Siz işe başlamadan önce çocuğunuzun yeni bakıcısıyla tanışması için ona zaman vermeniz çok yararlı olacaktır. Küçük bir çocuk, bir süre sonra kendisini kucağına almak isteyecek, onunla yakından yüz ve göz teması kuracak bir yabancıdan hatta bir akraba veya arkadaştan bile rahatsız olabilir. Çocuğunuzun bu yeni duruma alışmasını kolaylaştırmak için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz :

- Başlangıçta çocuğunuzu bakıcısıyla yalınz bırakmayın. Bakıcının çocuğunuzla , siz onun yakınındayken etkileşim kurmasını ve sohbet etmesini sağlamalısınız.

- Bakıcısıyla teması ilk başlatanın çocuğunuz olmasını sağlayın. Bakıcısı çocuğunuza odaklanmadan önce bir göz teması veya bir gülücük ile çocuğunuzun onun yanında kendisini rahat hissettiğinden emin olmalısınız.

- Çocuğunuz bir kez ilgili ve rahat göründükten sonra onu, siz bakıcıyla konuşurken yanınızda oynaması için teşvik etmelisiniz.

- Bir süre sonra bakıcısına çocuğunuzla aynı hizada oynamasını rica edin. Aralarındaki beden dilini ve göz temasını izleyin ve özellikle de çocuğunuzun nasıl davrandığını gözlemleyin.

- Çocuğunuz bakıcısına ısınmaya başladıktan sonra biraz geri çekilin veya duruma göre odadan ayrılın.

- Neler olduğuna bir bakın. Bu aşamada çocuğunuzun ıstırap çekmesine izin vermeyin ama gereksiz yere de telaşa kapılmayın. Usta bir bakıcının çocuğunuzun ilgisini başka yönlere çekmek için pek çok etkili tekniği vardır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam merhabalar spermiyog ram sonucu bütün parametreler normal ancak ileri hızlı hareketli %11 ileri yavaş hareketli %27 ileri hareketli %39 çocuk sa... devamı