Karpal tünel sendromu, bilekten geçen medyan sinir üzerindeki basıncı artıran herhangi bir sağlık durumu ve fiziksel aktivite birleşiminden ileri gelebilir. Karpal tünel sendromu risk faktörleri arasında şunlar yer alır:

  • Kol ağrısına, eklemlerde ve koldaki yumuşak dokularda şişmeye yol açabilen ya da ellere kan akışını azaltabilen sağlık sorunları veya hastalıklar. Bunlar arasında romatoid artrit, diyabet, lupus, hipotiroidizm ve multipl skleroz yer alır.
  • Kadın olmak ve yaş. 40 ila 60 yaşındaki kadınlar en yüksek risk grubundadır. Hamileliklerinin sonuna yaklaşan hamile kadınlar genellikle sıvı tutarken geçici belirtiler gösterir. Doğum kontrol hapları alan, menopoza giren veya östrojen kullanan kadınların da risk altında olduğu düşünülüyor.
  • Özellikle rahatsız pozisyonlarda tekrarlanan hareketler gerektiren faaliyetler. Bu hareketler çalışma şekliyle, ev işleriyle, hobilerle veya sporla ilgili olabilir.
  • Medyan sinire kan akışını etkileyerek karpal tünel sendromuna katkıda bulunabilecek sigara kullanımı.
  • Ellerin kenetlenmesi veya rutin olarak uzun mesafe araba kullanılması gibi zorlayıcı veya uzun süreli faaliyetler.

Karpal tünel sendromunun kontrol altına alınmasında en önemli adım, zinde ve sağlıklı kalmaktır. İşyerinizdeki belirli faaliyetlerin parmaklarınızda veya elinizde karıncalanmaya, hissizliğe, güçsüzlüğe ve ağrıya sebep olduğundan şüpheleniyorsanız bazı değişiklikler yapın. Örneğin, uzun süreli ve zorlayıcı el hareketi veya titreşimli makineler kullanılması, karpal tünel sendromu belirtilerine katkıda bulunabilir. Bu belirtileri fark ettiğinizde işinizi yapmanın farklı yöntemleri, ekipman değişiklikleri veya ergonomik araçlar hakkında insan kaynakları bölümü ya da benzeri firma yetkilileriyle görüşün.

Op. Dr. Sinan GÖKER

tünel görme hakkında detaylı bilgi alabilir miyim ?... devamı