A.B.D’li araştırmacılara göre teşhis zamanında evli olan kanser hastaları, evli olmayanlara göre belirgin derecede daha uzun yaşıyor. Hatta bazı kanser türlerinde kanserden kurtulmak konusunda evli olmak kemoterapiden daha güçlü bir faktör olabilir.

Harvard Tıp Fakültesi’nde radyasyon onkolojide görevli olan Dr. Ayal Aizer’e göre evli hastalarda hastalığın erken evrelerinde teşhis edilme ve uygun tedaviyi alma olasılığı daha yüksek. Çalışmada Amerika’da kanserle alakalı ölümler arasındaki başta gelen nedenler olan akciğer, kolorektal, göğüs, pankreas, prostat, karaciğer / safra kanalı, Hodgkin olmayan lenfoma, baş ve boyun, yumurtalık ve yemek borusu kanserlerinde hayatta kalma üzerinde evliliğin faydalı etkileri ilk defa incelendi.

Prostat, göğüs, kolorektal, yemek borusu, baş ve boyun kanserleri olan kişilerde evliliğin hayatta kalma oranıyla ilişki yüzdesi, standart kemoterapinin ilişki yüzdesinden daha büyük çıktı. Çalışma 2004 ile 2008 arasında teşhis konulmuş 734,889 hastanın klinik ve demografik bilgilerini inceledi.

Analize göre ilk kez kanser teşhisi konulan hastalarda hastalığın başladığı yerden başka yerlere yayılmış olma oranı, evli olmayanlara göre  %17 daha düşük görüldü.  Ayrıca herhangi bir zamanda kanseri yayılmamış evli hastaların, kendi hastalıklarına uygun tedavi alma oranı, evli olmayanlara göre %53 daha yüksekti. Sonuç olarak herhangi bir evrede evli bir hastanın hayatta olma oranı evli olmayanlara göre %20 daha yüksek görüldü.

Evliliğin kanser hastalarındaki faydalarının sebebi olarak genellikle artan sosyal destek belirtiliyor. Sonuçlara göre evli olmayan kanser hastaları arkadaşlarına, kanser destek gruplarına ulaşmalı ve doktorlarından doğru sosyal desteği alabilmek için tavsiye istemelidir. 

İLGİLİ MAKALE

Kına Kanseri Önlüyor!

Prof. Dr. Mehmet Şevki SERT

Değerli hocam benim sol testisim alındı kanserden dolayı.kanser türü seminom. 3 kür kemoterapi aldım. Şimdi ise sağ testisim torbada değil üroloji ye ... devamı