Bu nadiren ciddi bir sağlık sorunu olsa da kan lekeli gibi görünen menili erkekler aile doktorlarından tavsiye istemelidirler.

Memi boşalmadan neredeyse hemen sonra pıhtılaşıp yapışkan, jölemsi bir sıvı haline gelir. 5 ila 40 dakika içinde yeniden sıvılaşır. Meninin jölemsi damlacıklar oluşturması normaldir ve bu, herhangi bir sağlık veya doğurganlık sorunu göstermez.

Boşalma sırasında üretilen ortalama meni hacmi 2 ila 5 ml’dir. Hacimler sürekli 1,5 ml’den az (hipospermi) ve 5,5 ml’den fazlaysa (hipersipermi) muhtemelen anormaldir. Düşük hacimler, sık boşalmadan sonra ortaya çıkabilir, yüksek hacimlerse uzun cinsel perhiz sonucunda görülür.

Dünya Sağlık Örgütü, “normal” sperm sayımı için bir tanım verir:

  • Spermatozoa yoğunluğu en az 20 milyon per ml olmalı.
  • Toplam meni hacmi en az 2 ml olmalı.
  • Boşalmadaki toplam spermatozoa sayısı en az 40 milyon olmalı.
  • En az %75 spermatozoa canlı olmalı (%25’e kadar ölü olması normaldir).
  • En az %30 spermatozoa normal biçimde olmalı.
  • En az %25 spermatozoa hızlı ileri hareketle yüzüyor olmalı.
  • En az %50 spermatozoa yavaş da olsa ileri yüzüyor olmalı.

“Normal” bir örnekte ne kadar ölü ve anormal spermin bulunabileceği epey şaşırtıcıdır.

Sperm sayımını hesaplamak çok teknik bir iştir ve sonuçlar birçok etmenden etkilenebilir, örneğin boşalma ve meni numune analizinin zaman aralığı ve numunenin laboratuara taşınırken nasıl saklandığı.

Birkaç günde bile bir kişinin sperm sayımında büyük değişiklik olabilir. Her biri en az iki ila üç hafta aralıklı olan en az iki, tercihen üç veya daha fazla numunenin analiz edilmesi önemlidir. Tek bir numune meni kalitesini ölçmek için yetersizdir.

Sperm sayımı sadece dölleme kapasitesinin bir işaretidir ve normal bir sayım başarı garantilemez. Ek olarak, daha fazla ille de daha iyi değildir çünkü yüksek sperm sayımı doğurganlık sorunlarına da yol açabilir.

İLGİLİ MAKALE

Azoospermi

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Merhaba, benim eşim 2 yıl önce rektum kanserinden dolayı ilk önce kemoterapi be ışın aldı sonra rektumdaki kitle ameliyatla alındı.eşimde ışın alırken... devamı