Belli keneler, antibiyotik tedavisi gerektirecek hastalıkları insanlara geçirebilir. Bunların en iyi bilineni, en çok geyiklerde bulunan keneler tarafından taşınan bir hastalık olan Lyme hastalığıdır. Kenelerin insanlara geçirebileceği diğer hastalıklar arasında kayalık dağlar benekli ateşi, babeziyoz ve erlihiyoz yer alır. Antibiyotikler tüm bu hastalıkları tedavi edebilir. Tedavi edilmediğinde kayalık dağlar benekli ateşi ölüme sebebiyet verebilir. Ama kenelerin dünyasında sadece bir avuç dolusu, bu hastalıklardan birini bulaştırabilir.  

Birçok insan, bir kene ısırması durumunda hemen antibiyotik alınması gerektiğine inanır. Kenelerin taşıdığı hastalığın çoğaldığı bir yerde yaşıyorsanız bu mantıklı olabilir. Veya sizi ısıran keneyi (çoğu yapışık kalır) bulamazsanız veya bağışıklık sisteminiz zaten zayıfsa hemen antibiyotik tedavisine başlamanız mantıklı olabilir. 

Çoğu vakada kene ısırması durumunda, özellikle kene ısırmışsa ve onu çıkarmışsanız yapılacak en mantıklı şey hastalık taşıyıp taşımadığını öğrenmek için keneyi test ettirmektir. Tıbben gerekmedikçe doktorların antibiyotik vermek istemedikleri bir dünyada bir kene ısırmasının sizde enfeksiyon riski oluşturup oluşturmadığını bilene dek antibiyotiklere başlamanın bir anlamı yoktur. Alabileceğiniz diğer bir önlem, bilhassa kene yoksa ama ısırığı görmüşseniz kene ısırmasını takip eden birkaç gün içinde hastalık belirtilerine dikkat etmektir. 

Neredeyse tüm vakalarda keneden geçen hastalıklar, tedavinin belirtiler fark edildikten hemen sonra başlaması durumunda, antibiyotiklere istenilen yanıtı vermektedirler. Herhangi bir tür tahriş, grip benzeri belirtiler, ateş, eklem veya kas ağrıları veya bulantı veya kusma yaşıyorsanız ve son zamanlarda sizi bir kenenin ısırdığını biliyorsanız muhakkak doktorunuza görünün. Kayalık dağlar benekli ateşinin derhal tedavi edilmesi gerekir ve bazı doktorlar hastalığın mevcut olduğu yerde sizi kene ısırmışsa antibiyotik kullanmanızı isteyebilirler. 

Genelde bir kene ısırması ile herhangi tür bir hastalığı hiçbir şekilde kapmazsınız. Ancak endişe ediyorsanız doktorunuzla görüşmeniz iyi bir fikir olabilir. Görüştüğünüzde keneyi test ettirmek kafanızı rahatlatabilir ve bunu yapmak mümkün olmadığında sadece kendinizi izlemeye devam edin ve kenenin ısırmasından sonraki birkaç gün ile birkaç hafta içinde yukarıda bahsedilen belirtilerin herhangi birini gösterirseniz bir doktorla temasa geçin. Son olarak bu hastalık taşıyan kenelerin mevcut olduğu coğrafik bölgelerde bu belirtileri yaşarsanız ve bir kene ısırığı dikkatinizi çekmemişse, yine de doktora görünmek isteyebilirsiniz. Bu özellikle bu tip kenelerin var olduğu yerlerde, dış alanlarda çok vakit geçiriyorsanız veya ev hayvanlarınız dışarıda çok vakit geçiriyorsa geçerlidir. Çok ender görülmesine rağmen kene tarafından ısırıldığını farketmeyen insanlar da vardır.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hocam öncelikle iyi çalışmalar diliyorum Üç dört gün önce grip oldum doktor bey reçete yazdı ilaç aldım içinde antibiyotik de vardı bu ilaçları kullan... devamı