Neden bazıları için gülmek en iyi ilaçtır?

Vücudunuz dökülüyor gibi mi hissediyorsunuz? O halde daha fazla gülmeyi deneyin. Bazı araştırmacılar kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak için, gülmenin belki de en iyi ilaç olabileceğini düşünüyor.

Uzmanlara göre, "Eğer insanlar yaşamlarında daha fazla gülerlerse, bundan çok daha karlı çıkabilir ve yanı sıra daha sağlıklı da olabilirler."

Yine de , gülme eyleminin gerçekten de insanlara kendilerini daha iyi hissettirip hissettirmediği konusu henüz netlik kazanmış değil. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, hayata olumlu bakmak, arkadaş ve aile desteği de kendini iyi hissetmede önemli bir rol oynayabilir.

Uzmanlar uyarıyor: Gülmenin sağlık için potansiyel faydalarına dair kanıtlı bir araştırma henüz yapılmadı. Ama  insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olduğunu kesin olarak bilmesek de, yine de gülmek kesinlikle bir yerimizi incitmez.

Gülme Terapisi: Güldüğümüz zaman ne olur?

Güldüğümüz zaman fizyolojik olarak değişiriz. Yüzümüzdeki ve vücudumuzdaki kaslarımızı esnetiriz, nabzımız ve tansiyonumuz artar ve daha hızlı nefes alıp veririz, bu sayede dokularımıza daha fazla oksijen göndeririz.

Gülmenin faydalarına inanan insanlar, bunun hafif bir antrenman gibi olduğunu ve bir antrenmanın sağlayacağı faydaların bir kısmını sunabileceğini söylerler. 

Kimilerine göre, "Gülmenin ve egzersizin etkileri çok benzerdir. Kollarınızı sallamak gibi, gülmeyle hareketi birleştirmek kalp atışınızı hızlandırmanın en iyi yoludur."

Gülme konusundaki araştırmaların bir kısmı, kürek aletinde on dakika yapılan bir antrenmanla kalp atış hızının geldiği düzeye, sadece bir dakika içten gülmekle gelinebileceğini iddia etmektedir.

Ayrıca gülmek de kalori yakıyor gibi görünüyor. Bununla ilgili yapılan küçük çaplı bir araştırma, 10-15 dakika gülmenin 50 kalori yaktığını ortaya çıkardı.

Sonuçlar ilgi çekici olsa da, siz yine de yürüyüş bandınızı bir kenara atmakta aceleci davranmayın. Bir parça çikolatada yaklaşık 50 kalori vardır;500 gramvermek için 12 saat yoğun gülmek gerekir.

Gülmenin vücuttaki etkileri

Son yıllarda araştırmacılar gülmenin vücut üzerindeki etkileri üzerine çalıştılar ve bizi nasıl etkilediğine dair ilginç olabilecek bir takım sonuçlara ulaştılar:

  • Kan akışı. Araştırmacılar, insanlara komedi veya dram filmi izletip filmlerin, damarlar üzerindeki etkilerini çalıştılar. Gösterimden sonra komedi izleyen grubun damarları kolaylıkla daralıp genişleyerek normal bir şekilde hareket etti. Fakat dram izleyen insanlardaki damarlar kan akışını kısıtlayacak şekilde gerilme eğilimi gösterdi.
  • Bağışıklık tepkisi. Artan stresin, azalan bağışıklık sisteminin tepkisiyle ilgili olduğu belirtiliyor. Bazı çalışmalar, mizahı kullanma becerisinin vücuttaki enfeksiyonla savaşan antikor düzeyini yükseltebileceğini ve bağışıklık hücrelerinin seviyesini de arttırabileceğini gösteriyor.
  • Kan şekeri düzeyi. Diyabeti olan 19 kişiyle yapılan bir çalışma, gülmenin kan şekeri düzeyi üzerindeki etkilerine baktı. Yemek yiyen grup daha sonra sıkıcı bir seminere girdi. Ertesi gün grup, aynı yemeği yedi, sonrasında bir komedi filmi izledi. Filmden sonra grubun kan şeker düzeyi seminerden sonra olduğundan daha düşüktü.
  • Gevşeme ve uyuma. Gülmenin faydalarına odaklanma, aslında Norman Cousin'ın,"Bir Hastalığın Anatomisi" adlı hatıralarıyla başladı. Eziyetli bir omurga hastalığı olan ankilozan spondilit teşhisi konulan Cousin, komedi filmlerinden oluşan bir kürün kendisini daha iyi hissettirdiğini buldu. On dakika gülmenin, iki saatlik ağrısız bir uyku çekmesine izin verdiğini söyledi.

Kanıt: Gülme en iyi ilaç mı?

Ancak araştırmacılar, gülmenin zihinlerimizdeki ve vücutlarımızdaki bütün etkilerini bulmaya çalıştıklarında, bir şeyler bulanıklaşmaya başlıyor. Gerçekten de gülmek sizin için iyi mi? Gerçekten de enerjinizi yükseltebilir mi? Herkes buna ikna olmuş değil.

Konuyla ilgili çalışma yürüten kimi araştırmacılar ise, Gülmenin sağlığa faydalarına dair kanıtların, en iyimser halde bile şüpheli olduğunu söylüyorlar.  

Araştırmacılara göre, gülme üzerine yapılan çoğu çalışma küçük çaplı ve iyi yürütülmemiş çalışmalardır. Aynı zamanda, araştırmacıların büyük bir bölümünün apaçık bir önyargısı da vardır. Çünkü araştırmaya, gülmenin faydalı olduğunu kanıtlama istek ve niyetiyle başlıyorlar.

Yine aynı araştırmacılara göre, gülme üzerine yapılan çalışmalarda, insanların diğer benzer eylemlerinin etkilerine çoğunlukla bakılmıyor. Örneğin, gülmenin etkilerinin, çığlık atmanın yarattığı etkilerden farklı olup olmadığı tam anlamıyla belli değildir.

Gülmenin sağlığa yararı konusunda belki de en ikna edici şey, ağrıyı uyuşturma becerisidir. Ağrılar içinde ve rahatsız halde yaşayan kişilerle yapılan bir dizi çalışma, bu insanların güldüklerinde ağrılarının onları o kadar da rahatsız etmediğini söylediklerini ortaya koymaktadır.

Fakat bazı araştırmacılar, komedinin gerçekten de başka bir eğlenceden daha iyi olduğunun açık olmadığına inanıyorlar. "Zorlayıcı bir dramın da etkisi aynı olabilirdi" diyorlar.

Gülme üzerine yapılan araştırmalardaki en büyük sorunlardan biri, sebep ve sonucu belirlemenin çok zor olmasıdır.

Örneğin bir araştırma, daha çok gülen insanların daha az hasta olacağını gösterebilir. Ama bunun tersi de mümkündür; sağlıklı olan insanların gülmek için daha fazla nedenleri olabilir. Veya araştırmacılar aynı hastalığa sahip bir grup insanın içinden, daha çok gülen kişilerin daha fazla enerjisi olduğunu bulabilirler. Fakat bunun nedeni daha çok gülen insanların sorunlarla daha iyi başa çıkmalarına izin verecek bir yapıda olmaları da olabilir.

Bu nedenle, gülmenin gerçekten de bir değişim aracı veya bir kişinin altta yatan sorununun bir işareti olup olmadığını söylemek çok zor hale gelir.

Yaşam kalitesini arttırmak için gülmek

Kimi araştırmacılar, gülmenin daha büyük bir resmin parçası olduğuna inanıyorlar. "Gülmek sosyal bir şeydir, bu nedenle sağlığa faydası aslında arkadaşlarla veya aileyle yakın olmaktan gelir, gülmenin kendisinden değil".

Kimi araştırmalar, başka insanlarla birlikteyken, yalnız olduğumuzdan otuz kere daha fazla gülme ihtimalimiz olduğunu ortaya koymuştur. Çok gülen insanların çevrelerindeki insanlarla daha güçlü bağları olabilir. Bu kendi içinde sağlık faydalarına sahip olabilir.

Kimi araştırmacılar, gülmenin faydalarına dair bildiklerimizin sınırlı olduğuna katılıyorlar. "Daha çok gülmek sizi daha sağlıklı yapabilir, ama bunu bilmiyoruz. İnsanların sadece ölümden kaçabilmek için gülmeye başlamalarını kesinlikle istemezdim, çünkü er ya da geç hayal kırıklığına uğrayacaklar."

Fakat gülmenin, arkadaşlarımızla ve ailemizle birlikte olmanın ve mutlu olmanın kendimizi daha iyi hissettirdiğini ve enerjimizi yükselttiğini, çalışmalar nedeninin gösteremese bile, hepimiz biliyoruz.

Bu yüzden araştırmacılar, gülmenin gerçekten de sağlığınızı düzeltip düzeltmediğinin veya enerjinizi yükseltip yükseltmediğinin bir önemi olmaksızın, yaşam kalitenizi inkar edilemez bir şekilde iyileştirdiği konusunda hemfikirler. 

Bir araştırmacı, "Açıkça gülme karşıtı değilim. Sadece diyorum ki, eğer gülmekten keyif alıyorsak bu neden bile gülmek için yeterli değil mi? İlla da bir reçeteye mi ihtiyacınız var?" diyor.   

 

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

Doktorum vücudumun heryeri kasiniyor derinin altında birşeyler var sanki neden boyle oluyor be yapmaliyim... devamı