Evde Tedavi

Evde Tedavi

Şişkinliğin ve kasın içindeki (yırtılan kan damarlarından kaynaklanan) bölgesel kanamanın miktarı, en iyi şekilde gergin kasa buz torbası koyup esnek bir konumda tutularak kontrol altına alınır. Şişkinlik azaldığında ısı uygulanabilir. Ne var ki, ısının erken uygulanması şişkinliği ve ağrıyı artırabilir. Not: Buz veya ısı çıplak tene koyulmamalı. Buz veya ısıyla ten arasında, havlu gibi koruyucu bir kılıfı hep kullanın.

 • Ağrıyı azaltmak ve hareket etme kabiliyetinizi artırmak için, aspirin ve ibuprofen gibi, steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ajanlar alın.
 • Korumak, dinlenmek, buz, bastırmak ve yukarı kaldırmak, etkilenen kasa iyi gelebilir. Nasıl mı: Takılar dahil bütün kısıtlayıcı giysileri, kas gerginlik bölgesinden kaldırın.
  • Gergin kasın daha fazla zedelenmesini önleyin.
  • Gergin kası dinlendirin. Gerginliğe neden olan ve ağrı veren etkinliklerden kaçının.
  • Kas bölgesine buz koyun (uyanıkken her bir saatte yirmi dakika). Buz, çok etkili bir iltihap önleyici ve ağrı giderici ajandır. Bölgeye konan küçük buz torbaları, örneğin donmuş sebze paketleri veya köpük kahve bardaklarında dondurulan su, iltihaplanmayı azaltmakta yardımcı olabilir.
  • Ace veya başka bir esnek bandajla hafif hafif kompresyon yapılabilir, bu hem destek sağlayıp hem de şişkinliği azaltabilir. Sıkı sarmayın.
  • Şişmeyi azaltmak için zedelenen bölgeyi kaldırabilirsiniz. örneğin, otururken gergin bacak kasını yukarı yaslayabilirsiniz.
 • Kas ağrısını artıran veya vücudun etkilenen kısmını çalıştıran etkinlikler, ağrı önemli ölçüde geçene kadar önerilmez.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Tıbbi tedavi, evde tedaviye benzer. Ne var ki, doktor kas ve lif zedelenmesinin kapsamına, tedavi için koltuk değnekleri veya atelin gerekip gerekmediğine de karar verebilir. Doktor, etkinliğinizi kısıtlamanızın işten izin almanızı gerektirip gerektirmediğine ve iyileşmenizi desteklemesi için rehabilitasyon egzersizlerinin şart olup olmadığına da karar verebilir.

İLGİLİ MAKALE

Yirmi Sekizinci Hafta

Op. Dr. Aytun AKTAN

Sayin doktorum ben 16 yasindayim cok mecbur kaldigim icin msj atip yardim istedim sizden ben yaklasik 3 yildir ayni sikayetle iki kere doktora gittim ... devamı