yaralar, polipler, ses tellerinizdeki sert ve kalın bezeler (nodüller) gibi daha ciddi problemlerden de kaynaklanıyor olabilir. (Ses telleri gırtlağınızda ses üreten elastik bantlardır). 

Yaşla birlikte ses telleriniz gevşeyip inceldiği için sesteki pesleşme doğal nedenlerle de meydana gelebilir.

Belirtileri

Belirtiler

Larenjitin ana belirtisi ses kısıklığıdır. Sesiniz kulağa paslı, normalden daha derin gelebilir veya arada bir çatlayabilir. Sesinizi tümüyle de yitirebilirsiniz. Diğer belirtiler boğaz kuruluğu, boğaz ağrısı, öksürme ve yutmada zorluktur.

Daha ciddi belirtiler başka bir soruna işaret edebilir. Ciddi ağrısı, salyası olan ve nefes almakta güçlük çeken bir çocuğun epiglottit iltihabı olabilir. Bu hastalık acil bakım gerektiren ciddi bir hastalıktır. Yetişkinler de epiglottit iltihabı olabilirler, ancak çocuklarda daha yaygındır. 

Testleri

Teşhis

Doktorunuz fiziksel muayene yoluyla larenjit olup olmadığınızı tespit edebilir. Fiziksel muayene sırasında doktorunuz ağrılı noktaları ve bezeleri görmek için boynunuzu elle kontrol edebilir ve iltihap için burnunuza, ağzınıza ve boğazınıza bakabilir. Doktorunuz şu tür sorular soracaktır: Sesinizdeki problem ne zaman başladı? Sizce bir hastalıkla ilişkili mi? Doktorunuz ses tellerinizin görünüşü ve sesinizden larenjitinizin kendi başına mı yoksa bir tedaviyle mi iyileşeceğini anlar.

Eğer belirgin nedenleri olmayan veya iki haftadan uzun süren bir ses sorunları veya kısıklığı yaşıyorsanız, doktorunuz sizi bir uzmana (kulak burun boğazcıya) yönlendirebilir. Uzman küçük bir ayna veya özel bir kamera kullanarak ses tellerinizi inceleyebilir.

Tedavisi

Tedavi

Birçok larenjit vakasında tüm gereken evde tedavidir. Sesinizi kullanmamaya çalışın, nemlendirici veya bir buhar makinesiyle evinizdeki nem oranını artırın ve bol bol sıvı tüketin. Sigara içmeyin ve sigara içen insanlardan uzak durun.

Kronik larenjitte daha fazla tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Konuşma veya şarkı söyleme tarzınızdaki bir sorundan dolayı larenjit oluyorsanız, konuşma eğitimi almanız gerebilir. Bu eğitim larenjite neden olan alışkanlıklarınızı değiştirmenize yardımcı olduğu gibi larenjitinizin iyileşmesine de katkıda bulunur.  

Ses telleriniz yaralar veya polipler yüzünden hasar görmüşse ameliyat olmanız gerekebilir.