Karaciğer Naklinden Sonra Hepatit C Virüsünden Korunma

Karaciğer nakline ihtiyaç duyulmasının en yaygınların sebeplerinden biri de, karaciğer hücrelerindeki hepatit C virüsü nedeniyle ortaya çıkan karaciğer kanseri ya da yetmezliğidir. Ama hemen hemen bütün hastalarda, yeni karaciğer hepatit C vürüsünden çabucak etkilenir.

Ancak Japonya Hiroşima Üniversitesindeki araştırmacılar, kendisine yeni karaciğer nakli yapılmış ve hepatit C virüsü tedavisi gören hastalarda, virüs seviyesinin geçici olarak aşağıda tutulması yönünde bir yaklaşım geliştirdiler.

Araştırma ekibi, karaciğeri hepatit C virüsü enfeksiyonu geçiren hastaya nakletmeden önce donörün (organ bağışlayan kişinin) karaciğerinden lenfosit denilen bağışıklık hücrelerini özel olarak aldı, vitro içersinde aktive edip organ naklinden sonra üç gün boyunca alıcıya enjekte etti.

Hastaya, yeni karaciğerin reddilmemesi için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar verilmesine rağmen, aşılanan bu hücrelerin hepatit C virüsünü uzak tutmayı başardıkları görüldü. Açık klinik etkileri görülmüş olmasına rağmen, araştırmacılar, hepatit C virüsünün bütün hastalarda daha uzun süre uzak tutulabilmesi için bu protokolü değiştirmek amacıyla daha ileri seviyede çalışmalar planlıyorlar.

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Merhabalar doktor bey.18 yaşındayım karaciğerimde yağlanma varmış bir hafta sonra ultrason vs bazı testlere giricekmişim.1 hafta önce alkol aldım ve d... devamı