Faydaları

Egzersiz Yapmak İçin Sebeplere Mi İhtiyacınız Var? İşte Başlamak İçin 7 Tane Sebep

Biri size daha sağlıklı, daha ince ve daha uzun bir ömrünüzün olabileceğini söylese ne olur? Kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyor? Birçok araştırmaya göre, egzersiz daha kaliteli bir yaşam için sihirli değnek.

Düzenli egzersiz sadece kilo vermeye yardımcı olmakla kalmıyor, birkaç kronik hastalık ve durumla karşılaşma riskinizi de azaltıyor. Zevk alacağınız ve günlük rutininizin bir parçası haline gelecek aktiviteler bulmak, uzun ve sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir

Sağlığa sağladığı yararlar listesi etkileyici ve şartları nispeten basit: Sadece yapın.

Hastalıkları Uzak Tutar

Araştırmalar herhangi bir yaşta, herhangi bir miktarda yapılan egzersizin yararlı olduğunu onaylamıştır. Ve genel olarak, daha fazla yaparsanız, yararları daha fazla olur. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi, günlük toplam bir saat olmak üzere bedensel aktivite yapmayı tavsiye ediyor. Bu kulağa fazla geliyor ama bu bir saat gün boyunca kısa parçalardan oluşabilir (yürüme, bahçe işleri ve hatta ağır ev temizliği bile olabilir).

Fiziksel aktivite değerli kas kütlesini koruyarak yağ kaybını en üst düzeye çıkarmak için, herhangi bir kilo verme programının önemli bir parçasıdır. Ama egzersizin sağlığa başka birçok faydası vardır. Şu durumları engellemeye ya da iyileştirmeye yardımcı olabilir:

1. Kalp Hastalığı

Düzenli aktivite kalp kasını güçlendirir; tansiyonu düşürür; "iyi" kolesterolü (yüksek yoğunluklu lipoproteinler veya HDL) artırır ve "kötü" kolesterolü (düşük yoğunluklu lipoproteinler veya LDL) düşürür; kan akışını artırır ve kalbinizin daha verimli bir şekilde işlemesine yardımcı olur. Bu faydaların tümü inme, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riskini azaltır.

Duke Üniversitesi''ndeki araştırmacılar, fiziksel aktivitenin yoğunluğundan ziyade miktarının, kan yağlarının (kolesterol) iyileştirilmesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Tıp New England Journal dergisine göre, bu araştırmacılar, fazlasının daha iyi olmasına rağmen, herhangi bir miktarda egzersizin hiç egzersiz yapmamaktan daha iyi olduğunu da buldu.

2. İnme

23 çalışmanın bir analizinde araştırmacılar, aktif olmanın inme geçirme ya da inme nedeniyle ölme riskini azalttığını buldu. Stroke dergisinde yayınlanan bir çalışmada, orta derecede aktif katılımcılarda daha az aktif olanlara göre inme riskinin yüzde 20 daha az olduğu görüldü.

3. Tip II Diyabet

Bu hastalık şu an endişelendirici boyutlarda artmaya devam ediyor. Fiziksel aktivite kilo kaybını artırabilir ve / veya bu durumu önlemeye ya da kontrol etmeye yardımcı olur. Kilo vermek insülin hassaslığını artırabilir, kan şekerini ve kolesterol seviyelerini iyileştirebilir ve tansiyonu düşürebilir. Bunların hepsi şeker hastalarının sağlığı için çok önemlidir.

Harvard Kamu Sağlığı Okulu araştırmacılarının yaptığı ve Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada, günde bir saat tempolu bir yürüyüşün tip II diyabet riskini yüzde 34 azaltabildiği bulundu.

4. Obezite

Fazla kilolu ve obez olmak, sağlıklı bir diyetle birlikte egzersiz ile önlenebilir ya da tedavi edilebilir. Aktivite vücut yağlarını azaltmaya ve kaslarını artırmaya ve böylece vücudunuzun kalori yakma yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Düşük kalori ve günlük egzersiz kombinasyonu kilo vermeye geçiş biletidir. Obeziteyi kontrol altına almak kritik öneme sahiptir, çünkü bu birçok hastalık için büyük bir risk etmenidir. Vücut kitle endeksinizi (VKE) düşürmek, erken ölüm riskini azaltmak ve sağlıklı bir hayat yaşamanın emin bir yoludur.

5. Sırt Ağrısı

Kas güçlendirme ve esneklik içeren bir fitnes programı ile sırt ağrısı tedavi edilebilir ya da önlenebilir. İyi bir duruş ve güçlü bir karna sahip olmak, sırt ağrılarına karşı vücudun en iyi savunmasıdır.

6. Osteoporoz

Ağırlık taşıyıcı egzersizler (yürüme, koşu, merdiven çıkma, dans ya da ağırlık kaldırma gibi) kemik oluşumunu güçlendirir ve genellikle menopoz sonrası kadınlarda görülen osteoporoz ve kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. En iyi sonuç için, kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin bir diyetle düzenli ağırlık taşıyıcı egzersizi birlikte sürdürün.

The Journal of the American Medical Association dergisine göre, haftada dört ya da daha fazla saat yürüyen kadınlarda, haftada bir saatten az yürüyenlere göre kalça kırıkları yüzde 41 daha düşüktür.

7. Psikolojik Faydalar

Özsaygının gelişmesi, düzenli fiziksel aktivitenin en önemli faydalarından biridir. Egzersiz sırasında vücudunuz, ruh halinizi ve kendiniz hakkında hissettiklerinizi iyileştirebilen, endorfin denen kimyasallar salgılar. Bir koşu veya egzersiz sonrasındaki duygu genellikle "öforik" olarak tanımlanır ve enerji veren bir görünüme eşlik eder. Egzersiz stresle başa çıkmaya, depresyon ve anksiyeteyi uzaklaştırmaya yardımcı olabilir.

Ve bunlar egzersizin sağlığınızı iyileştirme yollarından sadece birkaçıdır. Çalışmalar aynı zamanda bazı kanser türlerinde yararlı olabildiğini, bağışıklık fonksiyonunu geliştirdiğini ve daha fazlası olduğunu gösteriyor.

Direnç

Hepsini Bir Araya Toplamak: Egzersiz ve Sağlıklı Beslenme

Egzersiz tek başına az miktarda kilo kaybı sağlar; düşük kalorili diyet ile birlikte yapıldığında, etkileri çok daha etkileyici olur.

Pittsburgh Üniversitesi''nden araştırmacıların yürüttüğü, The Journal of the American Medical Association dergisinde yayınlanan bir çalışma, düzenli egzersiz yapan ve sağlıklı, orta kalorili bir diyetle beslenenlerin, egzersizin uzunluğu ya da yoğunluğundan bağımsız olarak, kilo verdiğini ve kardiyorespiratuvar dayanıklılıklarının arttığını öne sürüyor.

Aynı dergide yayınlanan başka bir çalışma, bir fiziksel aktivitenin faydalarından yararlanmak için hiçbir zaman çok geç olmadığını gösterdi. Günde bir mil yürümeye başlayan 65 yaş ve üzerindeki hareketsiz kadınlarda tüm nedenlerden dolayı ölümler yüzde 50 oranında azaldı.

Direnç, Direnç

Egzersiz bizim için iyi ise, bunu neden yapmıyoruz?

Bir araştırma verilerine göre, erkeklerin yüzde 64''ü, kadınlarınsa yüzde 72''si günlük aktivite yapmakta başarısız oluyor.

Amerikan Spor Hekimliği Koleji, kardiyovasküler iyileşme için aerobik egzersiz (yürüme ya da koşma gibi nefes almanızı zorlaştıran egzersizler); kas tonlaması için kuvvet egzersizi (ağırlık kaldırma ya da jimnastik gibi) ve hareket edebilme yeteneğinizi geliştirmek için esneme egzersizlerini birlikte yapmanızı öneriyor.

Her üç tip egzersizi de yapmak için çabalayın, ama şunu unutmayın: Herhangi bir egzersiz hiçbir şeyden daha iyidir. Aşağıda hayatınıza fiziksel aktivite sokabilmenin bazı kolay yolları sıralanmıştır:

  • Bir köpek edinin ve onu her gün yürüyüşe çıkarın.
  • Bazı şeyleri eski yöntemlerle yapın: Televizyonun kanalını değiştirmek için ayağa kalkın; garajın kapısını elinizle kapatın; iterek çalışan bir çim biçme makinesi kullanın.
  • Asansör yerine merdivenleri kullanın.
  • Yapabildiğiniz her zaman tempolu yürüyün.
  • Aracınızı kullanmayı en aza indirin; bir buçuk kilometre içindeki yerlere yürüyün.
  • Tenis veya zevk aldığınız başka herhangi bir oyuna başlayın.
  • Bir spor salonuna ya da sağlık klübüne katılın.

Bir dahaki sefere egzersiz yapmayı ihmal etme eğilimine girdiğinizde bu faydaları hatırlayın ve şunu unutmayın: En azının bile bir faydası vardır. Sıkı bir egzersize başlayabilecek gibi hissetmiyor olabilirsiniz, peki yakın civarda bir yürüyüşe ne dersiniz?

Hayat boyu bu şansı kaçırmayın, çünkü bu daha uzun ve sağlıklı bir hayat.

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

bilekde cam kesilmesi sonucu orta parmak tendonu kopto sinirler hasar görmüş.ameliyat oldum.3 hafta alçıda kaldı.biraz orta ve işaret parmakta hissizl... devamı