Koltuk altı kalp ameliyatı nedir?

Günümüzde kalp ameliyatları çok yaygın şekilde ve bir çok merkezde uygulanmaktadır. Bu ameliyatların hemen hemen hepsi göğsün ön bölümünde bulunan sternum dediğimiz, halk arasında iman tahtası olarak bilinen kemiğin elektrikli testere yardımıyla kesilerek yapılmaktadır. Son manlarda uygulamaya giren koltuk altından kalp ameliyatı yöntemi ise sağ koltuk altından yaklaşık 5-6 cm'lik küçük bir kesi yapılarak, hiç kemik kesm'eden kaburgaların arasından girilerek yapılan kalp eliyatlarını kapsamaktadır. İşin ilginç yanlarından bir taneside kalp sol tarafta olmasına rağmen sağ koltuk altından buameliyatların yapılmasıdır.

Koltuk altı kalp ameliyatları hangi hastalara uygulanır:

Bu ameliyat tekniği, kadın erkek ve çocuk tüm hastalara, hangi yaşta olursa olsun uygulanabilir. Mitral kapak cerrahisi,aort kapak cerrahisi,triküspit kapak cerrahisi yapılacak tüm hastalarauygulanabilir. Aynı ameliyatta bu 3 kapağın rahatsızlıkları hepsi birlikte de tedavi edilebilir. Bunların yanında doğuştan kalbin delik olduğu ASD veya VSD ameliyatlarında bu teknikle kolaylıkla tamir edilebilir. Çok büyük kolaylık sağladığı diğer ameliyat grubu ise redo dediğimiz 2. veyahut 3. Kez ameliyat olmak zorunda olan hastaların ameliyatlarında bu teknik çok büyük kolaylık sağlar.

Koltuk altı kalp ameliyatları nasıl yapılır?

Sağ koltuk altından memenin bitim yerine gelen bölgeye 5-6 cm'lik bir kesi yapılarak, kaburgaların arasından girilip uygulanır. Her hangi bir kemik kesme işlemi uygulanmaz. 

Koltuk altı kalp ameliyatının avantajları nelerdir?

Hasta ameliyattan sonra erken dönemde istediği pozisyonda yatabilir. Herhangi bir kemik kesilmediği için kemiğin iyileşmesinin sıkıntılı olduğu yaşlı hastalarda çok büyük kolaylık sağlar. Enfeksiyoni htimali diğer tekniklere göre daha düşüktür. Yara yeri çabuk iyileşir. Rahatça öksürebilir,kemiğin açılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ameliyattan sonra toparlanma çok daha hızlı ve kolay olur. Hastanede daha kısa süre kalır. Normal hayatına çok kısa sürede döner. Taburcu olduğu gün araba kullanabilir, kollarını istediği gibi kullanabilir. Ameliyat yeri koltuk altına denk geldiği için görünmez. Karşıdan bakan kişi kesinlikle ameliyat olduğunuzu fark edemez. Yar yeri küçüktür ve kozmetiktir.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

1 ay önce sevgilimle anal sex yaşadık hocam ve içime boşaldı çıkardığında hemen bacağımdan aşağı aktı sperm , aktığını gördüğüm an koltuğa oturdum ve ... devamı