Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını kasıp gevşettiğiniz egzersizlerdir. Pelvik taban kasları hamilelik, doğum, yaşlanma, kilolu veya obez olma, bazı karın ameliyatları sebebiyle zayıflayabilir. Egzersizler 1950’lerde keşfedilmiştir ve birçok farklı fayda sağlarlar.

İdrar Kaçırma

Kegel egzersizlerini doğru yapmak için kaslarınızı idrarınızı tutmak istermiş gibi sıkmak gerekir. Bu da idrar kaçırma problemleri olan kişiler için yararlı olur. Hamilelik ve doğum pelvik taban kaslarını zayıflatır dolayısıyla bebek doğduktan sonra Kegel egzersizlerini yapmak idrar kaçırmayı önlemekte başarılı olabilir. Yaşlanma da öksürünce, hapşırınca veya gülünce idrar kaçırmaya sebep olabilir. Pelvik taban kaslarını güçlendirerek mesanenizi daha iyi kontrol edebilirsiniz.

Daha Güçlü Orgazmlar

Orgazm anındaki histen pelvik taban kaslarının istemsiz kasılması sorumludur. Her gün Kegel egzersizleri yapılarak orgazm hissi de güçlendirilebilir. Tahrik olma anında cinsel organlara kan akışı artar, bu da bölgenin daha hassas olmasını sağlar. Kadınlarda pelvik taban kaslarının güçlü olması vajina bölgesinin daha sıkı olmasını, bu da cinsel ilişki sırasında iki tarafın da daha çok zevk almasına yardımcı olur. Kegel egzersizleri daha zevkli bir tecrübe için ilişki sırasında bile yapılabilir.

Erkeklerin düzenli olarak Kegel egzersizi yapması ise boşalma kontrolünde daha iyi olmalarını sağlar. Islak ve kuru el bezlerini veya havluları ereksiyon halindeki penis ile kaldırmayı denemek erkeklerin Kegel egzersizlerini yapmasını ve gerekli kasları çalıştırmasını sağlar.

Rahim / Vajina / Makat Sarkması

Pelvik taban kasları pelvik organları yerinde tutan bir hamak gibidir. Bu kaslar çok zayıf olduğunda vajina veya rahim yer değiştirebilir veya sarkabilir. Kaslar kullan ya da kaybet mantığıyla çalıştığı için pelvik taban kaslarının güçsüzlüğü kas atrofisine yol açabilir. Bu genellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda görülür. Mesane de zayıf pelvik kaslar sebebiyle sarkabilir. Obezite hem yaşlı kadınlarda hem de yaşlı erkeklerde makat sarkmasına yol açabilen bir durumdur. 

Op. Dr. Baran H. KÖMÜR

gittigim dr arkadas egzersiz önerdi olmazsa gel ya ameliyat yada kök hücre tedavisi dedi siz ne dersiniz saygilar... devamı