Karaciğer Detoksu İçin 9 Öneri

Karaciğer sağlığını korumak uzun dönemde sağlığınız için çok önemlidir. Karaciğer yüzlerce farklı görev üstlenir. Bunların arasında belli vitamin ve mineralleri depolamak, yiyecekleri kullanılabilir enerjiye dönüştürmek, kandaki yağ, şeker ve amino asit miktarını düzenlemek bulunur. Yorulmuş bir karaciğer bu görevleri yerine getiremez ve hastalıklara davetiye çıkabilir. Karaciğeri zehirlerden arındırmak yani karaciğer detoksu için faydalı doğal çözümler mevcuttur.

Limon Suyu

Sabahları bir bardak suya yarım limonun suyunu sıkıp içmek karaciğeri uyandırmanın müthiş bir yoludur. Limonun ekşi tadı karaciğer ve sindirim sistemine, sinir ve hormon aktivasyonunu tetikler. Özellikle yavaş çalışan bağırsaklara sahip kişilere çok yardımcı olabilir. 

Peygamber Dikeni (Milk Thistle)

Peygamber dikeni vücudu korur ve vücuda hizmet eder. Karaciğer hücrelerini alkol ve karbon tetraklorür gibi maddelerin zararından korur. Hasarlı karaciğer hücrelerinin de yenilenmesine yardım eder. 

Brüksel Lahanası

Brassica ailesi sebzelerinden olan lahana, brokoli ve Brüksel lahanası glukozinolatlar içerir. Glukozinolatlar sülfür içeren bileşiklerdir ve karaciğeri hasardan korurlar. Ayrıca toksinleri ve aşırı hormonları atma yeteneğini geliştirirler. 

Zerdeçal

Köriye sarı rengini veren zerdeçalın dikkat çekici enflamatuar karşıtı etkileri vardır. Bu etkiyi tüm vücutta ve karaciğer üzerinde gösterir. Karaciğerde bir virüs veya enfeksiyon olduğunda da zerdeçal çok faydalıdır.

Yaban Elması

Yaban elması çiçeği temizleyici özelliğe sahip bir bitkidir. Karaciğer sorunları fiziksel görünüme yansıyorsa ve kişi kendini toksik hissediyorsa kullanılabilir.

Su

Su, çay, bitkisel çay gibi sıvılardan yeterli miktarda almak karaciğere besinlerin akışını ve karaciğerden atıkların çıkışını geliştirir. Yeterince içmemek ise safra kesesi taşlarının oluşması ihtimalini artırır. Safra taşları safra sıvısının, safra kesesinde çok yoğunlaşması sonucunda oluşurlar.

Çinko

Çinko vücudun her yerindeki enzim reaksiyonları için önemlidir. Alkol dehidrjenaz adlı karaciğer enzimi çinkoya ihtiyaç duyar. Bu enzim alkolü daha az toksik bileşenlerine ayırır. Alkol alıyorsanız yeterince çinko aldığınızdan emin olun. 

Karahindiba Kökü

Karahindiba kökü karaciğer sağlığı için geçmişten beri kullanılmaktadır. Bu kökten yapılan kahve koyu renkli ve acıdır. Bu da karaciğer sağlığını geliştirmek isteyenler için kahveye mükemmel bir alternatif sunar.

Metiyonin

Esansiyel amino asitlerden olan metiyonin karaciğer tarafından gerçekleştirilen bazı detoks işlemleri için gereklidir. Ayrıca glutatyon adlı bileşiğin yapısına katılır. Glutanon bir antioksidandır; karaciğeri ve diğer hücreleri oksidatif hasardan korur. 

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhabalar doktor bey.18 yaşındayım karaciğerimde yağlanma varmış bir hafta sonra ultrason vs bazı testlere giricekmişim.1 hafta önce alkol aldım ve d... devamı